• Houdini

Zlatá Palma - výběr(27.6.2006)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1955 - Uznanie poroty pre detského herca Pablito Calvo, Uznanie poroty za réžiu (Ladislao Vajda)(25.7.2012)

Film, inspirovaný křesťanskou legendou (resp. pozdějším románem na jejím podkladě) o malém chlapci Marcelinovi, který vyrůstal mezi františkánskými mnichy ve španělském klášteře v době po francouzských výbojích někdy v 1. polovině 19. století. Neuvěřitelné herectví cca šestiletého chlapce (kupodivu i velmi zdařilý slovenský dětský dabing) a především laskavý příběh, povznášející k transcendentálnímu přesahu, to obojí dává pochopit, proč bylo toto dílo ve své době nejslavnějším španělským filmem v zahraničí a zejména v USA. Na základě těchto hodnot, vyššího smyslu a naděje, které jsou dnes zašlapávány do bláta, nelze nedat pět hvězdiček. I když jinak formálně jde o obvyklou úroveň 50. let, podobnou např. i soudobým československým filmům.(5.2.2013)

Pozoruhodný, perfektně natočený film. Za důležité považuji připomenout velmi dobrý slovenský dabing. Myslím, že zejména pro dětské diváky působí film sugestivně až tajemně. Jistě netvoří vrchol filmařského umění, ale už za herecký výkon a dabing dětského představitele jsem mu dal plný počet hvězdiček.(24.8.2012)

Film, ktorý bol "prepašovaný" na Slovensko v osemdesiatych rokoch. Mnohí sme ho videli na farách s príšerným dabingom (jeden herec daboval celý film cez nejaký zaprášený mikrofón). Filmu ide skôr o efekt (pozadia sú jasné maľby), ale na moju detskú dušu pôsobí dodnes liečivo. S odstupom času stratil jednu hviezdičku.(24.10.2009)