The Unbelievable Truth

USA, 1989, 90 min

Hal Hartley

Hal Hartley

Jim Coleman

Nejen že je to jedna z prvotin režiséra Hala Hartleye, ale já neviděla ani žádný jeho jiný film a tak se mně tenhle snímek velmi těžko hodnotí. Ale nedá se nic dělat, navzdory všem čtyřkám a pětkám jsem docela rozpačitá, protože způsob předložení, potažmo zvláštní kombinace drama a komedie mně nesedla. Občas byly momenty mírně úsměvné a absurdní, ale herecký projev byl tak trochu teatrální a nepřirozený. Možná potřebuji víc poznat Halův režijní rukopis, pak to možná i lépe ocením. 60%(30.3.2013)

Někdy nechápu, pro jsou některé filmy zařazeny do "1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete". A tohle je jeden z nich. On není tak špatný, na to že to je hodně nezávislý film, na němž je jistá křečovitost místy vidět, ale prostě i to nepřijde natolik výjimečné, aby se to zařadilo k těm nejlepším filmům. ale tak je to jen jeden seznam...(15.2.2016)

Zřídkakdy se sejde úplně vše, od chytrého, ukecaného a vtipného scénáře, přesně zvolených herců včetně úžasné zrzky, režiséra užívajícího si prvotinu, přes nenápadnou, ale skvělou muziku, až po autory českých titulků. Tady se vše uvedené sešlo už od úvodní scény a výsledek je na víc než pět hvězdiček, Rotten Tomatoes mají na 100 % nastavenou zarážku, jinak by jim to taky vyjelo dál. Jeden ze 101 filmů, které musíte vidět, než stihnete umřít.(8.7.2012)

Atmosféra občas veľmi fajn, príbeh aj postavy takisto. Keby to občas nevyzeralo, že to režíroval Troška (pád zo schodov, finále v dome, úvodný rozchod) tak by sa mi to možno aj veľmi páčilo. Takto iba ďalší zabudnuteľný indie film so veľmi dobre zahraným hlavným hrdinom (pri ktorom som mal pocit, že ho daboval Keanu Reeves) a slabučkými hercami naokolo. 6/10(30.5.2016)

Sice nechápu, jakým šíleným algoritmem jsem dospěl právě k tomuto filmu, ale nějakým zázrakem se mi trefil přesně do nálady tak, jak jsem zrovna potřeboval. A to jsem si po prvních 10 minutách říkal, jestli vůbec budu schopen tenhle "užvaněný" film strávit.___ Celkem neznámý Robert Burke zde hraje záhadného chlapíka s neblahou pověstí, co se po letech strávených v kriminále vrací domů na Long Island. Zní to, jako by bylo zaděláno na solidní masakr, ale právě v tom je komika celého filmu. V tom a taky v mnohém jiném. Kolem Joshe (R. Burke) od začátku krouží pět nebo šest postav, až se zdá, že na Long Islandu kromě nich snad nikdo jiný nežije. Tak trochu to připomíná malé, absurdní divadélko, ve kterém se postavy na miniaturním jevišti potkávají „zcela náhodně“. Ale ještě že tak, protože všechny ty dialogy, které spolu vedou, jsou tak kouzelně civilní a psané s nadhledem, jak se na správný nezávislý film sluší a patří.___ The Unbelievable Truth JE nezávislý film, a když říkám nezávislý, tak tím myslím, že nejsem schopen ho kamkoli zaškatulkovat podle jakýchkoli šablon.___ Je neotřelý, má zvláštní (skoro nefilmovou) atmosféru a navíc jedna z hereček jakoby z oka vypadla Evě Green. Co víc chtít? /85%(5.1.2013)

• - Adrienne Shelly v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)