Generálova dcera

Wehrlos - Die Tochter des Generals

Generálova dcéra

Drama / Mysteriózní / Thriller

Německo / USA, 1999, 112 min

Víte co je horší,než znásilnění? Tak se podívejte na film,který velmi emotivním způsobem odkrývá "hrůzy"zrazené a zhrzené dcery. Této tragédii "generálovy" dcery dá vyniknout vojenské prostředí,které je samo o sobě hodně degradující,plné "vymytých"mozků,kde lidské měřítko soudnosti dostává jiný charakter. Vojenská čest je pro mnohé více,než zákony,čest a spravedlnost.To je řešení po vojensky(dcero,mám tě rád,ale zapomeň).I vyšetřovatel Paul Brenner (John Travolta) dostává na výběr.Jeho volba je v první chvíli jasná,vše bude řešit po vojensky.Intrikářské prostředí (skvělé "psycho" verbální přestřelky mezi Jamesem Woodsem a Travoltou cit:"teď,když jsem zjistil,jak jsme oba chytří,můžeme pokračovat")a postupné odkrývání pravdy však mění jeho názor a Brenner se vydává na správnou cestu.Na jejím konci se střetává s tvrdou vojenskou doktrínou generálova pobočníka a generála samotného (James Cromwell-jak ten ty role nepříjemných postav zvládá-mňam).Brenner až teď chápe,kdo vlastně zavraždil generálovu dceru.Pokud se rozhodnete pro sledování filmu vězte,že taky pochopíte,že znásilnění nemusí být znásilněním a vrah vrahem.Vynikající výkony Johna Travolty,Jamese Woodse a Jamese Cromwella vás o tom určitě přesvědčí.A těm,kdo by tomu nevěřili,jsou určeny první řádky závěrečných titulků-generál Campbell byl odsouzen za.....ale fakt se na to raději podívejte. PS.U tohoto filmu téma přebíjí pár drobných režijních nedostatků,proto těch 5 hvězdiček.Hold,nejsem takový tvrďák.(13.2.2008)

Do háje, tenhle film mi dlouhou a dlouhou dobu unikal, což není první případ u mě. Jsem rád, že jsem se do toho pustil páč jsem byl velmi mile překvapen. John Travolta je výborný herec a proto se musím hanbit, že jsem ještě většinu jeho filmů až moc neviděl. Tváří v tvář samozřejmě u mě vede. Ale přesto je toto vydařený snímek. Jak toto charakterizovat zestručněně ? Rozhodně je to kriminální thriller s obrouvskou dávkou nepředvídatelností a dobrým hereckým obsazením. Ta nepředvídatelnost - opravdu se moc neví jakým směrem se film bude ubírat, je tu i dost zvratů, zejména na konci. Takže úplný konec filmu je tak zvláštní a tak povedený, že jsem nemohl ani dýchat. Jako nechci to přehánět, ale takových kriminálních thrillerů moc není. Úvod filmu je takový normální a hned mi padne do oka postava Johna Travolty. Hláškující, průbojný, cílevědomí - prostě jsem mu fandil od začátku do konce. Zbytek herců je překvapivě rovněž vydařený. Nebyla tu postava, která by mi nějak výrazně vadila. Hudba normální, ke konci už téměř dokonalá. Film má jednu akční sekvenci, která je dobře natočená, ale jinač není vůbec film o akci, o tu vůbec nejde a ani nechybí či není potřeba. Takže vyšetřovací metody Travolty a jeho chování, to mě prostě bavilo. Skvěle hláškoval a dokázal i v temnější atmosféře tu atmosféru uvolnit až jsem se pousmál jak je troufalý. V poslední 3/3 filmu se vše výrazně zhoustne, nastane zvrat jak je to s případem Generálovi dcery, takže toto se povedlo. Úplný konec mohl dopadnout lépe, nějaké nesrovnalosti tu byly + nějaký ten nápad přinést, takže na plný počet to není, ale přesto je to vydařený film s výborně spracovaným scénářem. Nevím co mám dále dodávat. Bavil jsem se velmi dobře. Proto hodnotím na zasloužených 85% = ****(21.9.2013)

