Generálova dcera

Wehrlos - Die Tochter des Generals

Generálova dcéra

Drama / Mysteriózní / Thriller

Německo / USA, 1999, 112 min

Víte co je horší,než znásilnění? Tak se podívejte na film,který velmi emotivním způsobem odkrývá "hrůzy"zrazené a zhrzené dcery. Této tragédii "generálovy" dcery dá vyniknout vojenské prostředí,které je samo o sobě hodně degradující,plné "vymytých"mozků,kde lidské měřítko soudnosti dostává jiný charakter. Vojenská čest je pro mnohé více,než zákony,čest a spravedlnost.To je řešení po vojensky(dcero,mám tě rád,ale zapomeň).I vyšetřovatel Paul Brenner (John Travolta) dostává na výběr.Jeho volba je v první chvíli jasná,vše bude řešit po vojensky.Intrikářské prostředí (skvělé "psycho" verbální přestřelky mezi Jamesem Woodsem a Travoltou cit:"teď,když jsem zjistil,jak jsme oba chytří,můžeme pokračovat")a postupné odkrývání pravdy však mění jeho názor a Brenner se vydává na správnou cestu.Na jejím konci se střetává s tvrdou vojenskou doktrínou generálova pobočníka a generála samotného (James Cromwell-jak ten ty role nepříjemných postav zvládá-mňam).Brenner až teď chápe,kdo vlastně zavraždil generálovu dceru.Pokud se rozhodnete pro sledování filmu vězte,že taky pochopíte,že znásilnění nemusí být znásilněním a vrah vrahem.Vynikající výkony Johna Travolty,Jamese Woodse a Jamese Cromwella vás o tom určitě přesvědčí.A těm,kdo by tomu nevěřili,jsou určeny první řádky závěrečných titulků-generál Campbell byl odsouzen za.....ale fakt se na to raději podívejte. PS.U tohoto filmu téma přebíjí pár drobných režijních nedostatků,proto těch 5 hvězdiček.Hold,nejsem takový tvrďák.(13.2.2008)

Jó tehdá mohl ještě Travolta hrát machra, který umí člověka uzemnit jak dobře mířeným pravým hákem, tak i trefně odcitovanou právnickou direktivou, aniž by to vypadalo směšně. Simon West se po Con Airu stále ukazoval, jako nadějný režisér žánrových filmů a i Generálova dcera se mu podle mě celkem povedla. Sice nejde o nikterak vyjímečný thriler - ale, rozhodně jde o prvotřídní řemeslo.(18.7.2008)

Tento film není jednoduché hodnotit. Má výrazná pozitiva i negativa, i když v konečném výsledky pozitiva o něco málo převažují. Začnu tím, co se mi nelíbilo, nebo mi moc nesedlo. Já filmy s Travoltou moc neznám, ale vím, že jde o slavné jméno. Nevím, jak hraje v jiných filmech, nicméně tady mě neoslnil. Výkony většiny ostatních herců byly o dost lepší. Proč? Travolta nemá a ani se nesnaží mít žádné charisma, nepůsobí jako inteligentní vyšetřovatel. Namísto toho působí jak z nějaké komedie, je nechutně arogantní, jeho způsob mluvení zavání kromě arogance i hloupou drzostí a hraním si na někoho - kdo si může všechno dovolit. Žádný respekt, žádná skromnost, žádný takt, žádné vychování, jen drsné a drzé řeči arogantního vojáka. V jiném filmu by se to snad i hodilo, koneckonců toho arogantního drzouna zahrál skvěle. Ale tady to patří k silným negativům. Do této role bych obsadil někoho, kdo umí zahrát charismatického a asertivního vyšetřovatele. Takže Travolta to nezvládl.... Dále to vyšetřování bylo samotné zvláštní, nepřirozené, divné. Chvílemi to působilo zmateně... No a teď pozitiva. I když Travolta to absolutně nevychytal, tak výkony většiny ostatních herců mě naopak celkem oslnily. M.Stowe mi sedla nejen svým vzhledem, ale také svým výkonem. Charismatický byl i James Cromwell a jiní. Herecké výkony tedy nadprůměrné a většinou i sympatické. Prostředí nic moc, ale každopádně bylo originální. Příběh byl velmi dobrý, promyšlený. Díky nečekaným zvratům, mlžením o pravdě průběhu vraždy a dobré atmosféře, se podařilo tvůrcům mě napínat, až do úplného konce. Je to nepředvídatelné, překvapující, nutí vás to přemýšlet a sledovat děj, nenudí, tajemné a napínavé. Takže z toho pohledu mírně nadprůměrný thriller.(11.8.2014)

Nadpriemerný kriminálny triler, ktorý by bol bez Johna Travoltu o triedu slabší. Pretože je to už stokrát vydený príbeh v hviezdnom balení. James Woods je zaujímavý aj na menšom priestore, tak ako James Cromwell, ale Madeleine Stoweová a Timothy Hutton sú príliš nevýrazný. Nieje v tom príliš akcie , je to priemerne napínavé, ale celkom dobre sa na to pozerá.(13.4.2004)

Zajímavý snímek, který mě překvapil. Tím, jak jsou amíci posedlí svou vlaječkou a hrdinnými generály. Tak bych řekl, že i dost odvážný. Snímek mapuje ambiciozního generála, který zvažuje po ukončení hvězdný kariery u vojáčku o vstup do politiky.Film je nadčasový tím, že né každý 4x hvězdičkový generál či politik co má moc a lidi se mu klaní, musí být i slušný člověk.. No nechci nic prozrazovat, kdo to snad neviděl, ale je zřejmé, že když sundá uniformu tak je jistě otec, který chce pro svou dceru jen to nejlepší, jako všichni normální.(22.6.2015)

• - Scény z pevnosti Fort MacCallum byly natočeny v areálu Savannahské státní univerzity a na letišti Van Nuys. (Karlos80)

• - Filmový zámek se nachází v Granthamu v Anglii a je majetkem Evansvillské univerzity. (Karlos80)

• - Michael Douglas odmítl nabídku hlavní role. (Karlos80)