The Unbelievable Truth

USA, 1989, 90 min

Hal Hartley

Hal Hartley

Jim Coleman

Někdy nechápu, pro jsou některé filmy zařazeny do "1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete". A tohle je jeden z nich. On není tak špatný, na to že to je hodně nezávislý film, na němž je jistá křečovitost místy vidět, ale prostě i to nepřijde natolik výjimečné, aby se to zařadilo k těm nejlepším filmům. ale tak je to jen jeden seznam...(15.2.2016)

Veľmi dobre sa to pozerá od prvej minúty až po poslednú... Stredne veľa postáv, pričom ale každá z nich má dostatok priestoru na to, aby si divák spravil jasnú predstavu o každej z nich. No a samozrejme, ústredná dvojica je po hereckej stránke doslova excelentná a sledovanie ich vzťahu je silný zážitok. A ešte musím dodať, že právom má tento film označenie aj komédia, lebo niekoľkokrát som sa fakt dobre bavil... Vrele odporúčam!(17.5.2011)

Hal Hartley vstoupil do vod nezávislého filmu více než dobře. Jeho celovečerní prvotina se přesně strefila do mého vkusu a takhle si představuju snímek s malým rozpočtem, který by se vyjímal třeba v Americkém nezávislém létu, který dává ČT2. The Unbelievable Truth má velmi specifickou atmosféru, jakou jsem cítil například z Jarmuschova Stranger than paradise nebo Wendersova The Million Dollar Hotel. A to mám na filmu moc rád, tím mě dokáže upoutat a dovést zdárně až do konce, aniž bych se nudil, přestože sám o sobě film nudný třeba je (to platí i o těch dvou výše uvedených). Filmu kromě atmosféry vévodí také výborné dialogy a charaktery postav. Automechanik Josh je záhadný a až přehnaně klidný, krásná Audry se zase bojí atomových zbraní a každým dnem očekává konec světa. Její otec, Joshův nový zaměstnavatel, z ní chce mít nejdřív hlasatelku zpravodajství, poté modelku. Pak je tady další automechanik Mike, který chodí s Pearl, jehož sestru zabil Josh. Zdá se vám to zamotané? Možná ano, ale na mě to tak vůbec nepůsobilo a film ubíhal svým pomalejším tempem a já si užíval. Mimochodem, RottenTomatoes ohodnotili film 100 procenty! "Are you a priest?" "I´m a mechanic.".(21.5.2005)

Zřídkakdy se sejde úplně vše, od chytrého, ukecaného a vtipného scénáře, přesně zvolených herců včetně úžasné zrzky, režiséra užívajícího si prvotinu, přes nenápadnou, ale skvělou muziku, až po autory českých titulků. Tady se vše uvedené sešlo už od úvodní scény a výsledek je na víc než pět hvězdiček, Rotten Tomatoes mají na 100 % nastavenou zarážku, jinak by jim to taky vyjelo dál. Jeden ze 101 filmů, které musíte vidět, než stihnete umřít.(8.7.2012)

Atmosféra občas veľmi fajn, príbeh aj postavy takisto. Keby to občas nevyzeralo, že to režíroval Troška (pád zo schodov, finále v dome, úvodný rozchod) tak by sa mi to možno aj veľmi páčilo. Takto iba ďalší zabudnuteľný indie film so veľmi dobre zahraným hlavným hrdinom (pri ktorom som mal pocit, že ho daboval Keanu Reeves) a slabučkými hercami naokolo. 6/10(30.5.2016)

• - Adrienne Shelly v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)