Wings

(festivalový název)

Wings

Drama / Romantický / Válečný

USA, 1927, 144 min

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1928. Prekvapivo ma tento vojnový film bavil. Celé sa to začína jednoduchou romantickou zápletkou(milostný trojuholník neskoršie až štvoruholník) avšak po čase sa s toho vykľuje drsná vojnová dráma s parádnymi špeciálnymi efektami . Vynikajúce triky vyzdvihujú tento film do výšin. Režisér William A. Wellman musel byť minimálne veterán s vojny, pretože tu cítiť, aj keď to je naozaj starý film, neuveriteľnú autentickosť s bojov. Nečudoval by som sa keby že sú niektoré zábery vystrihnuté s s frontu. Naozaj to miestami vyzeralo až tak reálne. Na ten rok neuveriteľné vzdušné boje a celkom pôvabná herečka Clara Bow. Jediné čo sa mi fakt nepáčilo bola dookola hraná tá istá hudobná téma. divákovi to po určitom čase začne udierať na city. A to negatívne.(7.2.2013)

Velmi pěkný film. Není divu, že pár let po jeho vydání nějakou chytrou hlavičku napadlo, že by mohly filmy dostávat ceny. Stáří filmu prostě nevěřím. Efekty jsou naprosto kolosální a hudba Josefa Svatopluka Zámečníka se musí každému vrýt hrozně hluboko pod kůži. Samozřejmě pouze obrazně řečeno. Hudba se totiž vrýt ve skutečnosti nemůže vůbec nikam, neboť nemá rycí nástroj. Kdo ji neslyší, tak tomu už jistě metal rozežral sluch. Příběh byl moc pěkný a byl podán nevtíravou formou. Pětihvězdičkový byl tento film tak do roku 1960, čtyřhvězdičkový přibližně do roku 1980. Dnes to budou kvalitní 3*.(7.2.2013)

Wings mohli byť s plnou vážnosťou jedným z precendensov obsahovej výstavby nasledujúcich niekoľko desaťročí, na ktorých sa zakladali ozvučené diela. Či lietajúco-vybalansovanou kamerou ako aj akčnými sekvenciami, z ktorých pochytil čo to i Howard Hughes. Skĺbené v rozprávačský talent a citlivo zaaranžované v metodických postupoch. Je krásou, sledovať tak plnohodnotný a vážny film, ktorý možno nie je autorstvom, ale epickým storytelling(om) prvého rázu. Takisto kvitujem výborný doplňujúci orchester, ktorý uzrel svoj význam v nadmorskom šialenstve i v citlivej romantickej dráme ústrednej dvojici.(29.4.2015)

Academy Award 1929. Velkolepý film, u kterého se mi nechce věřit, že vznikl před více než devadesáti lety. Ostatní snímky té doby převyšuje o hlavu a je to naprosto zasloužený první nositel Oscara. Jistě, je z dnešního pohledu trochu naivní a hlavní hrdinové Jack a David jsou vlastně naprostí supermani; vůbec piloty ve filmu obestírá aura superhrdinů a nedivím se Blackadderovi v Černé zmiji, že si právě z této glorifikace "leteckých es" dělá legraci. Ovšem vedle Upíra Nosferatu a Kabinetu dr. Caligariho se jedná o jediný němý film, kdy jsem ani na chviličku nekoukl na hodinky, kolik ještě zbývá času. Není to soudržné dílo, fantastické a napínavé letové scény plné soubojů jsou o moc lepší než scény z vojenského zázemí (kde to vypadá jako na skautském táboře) nebo když mají oba letci opušťák a chlastají v Paříži (nad bublinkami, co pronásledovaly ožralého Jacka, kroutím hlavou ještě teď). Na začátku oba piloti pálí po Sylvii, aby se na ni v průběhu děje zapomnělo... Ale dojem, umělecký i trikový dojem zastiňuje všechno ostatní a hlavně proto dávám o hvězdičku víc, než by si to (čistě objkektivně) zasloužilo, protože dojem z filmu je velkolepý. Je mi tam sympatický i americký patriotismus, který se na Velkou válku dívá ve stylu "přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme" - ale neměli to Američané právě tak? Zaujala mě taky Clara Bow, která byla dost roztomilá (a je púrima vědět, že letěla na upíry a někdy v té době si to vesele rozdávala s Belou Lugosim) a koneckonců i oba hlavní hrdinové. Prostě úžasný předchůdce Pearl Harboru - a z mého pohledu lepší.(16.4.2018)

Po realizační stránce naprosto brilantní film, co se týká zdejšího obsahu, oba mládenci se nezamilují do Mary (ta sní o Jackovi), nýbrž do Sylvie (jejíž srdce patří Davidovi). Navzdory tomu je Wellmannův snímek spíše o síle mužského přátelství, které se v některých momentech projevuje až příliš něžně. Jestli něco pobaví, pak je to postava Mary, která si jako příslušnice Ženské motorizované jednotky plete válku s fanděním na baseballovém zápase. A trochu znechutí jeden ze závěrečných mezititulků, z něhož vyplývá, že válka dělá z chlapců muže.(13.1.2013)

• - Množstvo natočených leteckých scén sa do filmu nedostalo, ale boli použité pri iných filmoch. Scéna leteckého útoku na nemecký transportný vlak sa objavila vo filme The Legion of the Condemned (1928). (Michal74)

• - Vzdušné souboje, které jsou součástí filmu, byly natáčeny ručními kamerami připevněnými na letadlech. (raininface)

• - Bitka pri St. Mihiel sa nakrúcala v Camp Stanley neďaleko San Antonia v Texase a letecké scény sa nakrúcali nad leteckou základňou Kelly Field. (Michal74)