The Unbelievable Truth

USA, 1989, 90 min

Hal Hartley

Hal Hartley

Jim Coleman

Americký nezávislý film, ktorý má určitú vnútornú silu aj napriek tomu, že pôsobí v určitých aspektoch amatérskym dojmom. Alebo vlastne práve preto. Robert Burke je dvojníkom Jamesa Woodsa aj s jeho charizmou a Adrienne Shelly zase vyzerá ako Rosanne Arquette. Čiže 80. roky ako vyšité. Film bez výraznejšieho príbehu, ktorý je formálne v niektorých momentoch veľmi zaujímavý, napríklad práca s kamerou v záverečnej sekvencii. Celý život je o vzájomných dohodách, ale možno toto strojenú exaktnosť vyžadujúce pravidlo v praxi fungovať nemôže. Ako to bolo s Joshovými vraždami sa dozvedáme postupne, ale sympatický je nám od začiatku.(30.11.2015)

Zřídkakdy se sejde úplně vše, od chytrého, ukecaného a vtipného scénáře, přesně zvolených herců včetně úžasné zrzky, režiséra užívajícího si prvotinu, přes nenápadnou, ale skvělou muziku, až po autory českých titulků. Tady se vše uvedené sešlo už od úvodní scény a výsledek je na víc než pět hvězdiček, Rotten Tomatoes mají na 100 % nastavenou zarážku, jinak by jim to taky vyjelo dál. Jeden ze 101 filmů, které musíte vidět, než stihnete umřít.(8.7.2012)

Hal Hartley vstoupil do vod nezávislého filmu více než dobře. Jeho celovečerní prvotina se přesně strefila do mého vkusu a takhle si představuju snímek s malým rozpočtem, který by se vyjímal třeba v Americkém nezávislém létu, který dává ČT2. The Unbelievable Truth má velmi specifickou atmosféru, jakou jsem cítil například z Jarmuschova Stranger than paradise nebo Wendersova The Million Dollar Hotel. A to mám na filmu moc rád, tím mě dokáže upoutat a dovést zdárně až do konce, aniž bych se nudil, přestože sám o sobě film nudný třeba je (to platí i o těch dvou výše uvedených). Filmu kromě atmosféry vévodí také výborné dialogy a charaktery postav. Automechanik Josh je záhadný a až přehnaně klidný, krásná Audry se zase bojí atomových zbraní a každým dnem očekává konec světa. Její otec, Joshův nový zaměstnavatel, z ní chce mít nejdřív hlasatelku zpravodajství, poté modelku. Pak je tady další automechanik Mike, který chodí s Pearl, jehož sestru zabil Josh. Zdá se vám to zamotané? Možná ano, ale na mě to tak vůbec nepůsobilo a film ubíhal svým pomalejším tempem a já si užíval. Mimochodem, RottenTomatoes ohodnotili film 100 procenty! "Are you a priest?" "I´m a mechanic.".(21.5.2005)

Sice nechápu, jakým šíleným algoritmem jsem dospěl právě k tomuto filmu, ale nějakým zázrakem se mi trefil přesně do nálady tak, jak jsem zrovna potřeboval. A to jsem si po prvních 10 minutách říkal, jestli vůbec budu schopen tenhle "užvaněný" film strávit.___ Celkem neznámý Robert Burke zde hraje záhadného chlapíka s neblahou pověstí, co se po letech strávených v kriminále vrací domů na Long Island. Zní to, jako by bylo zaděláno na solidní masakr, ale právě v tom je komika celého filmu. V tom a taky v mnohém jiném. Kolem Joshe (R. Burke) od začátku krouží pět nebo šest postav, až se zdá, že na Long Islandu kromě nich snad nikdo jiný nežije. Tak trochu to připomíná malé, absurdní divadélko, ve kterém se postavy na miniaturním jevišti potkávají „zcela náhodně“. Ale ještě že tak, protože všechny ty dialogy, které spolu vedou, jsou tak kouzelně civilní a psané s nadhledem, jak se na správný nezávislý film sluší a patří.___ The Unbelievable Truth JE nezávislý film, a když říkám nezávislý, tak tím myslím, že nejsem schopen ho kamkoli zaškatulkovat podle jakýchkoli šablon.___ Je neotřelý, má zvláštní (skoro nefilmovou) atmosféru a navíc jedna z hereček jakoby z oka vypadla Evě Green. Co víc chtít? /85%(5.1.2013)

Veľmi dobre sa to pozerá od prvej minúty až po poslednú... Stredne veľa postáv, pričom ale každá z nich má dostatok priestoru na to, aby si divák spravil jasnú predstavu o každej z nich. No a samozrejme, ústredná dvojica je po hereckej stránke doslova excelentná a sledovanie ich vzťahu je silný zážitok. A ešte musím dodať, že právom má tento film označenie aj komédia, lebo niekoľkokrát som sa fakt dobre bavil... Vrele odporúčam!(17.5.2011)

• - Adrienne Shelly v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)