Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

• angličtina Milan Kundera: From the Joke to Insignificance (více)
Trailer

Proč dílo Milana Kundery tak zaujalo po celém světě? Proč odešel do Francie a začal psát ve francouzštině? Co je za tím, že bránil překladům svých posledních románů do češtiny? Nebo že se vyhýbá kamerám a publicitě? Dokument o Kunderově díle nás zavede do rodného Brna, do dob, kdy studoval a učil na FAMU, nebo do normalizace, kdy mu bylo bráněno v tvorbě a nebyl vydáván, přestože už získával úspěchy v zahraničí. Přesto uvedl Jakuba a jeho pána s J. Bartoškou, ovšem pod jiným jménem. V polovině 70. let využil pozvání univerzity v Rennes a začal tam přednášet. V r. 1979 ho české úřady zbavily občanství. Kundera to komentoval slovy: „Tehdy vše ovládali Rusové a právě Rusové rozhodli, že už nejsem Čech.“ Prezident Mitterand mu udělil francouzské občanství. Svůj nejslavnější román Nesnesitelná lehkost bytí vydal už jako Francouz. Později však už neuděloval souhlas se zfilmováním svých děl. (Falcon)

Trailer

xxmartinxx

Definice dokumentaristického kýče, jak ironické vzhledem k sledovanému subjektu. Podbízivé, měkké, mělké, nekonfrontační, nezvídavé. Představuju si tu absurdní situaci, že by je k sobě Kundera pustil a oni by ho konfrontovali se svojí absurdní povrchností - chudák stará by z toho měl smrt. Míň nedávám proto, že to relativně utáhlo svojí stopáž, čili zřejmě dobrý střihač (koukám, že dělal Pásky z Nagana, takže to dává smysl. Příště vybírej líp, Jakube, máš na víc). ()

SeanLSD

Ako natočiť dokument o neprítomnom objekte, to je otázka hodná teoretického rozboru. Radikálny Kunderov postoj k medializácii vlastnej osoby je samozrejme provokatívny a logicky v prípade osobnosti takého formátu vyvoláva zvedavosť a túžbu prekonať túto prekážku. Film je prehľadný a prináša nejednu zaujímavú informáciu aj pre tých, čo sú s kunderovskými reáliami dobre oboznámení, vrátane početných audio a video záznamov samotného autora, skrývajúceho sa za svoje diela. Najzaujímavejšie ale je, že dokáže dosť presvedčivo obhájiť opodstatnenosť Kunderovho postoja. Touto snahou a aj zameraním na konkrétnu otázku tak pôsobí ako protipól k minuloročnej kontroverznej Novákovej knihe, ktorá je síce tiež plná zaujímavých svedectiev, ale orientovaná vyslovene bulvárne, plná zbytočného balastu a voči Kunderovi extrémne negativistická. ()

rivah

Putování mladého zvídavého zájemce o osobnost a dílo Kundery naráží na znalce české i francouzské a na paradox, že záměr Kundery zůstat skryt za dílem má být respektována....Mnoho užitečného se tu divák dozví, uslyší mluvit Kunderu i jeho ženu (70%) ()

Tomash58

Za mě škoda, že to autoři nenatočili čistě jako dokument a přidávali tam tu rádoby příběhovou část, která byla podle mě taková navíc a nijaká. Podobně jako celý snímek, neřekl bych, že byl špatný, ale takové nemastné, neslané. Chyběl tomu nějaký drive a pak by mi to nevadilo ani delší. Ovšem tak jak to dopadlo, bylo posledních cca 10 minut úmorně dlouhých. Milana Kunderu jako spisovatele uznávám a možná proto mě výsledek trošku mrzí. Avšak jako někdo, kdo od Kundery nic nečetl, to rozhodně hodlám co nejdřív změnit. Vykreslení atmosféry příběhů knih se podle mě totiž povedlo a to bych bral jako největší plus :) ()