Generálova dcera

• Německo The General's Daughter (více)

Můžete se vydat správnou cestou, špatnou cestou, anebo můžete zvolit cestu vojenskou. Teď záleží na tom, jakou z nich si zvolí armádní vyšetřovatel Paul Brenner, který se na vojenské základně Fort MacCallum snaží objasnit vraždu přitažlivé kapitánky. Madeleine Stowe hraje Brennerovu spoluvyšetřující případu - coby armádní poradkyně pro případy znásilnění. Je to "hra na kočku a myš, kdy váš odhad na to, jak to skončí, bude totálně vedle." (Magic Box)

Enšpígl

Myslím, že vyšetřování vraždy ve vojenském prostředí na mě ještě nikdy neudělalo lepší dojem velkou zásluhu na tom má i John Travolta. ()

MrHlad

Dost slušná kriminálka z vojenského prostředí. Perfektní obsazení, hodně dobrý scénář a především lahůdkový Travolta. Klidně bych takových filmů snesl víc. ()

tron

„Ako žila, tak aj zomrela.“ Keď v r. 1997 šlo do kín šialené Con Air, mal som sladkých 16 rokov a môžem vám povedať, že v mojom veku ste na lepší film natrafiť nemohli. Následne som si ho na videu požičal toľkokrát, až sa na mňa pracovník pozeral značne znepokojene. Bolo neuveriteľné, že takú akčnú pecku natočil debutant. Následne sa 2 roky čakalo na to, s čím príde West. Prekvapivo si vybral neakčný, relatívne komorný dialógový armádny triler s pozoruhodnou myšlienkou, že je rozdiel medzi tým, kto vraždil a tým, kto ukončoval trápenie. Ono s tou akčnosťou je to ale trochu komplikovanejšie, pretože hoci film (až na jednu skromnú prestrelku na móle) neponúka žiadne akčné sekvencie, paradoxne bol lacnejší len o necelých 15 miliónov oproti vizuálne meganabúchanému Con Airu (čomu sa ťažko verí, každopádne takéto číselné údaje uvádza IMDb) a keďže sa odohráva vo vojenskom prostredí plnom cvičísk, často vzduchom lietajú helikoptéry a vybuchujú veci. Takže máte pocit, že sledujete akčný film a pritom nesledujete. Rafinované, Simon! Do pozornosti dávam perfektne vyladený scenár od jedného z mojich najobľúbenejších amerických scenáristov Williama Goldmana (Misery, Butch Cassidy a Sundance Kid, Lovci levov). William sa nebojí temných a zlých vecí a niektoré miesta boli tak kontroverzné, že som nechápal, ako je možné, že ich odkleplo veľké hollywoodske štúdio vo filme za 60 miliónov. Okrem toho Goldmanovi bravúrne idú hlášky („Zasnúbená som bola s ním, s tebou som mu bola neverná.“; „Takže ešte raz - ako veľmi sa bojíte?“) a dialógy („Pracujete na tomto prípade?“ – „Áno, tuná so svojím otcom.“), ktoré sype z písacieho stroja jeden za druhým (najlepšie asi v parádnej scéne z mužských šatní, no od veci rozhodne nie je ani finálny pokec na tému „Keď som sem prišiel, sľúbil som vám, že toho sku*veného zmrda chytím, ale netušil som, že ním budete vy.“). Rovnako úžasne Goldmanovi idú postavy. Woods, Crowmell, Stowe, Clarence Williams III a Stefanson sa mu môžu bez debaty poďakovať za vynikajúce príležitosti. Brutálny hulvát Travolta dokonca podal jeden z najlepších výkonov kariéry, mne sa tu páčil stokrát viac, ako v Pulp Fiction. Oceniť musím aj bravúrne dusnú južanskú atmosféru s tomu odpovedajúcim soundtrackom (hlavne úvodný a záverečný song sú geniálne), kedy sú všetci spotení ako prasatá a všade sa ťahajú močiare, do ktorých je lepšie nechodiť (z podobného súdka odporúčam aj iné deväťdesiatkové trilery ako sú parádne Divoké hry alebo slušný Zabudnutý prípad s Connerym). Čo by som Generálovej dcére vytkol? Možno slabý výkon Timothyho Huttona a flashback, pri ktorom Travolta spomína, odkiaľ obeť poznal (to si o nás ozaj niekto myslel, že sme na ňu zabudli?). Travolta nebol blbec a chápal, že natrafil na zlatú baňu (okrem pozitívnych recenzií hlavne slušná tržba). Mal intenzívny záujem v úlohe pokračovať, čo teoreticky nebol problém, keďže mala základ v literárnej sérii Nelsona DeMillea (v Čechách vyšli dva romány). Nakoniec to bohužiaľ z rôznych dôvodov nevyšlo a do skvelej úlohy Paula Brennera sa už nevrátil. Ak nerátame o 4 roky mladší mizerný falošný sequel Zelené peklo od McTiernana, ktorý sa Generálovu dcéru okato kopíroval, ale nepomohlo mu to (Travolta v úlohe špičkového armádneho vyšetrovateľa v militantnom prostredí vyšetruje krvavý zločin s pomocou atraktívnej kolegyne). Kino Považan NMnV 1999 () (méně) (více)

