Technické katastrofy

(seriál)
  • Česko Jak vzniká katastrofa (více)
Dokumentární
Velká Británie, (2019–2021), 18 h 20 min (Minutáž: 44 min)

Série(3) / Epizody(25)

Technika nás dostává tam, kde jsme ještě nebyli, a rizika při tom narůstají. Někdy to však vede k mnoha tragédiím... Vědci zkoumají svět takový, jaký je. Politici debatují o takovém světě, jaký by si představovali. Ale inženýři vytvářejí takový svět, jaký do té doby neexistoval. Industrializace, distribuce pitné vody, elektrifikace, automatizace a telekomunikace přinesly technickou revoluci, která změnila celý svět i náš každodenní život. Jenže za každou fázi pokroku a za každým krokem vstříc budoucnosti by se dala najít nějaká lidská chyba, jež způsobila vážnou katastrofu. Jde o chvíle ne nepodobné Ikarovu pádu, kdy jsme překročili hranice vlastních možností, nechali se ovládnout chamtivostí a strhnout zrádnou touhou překonat nepřekonatelné. Kvůli takovýmto chybám jsme přišli nejen o dobrou pověst, ale také miliony dolarů, miliardy korun, a dokonce i vlastní zdraví. Havárie jaderné elektrárny v Černobylu, katastrofa v chemičce v indickém Bhópálu, požár ropného vrtu Deepwater Horizon, potopení Titaniku, pád raketoplánu Challenger nebo vzducholodi Hindenburg… Všechny tyto události si nepamatujeme jako obrovské technologické pokroky, kterými původně byly, ale kvůli hrůzám, jež způsobily. Seriál Jak vzniká katastrofa odhaluje pozadí největších technologických tragédií lidstva. (TV Prima)

Stejšn

Útržkovité, zkratkovité, nekonzistentní. Pořádně se z toho nedozvíte ucelené informace a člověk si je pak musí dohledat na wikipedii. Viděl jsem díl o Černobylu a Bhopalu a je to plné rychlých střihů na různé obličeje, kdy každý řekne jednu větu. Asi takhle: Ksicht 1 "Měli to postavit mnohem bezpečněji". Střih. Ksicht 2 "Nikdy na to nezapomenu." Střih. Ksicht 3 "Vláda to tutlala." Střih. Vypravěč "Továrna tam stojí dodnes. Chátrá a nikdo neví, co vlastně ukrývá. Ksicht 1 "Proč se to stalo?".... a tak dále. Starší seriál - taktéž britský - Vteřiny před katastrofou - je mnohem, mnohem lepší. ()

riza-do

O dost méně povedená verze výborného dokumentárního seriálu Vteřiny před katastrofou. Vlastně více než dokument připomíná jakýsi přehled neucelených informací o dané katastrofě, bohužel dost špatným způsobem skáče z jednoho do druhého, aby si uchoval jakousi svižnost. V porovnání s výše zmíněným nemůže obstát, přestože má kupodivu vyšší hodnocení. ()

Marze

Díl o podmořském vrtu Deep Water Horizon rychle odsýpá. Popisuje likvidaci rybářského průmyslu v části Ameriky a genocidu zvířat v místním moři. Závěr je smířlivý - katastrofa umožnila lepší technickou prevenci. I divák neznalý této události po úvodních slovech "vrt byl technicky stejně složitý jako let na měsíc včetně přistání zpět" vytuší jak vše dopadne. Díl o Černobylu přináší mnoho nových detailních informací. ()