Španělskou vesničkou Villar del Río se šíří zpráva, že do tamější oblasti brzy zavítá delegace představitelů vlády Spojených států. Obyvatelé se spolu s manažerem folklorní zpěvačky rozhodnou upravit vzhled vesnice, aby se zalíbili. Tento jedinečný film znovu probudil španělskou kinematografii k životu. (Letní filmová škola)

Sarkastic

Zábavná komedie s velkým nadhledem a moc příjemnou atmosférou. Zároveň také film, který zkouší divácká očekávání (rozhodně bych ho nepovažoval za předvídatelný). A s tím souvisí i nápaditost, který možná diváka „nezboří“, ale jistě mu vyloudí úsměv na rtech. Snímek dále také mile boří klišé, která se (dost možná ještě dnes) tradují o Španělsku. A konec má velmi vtipnou pointu. Za mě to budou silné 4*. ()

Morloth

Zábavná sonda do španělské poválečné vsi. Špetka neorealismu, špetka surrealismu, něco z komedie, satiry, frašky. Jen mne mrzí, že španělské originální znění podpořil český dabing vypravěče, ač mistrně ztvárněn Františkem Filipovským. Přece jen to znělo trochu zvláštně. ()

Flego

Dávno predtým, než sa u nás točili satirické komédie o bláznivých prípravách pred návštevou komunistických papalášov, Španeli si týtmo filmom robili srandu sami zo seba a s vítaním americkej delegácie. Tí chcú pomocť v rámci Marshallovho plánu s výstavbou železnice malej dedinke. Svojrázne postavičky na čele s nahlúchlym starostom rozpútajú kolotoč vtipných potemkinovských situácií, ktorej punc dodajú záverenčné snové sekvencie. Tretí komentár. ()