Gilmour93

Od aktivit Harmona Rabba v časech Zulu to odlišují jen dvě věci. Některé Westovy manýry, které si přinesl z Con Air a s tím de facto související herecký projev třívoltového Johna. Jeho namachrovaný armádní vyšetřovatel, který je křečovitě vtipný a nepřítomnost spermatu u těla oběti pozná i potmě (zřejmě vyvinutý čich, chuť doufám ne), je docela iritující a s ohlédnutím na role v kariéře i zoufale stereotypní. Podobně to má se svou výškou a obličejem i James Cromwell. To první mu dává role autorit, to druhé hajzlů.. ()

Hal_Moore

Filmy z vojenského prostředí prostě nadevše miluji. Ať už je to čistě válečný film (Black Hawk Down, We Were Soldiers), nebo válečná komedie (Švejk, Two Men Went to War), nebo válečně romantické snímky (Pearl Harbor, Correli), tak i filmy, které o vojně/válce/armádě prostě jsou (Tears of the Sun, Navy Seals, General's Daughter). Navíc tady John Travolta předvádí herecký výkon! Což u něj není zvykem. Madeleine Stowe je příjemná pro oči a James Woods s Jamesem Cromwellem jsou správní mazáci. Simon West je talent... No je toho víc, ale vás to stejně nezajímá, když vidím to hodnocení tady. ()

maxi6

...........Tvůrci filmu a hlavně scénarista se vydali zcela jiným směrem, než nám chce sdělit knižní předloha. Přesto, že do hlavních rolí nasadili hvězdné jména, ještě neznamená kvalitní podívanou. Zde působí hodně hraně, moc okatě, někdy až komicky. Travolta hraje sebe, nebo Brennera? Jeho humorně jízlivé a machrovsky vložené narážky, i dialogy ostatních jsou místy křečovité, nevhodné, mají na rtech diváka vyvolat chvilkový úsměv? Pokud to byl úmysl, je tam zcela zbytečný a celkové napětí tříští a nemístně polevuje. Snímek je precizně ozvučen a po hudební stránce to nemá chybu................. ()

castor

Když se sejde několik hereckých mazáků, přidá se poměrně zajímavý příběh a nacpe se do armádního prostředí, může to být solidní zážitek. Tahle kriminálka jím je tak z poloviny. Velmi slušný John Travolta pátrá nejen po pachatelích vraždy půvabné vojandy, ale i po smyslu pojmu vojenská čest. Oběť leží přivázaná mezi stanovými kolíky, nohy roztažené, kalhotky okolo krku, podezřelí vypouštějí polopravdy, vyšetřovatel bojuje s hradbou loajality, musí zapátrat i hodně v minulosti a kauza se navrch nesmí dostat k hranicím publicity. Načrtnuté je to dobře, ale osvědčený držitel dvou Oscarů William Goldman to k další klasice nedotáhl. Ani se jí nepřiblížil. Generálova dcera je silná v detailech, ale jako celek je jen lehce nadprůměrným thrillerem, který spoléhá na dusnou atmosféru, ale slušelo by mu i svižnější tempo a hodilo by se i víc ostřejší akce. Škoda odfláknutějšího partu pro Travoltovu kolegyni Madeleine Stowe, jinak místy úspěšné mrazení v zádech. ()

D.Moore

John Travolta mi do role příliš neseděl, jeho vtipkování působilo křečovitě a když měl být naštvaný, také jsem mu to dvakrát nevěřil. Simon West zkrátka asi nebude tím režisérem, který by ho dotlačil k dobrému dramatickému výkonu, ačkoliv by na něj Travolta rozhodně měl. To Madeleine Stowe působila mnohem věrohodnějším dojmem. Naštěstí má ale Generálova dcera zajímavou, poctivou kriminální zápletku a dokáže být i napínavá, takže se žádná divácká újma nekoná - spíše zamrzí, že to mohlo být lepší, kdyby hlavní roli přijal třeba zvažovaný Michael Douglas. ()

