Reklama

Reklama

Bitva u El Alameinu

  • Česko Bitva bez návratu (více)

Obsahy(1)

Německá vojska se rozvíjejí v severní Africe, britská armáda zahajuje mohutný protiútok. Generál Rommel - liška pouště - ustupuje. V tomto vypjatém okamžiku vstupuje na scénu divize Folgor. Divize italské armády, podřízená německému velení. Statečnosti mužů, kteří jsou ochotni obětovat své životy v zuřivé pouštní bitvě proti armádě nepřítele, která se snaží za každou cenu zpomalit jejich postup. Vysílení italští vojáci s holýma rukama proti britským tankům se řídí heslem „Přes nás neprojdou“. (Řitka video)

(více)

Recenze (28)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

V jednu chvíli, a bylo to někdy během úvodní čtvrthodiny, si britští důstojníci před příjezdem generála Montgomeryho promítali autentické záběry z leteckých fotokulometů a podobně. Dívali se na ně hrozně dlouho, až jsem si říkal, proč vlastně. Někdy po hodině mi to došlo - ty záběry byly z celého filmu nejzajímavější. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Hlavní hodnota tohoto válečného filmu podle mého názoru spočívá v možnosti srovnání pohledů na události nejkrutější války v lidských dějinách. Směs odstupu a vlastenectví tvůrců filmu naznačuje, že přijímání fašistického režimu v italské společnosti dlouhou dobu postrádalo jasná, černobílá vymezení. Podobně je zajímavý je i italský pohled na vojáky a velitele Africacorpsu. ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film z r.1968 v koprodukci Itálie-Francie se soustředil na západní frontu v Africe. Doposud se filmová produkce soustředila hlavně na hrdinství vojáků států SSSR a USA ( Němci jako agresoři dopadli většinou při hodnocení špatně). Když se ovšem podíváme na to, kdo v 2.světové válce položil život v krutých bojích, na Italy se jaksi zapomělo. Ano, říká se, že nejhorší voják je voják italský. Protože má radší "Dolce vita" (sladký život) než hrdinství. A právě tento film chtěl ukázat (ponechme stranou zda se to povedlo), že i Italové obětovali své životy nebo lépe řečeno byli "kaprálem Hitlerem" obětováni v předem prohrané bitvě. Maršál Erwin Rommel věděl, že toto obranné postavení nemá žádný smysl, že jsou Italové špatně vyzbrojeni, že mají neschopné velení, jenže jeho protestu nikdo z Wehrmachtu nevěnoval pozornost. Dokonce jej Hitler ani nepřijal, když se za ním Rommel osobně dostavil až z Afriky. Proto tento film vzdává hold hrstce statečných Italů, kteří s touto válkou bytostně nesouhlasili, ale jako správní vojáci uposlechli rozkazu OSY (Seskupení Němců,Italů,Maďarů a Rumunů) a jejich tehdejšího vůdce Mussolliniho. Pamatujme si : každého mladého lidského života je škoda,ať je to na kterékoliv straně. Válka je příšerné svinstvo páchané na lidském pokolení. ()

Stanley 

všechny recenze uživatele

Ničím výjimečný válečný film, který vzhledem ke svému poměrně velkolepému námětu mohl myslím dopadnout lépe. Triky už dnes nezaujmou a výprava také není tak oslnivá, jak by měla. Co bych však vyzvedl jako výrazné a sympatické pozitivum, je věrohodné vykreslení obou válčících stran, a to tak, že vojáci Osy nejsou jen tupí, hloupí a bez výjimky zákeřní a špatní fašouni, jak ve většině (amer., angl. apod.) válečních filmů bývá zvykem. Takže válka se nepředkládá divákovi jako boj hodných a zlých, ale snaží se ji podat tak, jak v těchto pouštních podmínkách skutečně musela vypadat. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Proboha. Válečné akce vycvičených vojáků = přehlídka kluků, co si na poušti hrají na vojáčky, přepady jednotek, kdy se britové přes duny nenápadně přeplazí až k Italům a najednou za nimi prostě vstanou (na tom písku celá jednotka fakt nebyla vidět, nebo byli Italové absolutně slepí), vojanda v báru i v poušti měla na sobě víc makeupu, než písku po písečné bouři, Válečný patos, hrdinní Italové, ňoumové Němčourci, blablabla... I přesto, chcete-li film vidět, sežeňte si originální znění s titulky, nebo se na to raději koukejte beze zvuku, hlavně ne s dabingem. ~~~ 1,5* ~~~ Zajímavé komentáře: Lavran ()

Zajímavosti (2)

  • Tanky ve filmu použité na straně Němců jsou americké M26 Pershing, které byly vyráběny až v letech 1944–1945. (ArthasKarfa)
  • Hranaté transportéry britů M113, které se ve filmu objevily, byly vyvinuty až v 60. letech v USA. (CharlesBass)

Reklama

Reklama