Sotva armádní vyšetřovatel Paul Brenner dokončil nebezpečný případ překupníka zbraní, je odvolán k dalšímu zločinu. Na vojenském cvičišti bylo nalezeno nahé tělo zavražděné ženy, připoutané k zemi stanovými kolíky. Jedná se o dceru velitele posádky, která na základně vyučovala metody psychologického boje. Paul má pouhých 36 hodin na to, aby našel vraha. Stopy ho zavedou až do sadistického doupěte. John Travolta v jedné ze svých dalších dobrých rolí. Klady: John Travolta si poradí i v akčních scénách + film se z akčního thrilleru posouvá nenápadně i do jiných žánrů + kvalitně vyvedené akční scény + napínavé pátrání po vrahovi + originálně zachycené vojenské prostředí + nechybí dobré zvraty v ději. Zápory: dramaturgická nevyváženost - slabší záporák - filmu se nedaří dostatečně seriozně nahlížet na politický stav v americké armádě. Mé hodnocení: 70%(5.3.2013)

Výborný thriller z vojenského prostředí a výborný John Travolta. Dalo by se říct, že celý film stojí a padá na něm. Děj je napínavý a nepředvídatelný, a až ke konci filmu nám dojde, jak to vlastně bylo. Zjistíme, že skutečným vrahem není ten, kdo generálovu dceru zavraždil, ale někdo jiný, kdo ji zavraždil už mnohem dříve (tím také dostáváme odpověď na otázku: Víte co je horší, než znásilnění?).(29.6.2009)

Tento film není jednoduché hodnotit. Má výrazná pozitiva i negativa, i když v konečném výsledky pozitiva o něco málo převažují. Začnu tím, co se mi nelíbilo, nebo mi moc nesedlo. Já filmy s Travoltou moc neznám, ale vím, že jde o slavné jméno. Nevím, jak hraje v jiných filmech, nicméně tady mě neoslnil. Výkony většiny ostatních herců byly o dost lepší. Proč? Travolta nemá a ani se nesnaží mít žádné charisma, nepůsobí jako inteligentní vyšetřovatel. Namísto toho působí jak z nějaké komedie, je nechutně arogantní, jeho způsob mluvení zavání kromě arogance i hloupou drzostí a hraním si na někoho - kdo si může všechno dovolit. Žádný respekt, žádná skromnost, žádný takt, žádné vychování, jen drsné a drzé řeči arogantního vojáka. V jiném filmu by se to snad i hodilo, koneckonců toho arogantního drzouna zahrál skvěle. Ale tady to patří k silným negativům. Do této role bych obsadil někoho, kdo umí zahrát charismatického a asertivního vyšetřovatele. Takže Travolta to nezvládl.... Dále to vyšetřování bylo samotné zvláštní, nepřirozené, divné. Chvílemi to působilo zmateně... No a teď pozitiva. I když Travolta to absolutně nevychytal, tak výkony většiny ostatních herců mě naopak celkem oslnily. M.Stowe mi sedla nejen svým vzhledem, ale také svým výkonem. Charismatický byl i James Cromwell a jiní. Herecké výkony tedy nadprůměrné a většinou i sympatické. Prostředí nic moc, ale každopádně bylo originální. Příběh byl velmi dobrý, promyšlený. Díky nečekaným zvratům, mlžením o pravdě průběhu vraždy a dobré atmosféře, se podařilo tvůrcům mě napínat, až do úplného konce. Je to nepředvídatelné, překvapující, nutí vás to přemýšlet a sledovat děj, nenudí, tajemné a napínavé. Takže z toho pohledu mírně nadprůměrný thriller.(11.8.2014)

• - Filmový zámek se nachází v Granthamu v Anglii a je majetkem Evansvillské univerzity. (Karlos80)

• - V jedné z fází projektu byl největším adeptem na roli Paula Brennera John Cusack. Postavu ale nakonec neztvárnil pro svůj nízký věk. (Coldrex)

• - Scény z pevnosti Fort MacCallum byly natočeny v areálu Savannahské státní univerzity a na letišti Van Nuys. (Karlos80)