Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film štýlom sa približujúcim hranému dokumentu o pôsobení amerického novinára Ernieho Pylea v kolektívoch pešiakov 5. americkej armády. Pyle bol prítomný pri prvých úspechoch pešiakov po vylodení pri Anziu, ale aj pri katastrofálnych neúspechoch, predovšetkým tých vo vlečúcej sa zbytočnej bitke o kláštor Monte Cassino.
Film pravdivo, bez prikrášlenia ukazuje mnohokrát neznesiteľný život pešiakov, ktorí sa dennodenne často stretávali so smrťou, ako aj vplyv vojnových udalostí na ich duševný stav. (Volodimir2)

(více)

Recenze (12)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Prakticky neznámý nebo spíše zapomenutý válečný počin, který si však rozhodně zaslouží pozornost všech fanoušků tohoto žánru. Robert Mitchum a Burgess Meredith jsou jasnými lákadly Wellmanova snímku. Příběh pěšáka G.I. Joe ovšem zaujme i svým příběhem, v němž se bez zbytečného prodlužování odehrávají silné lidské příběhy na pozadí důležitých bitev 2. světové války. Výstižný je závěrečný výrok, jenž bychom si měli všichni neustále připomínat "Díky Vám, chlapci. Díky." (bez ohledu na to, zda osvobozovali Evropu ze západu nebo z východu). ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Opravdu pohříchu neznámý, nicméně výtečný válečný snímek. Nejde mu o bitvy (ne, že by tam nebyly) ani o to, kdo proti komu bojuje, nýbrž prostě o lidi. Burgess Meredith hraje dobře, ale jeho Ernie Pyle je prostě především zpravodajem, který to vše vidí, nic víc, nic méně. Pozornost tak na sebe strhává Robert Mitchum a různé postupně pointované příběhy, jako je třeba ten s gramofonem. "Kolik je ti let, Ernie?" - "Čtyřicet tři." - "Mně je dvacet šest. Kdybych věděl, že se dožiju čtyřiceti tří, nedělal bych si s válkou starosti." - "Jak je libo. Já si dělám starosti, abych se dožil čtyřiceti čtyř." ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Ide o jeden z najlepších vojnových filmov a je vzdaním pocty americkému pešiakovi G.I. Joe, ktorého opisuje vo svojich blogoch americký vojnový dopisovateľ a nositeľ Pulitzerovej ceny Ernie Pyle. Ten spoločne s príslušníkmi pešej divízie 5. americkej armády najskôr v Severnej Afrike a potom v Taliansku prežíval každodenný vojnový život a zasielal do štátov písomné správy v ktorých zobrazoval utrpenie, priateľstvá, obete a hrdinstvá týchto statočných vojakov. Nakoniec sám zahynul pri bombardovaní na ostrove Okinawa 18. apríla 1945. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na tento film o němž jsem doposud neměl ani zdání mně upozornil kamarád Volodimir2. Pylea samozřejmě znám, četl jsem od něj jednu knihu, stejně jako knihy od další amerických válečných dopisovatelů např. od Osmara White. Mimochodem, víte, že i jeden z nejslavnějších amerických spisovatelů John Steinbeck dělal dopisovatele? Doporučuji jeho knihu : Byla kdysi válka. Pyle i film skládají upřímnou poctu základní složce každé armády a to pěchotě. Pěchota to má vždy nejtěžší. Zatímco letec umírá oholen, dobře najeden a v čistém oblečení, pěšák často umírá týdny nemytý, hladový a v bahně. S filmovým Pylem tak sledujeme několik amerických jednotek, které táhly od vylodění na Sicílii stále severněji na Řím. Během filmu nahlédneme do života prostých pěšáků, poznáme jejich strasti i drobné radosti, které sem tam válka také zařídila či způsobila. Samozřejmě hrdinové se budou i obměňovat, tak jak je zákonem války. Je jedno kdo je jak oblíben, zda má doma rodinu, či zda touží přežít. Kulka si nevybírá a tak vojáky střídají nové posily, padlé poručíky a kapitáni jiní důstojníci... Film možná působí trochu staře, čemuž napomáhá klasický hudební doprovod a i sem tam stiudiový záběr na herce v kulisách. To podstatné však umí říci i dnes a hlavně díky roku 1945, kdy byl film točen tu divák narazí jen na autentickou bojovou techniku a to je prom milovníky tohoto žánru k nezaplacení. Překvapil i Mitchum, kterému jsem jeho strhaného velitele opravdu věřil. Ačkoliv dnes řada lidí nadává na Amíky stejně jako za komančů na Rusy, nelze americké armádě upřít, že Evropu 2x vytáhla z průseru. A armáda, to kromě ostatních složek byli kluci od pěchoty. Mimochodem, koho by zajímal význam zkratky G. I Joe, který ve slovníku nenajdete, dal by se přeložit jako Joe ve vlastnictví vlády, bez vlastní identity. Zkrátka odvedenec zcela v moci armády. Dávám 4 konzervy fazolí s hovězím. * * * * ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Málo známy snímok zobrazuje vojnové utrpenie pešiakov bez príkras a zbytočných slov. Ale aj bez pátosu, ako to v mnohých prípadoch býva pri podobných projektoch. Wellmanov film je tvrdou obžalobou nezmyselnosti vojny, kde na seba nikto z hercov nestrháva pozornosť ( oceňujem to hlavne u Mitchuma a Mereditha ) a každý z protagonistov má svoj priestor. Zásluhu na úspechu má pochopiteľne aj skvelý scenár, pútavá čiernobiela kamera a presná réžia. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama