Generálova dcera

Wehrlos - Die Tochter des Generals

Generálova dcéra

Drama / Mysteriózní / Thriller

Německo / USA, 1999, 112 min

Filmy z vojenského prostředí prostě nadevše miluji. Ať už je to čistě válečný film (Black Hawk Down, We Were Soldiers), nebo válečná komedie (Švejk, Two Men Went to War), nebo válečně romantické snímky (Pearl Harbor, Correli), tak i filmy, které o vojně/válce/armádě prostě jsou (Tears of the Sun, Navy Seals, General's Daughter). Navíc tady John Travolta předvádí herecký výkon! Což u něj není zvykem. Madeleine Stowe je příjemná pro oči a James Woods s Jamesem Cromwellem jsou správní mazáci. Simon West je talent... No je toho víc, ale vás to stejně nezajímá, když vidím to hodnocení tady.(30.12.2005)

Myslím ,že pan Travolta nezklamal a odvedl perfektní výkon.Podíváme-li se na příběh nenajdeme nic převratného, nebo fascinujícího.Jde o obvyklou detektivku, která je řešena krok po kroku obvyklým způsobem.Racionální kroky Travolty a jeho pomocnice,tu a tam něco akční omáčky.V tomhle film jistě nenudí.Ale zajímavé je, alespoň pro mne,prostředí ve kterém se děj odehrává.Tady vstupuje do hry fenomén armádních vztahů, a to jak formálních tak neformálních.Tak jako v každé lidské činnosti se i zde projevuje sexus a dává jí zajímavou příchuť.Nejde o fenomén ženy v armádě, ale o projev toho, co uvádím v předchozí větě ve vzájemné komunikaci mezi vojáky.Vše je zatlačeno a usměrněno a ženská ovládá svým typickým způsobem vše.A jak skončila je evidentní.Tohle nějak nejde a vražda není řešením. Neuvádím zde vůbec fenomén slušnosti ten tu vůbec není ani míra, a ta byla překročena snad ve všem.A bizarnost vojenského řešení-tedy zametání pod koberec až do hořkého konce, kdy to už dál nejde.....Slušný film.(27.7.2010)

Tak nízké celkové hodnocení si film snad ani nezaslouží. Nevím proč, ale mně osobně opravdu sednul. Travolta, ač jeho pozdější herecké výkony (holt pomáda byla jenom jednou) díru do světa neudělaly, v tomhle snímku předvedl to, co bohatě stačilo k úspěchu - přišlo mi, že se všemi těmi ramenatými pohledy s mírným úsměvem "do blba" mu prostě role sedla jak prdel na hrnec. Co na mě ale opravdu zapůsobilo, byl scénář - nikterak složitá kostra, nabalovaná o stále nové skutečnosti, činící všechny ty "do té doby jasné pachatele" zas jen pouze podezřelými, byť všemožně do kompletního příběhu zainteresované, mi prostě dokonale sedla. Snad jen režie místy pokulhávala. Škoda. Filmy z vojenského prostředí nikterak nevyhledávám, ale tady bylo od všeho tak akorát. A James Cromwell zahrál výborně. Smůla jen, že se Travolta propůjčil i Zelenému Peklu.(11.6.2009)

Myslím, že toto je tá správna Johnyho poloha, aj keď verím tomu, že kopec moviefans boli pri úvodných titulkoch obozretní a podozrievaví, súc poučení z nemála prešľapov pri jeho experimentovaní s charaktermi, v ktorých sa zbytočne utápal, určite mu k zvýrazneniu pomohol zaujímavý príbeh, ktorý sa síce dal rozvinúť aj pútavejšie a thrilerovitejšie, ale takto aspoň nechal ukázať, čo v Johnym je, ostatné obsadenie je tiež na úrovni, ale v podstate mu hrá komparz, a tak si ho môžeme v pomerne dlhej stopáži slušne vychutnať, takže 80%.(1.3.2010)

Nadpriemerný kriminálny triler, ktorý by bol bez Johna Travoltu o triedu slabší. Pretože je to už stokrát vydený príbeh v hviezdnom balení. James Woods je zaujímavý aj na menšom priestore, tak ako James Cromwell, ale Madeleine Stoweová a Timothy Hutton sú príliš nevýrazný. Nieje v tom príliš akcie , je to priemerne napínavé, ale celkom dobre sa na to pozerá.(13.4.2004)