Wacoslav1

Průměrná detektivka s nadprůměrným Travoltou. Rozuzlení mi překombinované nepřišlo. Spíš je docela předvídatelné a nezachrání to ani snaha o rádoby zvraty. Na druhou stranu je to poctivé řemeslo, má to slušnou atmosféru pár dobrých hlášek a Travolta si svou roli naplno užívá, tak proč přehnaně kverulovat.60% ()

lesumir

Tahle role Travoltovi sedla! Utáhl to skoro sám, což je silný výkon, protože to není uplně dobře odtočeno, Simon West není špatný režisér, ale tak dobře, jako Con Air už nikdy nic nenatočil. ()

Fiftis

Atraktívne prostredie vojenských klamstiev a vyšetrovanie záhadnej vraždy generálovej dcéry. Avšak takých detektívnych príbehov už sme videli až to pekné nie je a tento nič originálneho neprináša. Celý film si budete priať, aby sa to vyriešilo, ale nie že by vás to zaujímalo, ale nič iné na tej snímke nie je. Navyše Travolta tu už nieje to čo býval. Napríklad v takej Pomáde alebo Pulp Fiction. ()

Jacinda

Pamatuji se, že jsem měla strašlivou rýmu, neuvěřitelné bolesti krku a po lžičkách jsem polykala přesnídávku jako malinkou chladivou úlevu. Napodruhé už jsem se mohla soustředit na obsah a řekla bych, že docela dobré ()

mzss1

Do háje, tenhle film mi dlouhou a dlouhou dobu unikal, což není první případ u mě. Jsem rád, že jsem se do toho pustil páč jsem byl velmi mile překvapen. John Travolta je výborný herec a proto se musím hanbit, že jsem ještě většinu jeho filmů až moc neviděl. Tváří v tvář samozřejmě u mě vede. Ale přesto je toto vydařený snímek. Jak toto charakterizovat zestručněně ? Rozhodně je to kriminální thriller s obrouvskou dávkou nepředvídatelností a dobrým hereckým obsazením. Ta nepředvídatelnost - opravdu se moc neví jakým směrem se film bude ubírat, je tu i dost zvratů, zejména na konci. Takže úplný konec filmu je tak zvláštní a tak povedený, že jsem nemohl ani dýchat. Jako nechci to přehánět, ale takových kriminálních thrillerů moc není. Úvod filmu je takový normální a hned mi padne do oka postava Johna Travolty. Hláškující, průbojný, cílevědomí - prostě jsem mu fandil od začátku do konce. Zbytek herců je překvapivě rovněž vydařený. Nebyla tu postava, která by mi nějak výrazně vadila. Hudba normální, ke konci už téměř dokonalá. Film má jednu akční sekvenci, která je dobře natočená, ale jinač není vůbec film o akci, o tu vůbec nejde a ani nechybí či není potřeba. Takže vyšetřovací metody Travolty a jeho chování, to mě prostě bavilo. Skvěle hláškoval a dokázal i v temnější atmosféře tu atmosféru uvolnit až jsem se pousmál jak je troufalý. V poslední 3/3 filmu se vše výrazně zhoustne, nastane zvrat jak je to s případem Generálovi dcery, takže toto se povedlo. Úplný konec mohl dopadnout lépe, nějaké nesrovnalosti tu byly + nějaký ten nápad přinést, takže na plný počet to není, ale přesto je to vydařený film s výborně spracovaným scénářem. Nevím co mám dále dodávat. Bavil jsem se velmi dobře. Proto hodnotím na zasloužených 85% = **** ()

kingik

Sotva armádní vyšetřovatel Paul Brenner dokončil nebezpečný případ překupníka zbraní, je odvolán k dalšímu zločinu. Na vojenském cvičišti bylo nalezeno nahé tělo zavražděné ženy, připoutané k zemi stanovými kolíky. Jedná se o dceru velitele posádky, která na základně vyučovala metody psychologického boje. Paul má pouhých 36 hodin na to, aby našel vraha. Stopy ho zavedou až do sadistického doupěte. John Travolta v jedné ze svých dalších dobrých rolí. Klady: John Travolta si poradí i v akčních scénách + film se z akčního thrilleru posouvá nenápadně i do jiných žánrů + kvalitně vyvedené akční scény + napínavé pátrání po vrahovi + originálně zachycené vojenské prostředí + nechybí dobré zvraty v ději. Zápory: dramaturgická nevyváženost - slabší záporák - filmu se nedaří dostatečně seriozně nahlížet na politický stav v americké armádě. Mé hodnocení: 70% ()

Anderton

Priblblosť filmu je zjavná už pri prvom pohľade na plagát. O zlých filmoch sa síce dobre píše, v tomto prípade ale na to nemám energiu. Travolta chcel mať asi už herecký kľud, tak sa snažil podobnými úlohami kariérovo zakopať. Videl som to pred desiaimi rokmi a keď mi to už vtedy pripadalo nezvládnuté, dnes by bol dojem asi ešte horší. ()