Karlos80

Mno, po "Valeria dentro e fuoria" a "Tecnica di un amore" jsem od této Rondi-ovky očekával přeci jen trochu víc. Je to příběh mladé blonďaté prostitutky Ingrid (krásná Janet Agren ve filmu trochu zdrženlivá) která byla znásilněna svým opilým otcem a teď přijíždí ze své rodné země z Finska do Říma, aby se zde usadila a započala nový život, pod svá ochranná křídla si ji bere zkušená prostitutka Claudia (Coluzzi), která ji pomůže v prvních důležitých krůčcích v nové zemi, obě holky se ihned skamarádí. Film má více dějství, nebo takhle, mísí se v něm více palčivých témat, které jsou ale mnohdy velmi rozpačité, a každý jim nemusí přijít zrovna dvakrát na chuť. Úvod je podle mě ale skvělý, a vše vypadá opravdu velmi nadějně, cesta zasněženou oblastní, vlakové nádraží, cesta vlakem, Ingrid na záchodku s jedním starším zákazníkem, pak přichází příjezd do Říma, zde jakoby započal další film (jeho druhá část, kde film trochu ztrácí elán - získaný po skvělém úvodu), tady se rozvijí se kamarádské vztahy a psychologická charakteristika jednotlivých osob, vidíme tu dennodenní řemeslo římských děvek a docela účinné zobrazení bohatého Říma (diskrétní kamera Stelvio Massi - o rok později výtečný režisér výhradně poliziesco subžánru!), pak se na obrazovce z čistajasna zjevuje punkový neonacistický motorkářský gang, který vede sadistický kriminálník Renato (krásně špinavý a bláznivý Franco Citti), zde se to všechno do té doby docela poklidné dost zlomí, atmosféra postupně houstne (hodně tomu napomáhá i temná jeskyně - tajemný úkryt gangu), na řadu přichází surové násilí a sadismus, film v této části by se dal označit za čistý exploitation, následuje některé hodně silné scény, viz mučení a lá Pasolini (Citti vs Rossi). Režisér Pasolini se skutečně touto scénou možná tak trochu inspiroval. Poslední minuty filmu jsou opravdu zlé a nemilosrdné, někdy dokonce srdcervoucí. Talentovaný italský herec Enrico Maria Salerno si zde zahrál menší roli dekadentního a výstředního šlechtice Urbana, pěkná, leč trochu absurdní role, které mě ale konkr .u tohoto herce velmi mile překvapila a jemně i zaskočila. Není to špatný film, ale zároveň není určen asi pro každého, pro běžné sledování a diváky už vůbec ne. Celkově jde o lehčí průměr a to i ve filmografii režizéra Rondiho. Oceňuji ale odvahu režiséra s jakou se potázal tento svůj film natočit. ()