Píseň proudů

• Východní Německo Das Lied der Ströme (více)

Celovečerním dokumentární film DEFY je uváděn k oslavám 10. výročí založení mezinárodni organisace proletariátu - Světové odborové federace. Známý pokrokový holandský dokumentarista Joris Ivens podstatně rozšířil prvotní záměr reportáže o 3. kongresu SOF v r. 1953 ve Vídni a tak vznikl film široce založeného pohledu který bohatstvím materiálu, pořízeného v mnoha zemích světa ukazuje boj odborových organisací. „Píseň proudů" byla uvedena na VIII. MFF v Karlových Varech 1954, kde mu byla udělena Cena boje za lepší svět. (FILMOVÝ PŘEHLED 36 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

V r. 1945 byla založena mezinárodni organisace, která sdružuje odborově ústředny v jednotný bojový šik — Světová odborová federace. Za deset let její existence z ní vyrostla největší mezinárodní organisace proletariátu. Letos slaví SOF a s ní pracující lid celého světa deset let svého trvání. K jubileu je u nás uváděn celovečerní dokumentární film DEFY, natočený světoznámým holandským dokumentaristou Jorisem Ivensem — „Píseň proudů". Film měl být původně pořízen jen jako reportáž o 3. kongresu Světové odborové federace, který se konal v říjnu 1953 ve Vídni. Myšlenka filmu se však rozrostla a tak vznikla mohutná freska, zachycující boj odborových organisací nejrůznějších zemí o lepší život pracujících. Film zachycuje životní podmínky pracujících v různých zemích světa a snaží se vyjádřit jejich potřeby a tužby. Je v něm shromážděno nedocenitelné množství otřesného dokumentárního materiálu o bídě, v jaké žijí pracující v kapitalistických a koloniálních státech, o neslýchaném vykořisťování, jehož výtěžky jdou do kapes miliardářů na Wall Streetu. Kontrastem tohoto materiálu se záběry, zachycujícími štastný, plodný a bohatý život dělníků v Sovětském svazu, lidové Číně a zemích lidové demokracie, dosahuje film velké politické působivosti. Režisér filmu Joris Ivens řekl před uvedením „Písně proudů" na VIII. MFF v Karlových Varech: „Náš film mi na rozdíl od většiny filmů zde ukazovaných thema mezinárodní, nikoli národní: boj odborů na celém světě za nezávislost, chléb a mír. Je to po prvé, že tak velká mezinárodní organisace jako SOF se chápe iniciativy při výrobě tak široce založeného dokumentárního filmu." Ve chvílích, kdy i náš lid oslavuje výročí Světové odborové federace, nám právě tento film pomůže pochopit nesmírný význam pevného mezinárodního odborového hnutí, v jehož jednotě je síla, která i pracujícím zemí kapitalismu přinese splnění jejich tužeb, síla, která přetvoří svět. Této síle — síle prostých neznámých lidí — je Ivensovo vyprávění, provázené dramatickým komentářem Vladimíra Poznera, veno-váno. Film „Píseň proudů" byl uveden na VIII. MFF v Karlových Varech, kde byl odměněn Cenou boje za lepší svět. Filmový přehled 36/1955 ()