Lara Croft - Tomb Raider

トゥームレイダー

Lara Croft - Tomb Raider

Akční / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / Německo / USA / Japonsko, 2001, 93 min

Na film podle Tomb raidera se čekalo celá století - žhavé polemiky ve všech časopisech o počítačových hrách pokládaly jednu a tutéž otázku... KDO BUDE LARA CROFT? A hle Angelina - a že ji to docela sekne. Na film podle hry překvapivě pěkné exteriéry i interiéry - sídlo Croftů je naprosto dokonalé, pár pěkných soubojů - zejména na bungie laně a šestirukou a šsetihlavou sviní. Ale nejlepší na celém Tomb raideru je postava svérázného sluhy Chrise Berrieho, který celému "anglickému" způsobu filmu dává korunu...(17.9.2006)

• becki_tu

Převedení slavné herní série na stříbrné plátno nedopadlo dobře, ale ještě to není takový trapas jako dvojka. Materiál by byl, slušný režisér taky, ale všechno zase ztroskotává na slaboučkém a tupém scénaři. Kvalitních adaptací počítačových her je po hříchu málo a to je nesmírná škoda, neboť v herním průmyslu je zajímavých her a nápadů na zfilmování poměrně dost. Věřím, že se dočkám nějakého filmového restartu Tomb Raidera dřív, než si ho natočí "po svém" třeba Uwe Boll.(1.7.2008)

• Lateef

Tak tenhle obrbordel jsem přežil jenom díky jedné věci. A Angelina Jolie to není. Správně, je to soundtrack! Naprosto neuvěřitelná sestava se sešla (př.: U2, Nine Inch Nails, Fluke, Basement Jaxx), nazpívala a zvítězila. Film si otipujete hned v prvním několika minutách, po kterých se buď fláknete dálkovým ovladačem do hlavy, abyste zbytek prospali v sladkém bezvědomí nebo skočíte pro tři orosený a jeden pořádně dlouhej špek. Angeline Jolie věřím jenom to chození v přiléhavým oblečku a cudné uculování se. Nějaké rošády s tělem, přemety, salta, vruty a podobné akrobatické vylomeniny, které metá playstationovská Lara, jsou ve filmovém podání úplně mimo, viditelně na drátech a navíc jsou potřebně rozstříhané. Rádoby vtipné hlášky, kecy o planetách v konjunkci, Vševidoucím oku, Trojúhelníku světla a dalších perličkách do mě bušily razancí mnohakilového kladiva, ale já odolávám a na tuhle tu tombraiderovskou hru nepřistupuji. Dříve by mě možná zmíněné vymyšlené mystické řečičky asi zaujaly, jako -náctiletý jsem Laru provedl všemi herními dobrodružstvími, Jolie je však zcela nepřesvědčivá a všechno uhrává svým hrudníkem. Závěr je reálný asi jako život na Jupiteru a jen potvrdil můj dojem z tohohle mišmaše. Nic, jdu si poslechnout alespoň ten božský soundtrack... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/274,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(7.9.2007)

Soundtrack Graeme Revell: 1. Elevation (Tomb Raider Mix) ,2. Deep ,3. Galaxy Bounce (Soundtrack Version) ,4. Get Ur Freak On [Featuring Nelly Furtado For Tomb Raider Soundtrack] (Amended) [Remix] ,5. Speedballin' (Soundtrack Version) ,6. Ain't Never Learned (Lara Croft Tomb Raider) ,7. The Revolution ,8. Terra Firma (Delerium Feat. Aude) (Lara's Mix) ,9. Where's Your Head At ,10. Illuminati ,11. Absurd ,12. Song Of Life ,13. Edge Hill (Groove Armada) ,14. Satellite ,15. Devil's Nightmare,(19.5.2011)

• Nancy

Nikdy jsem nebyla zrovna zastánce natáčení filmů podle počítačových her a tenhle snímek na tom nic nezmění. Není nad to, když si s Larou můžete sami zabít pár chlapíků, nějaké to zlé zviřátko nebo roztomilého mutantíka, když to ale všechno za vás udělejí tvůrci a vy se jen koukáte na ženskou, která skáče po zdi a střílí po všem, co se hne. Děj je tudíž značně chudý a kromě akčních scén (které jsou pořád na jedno brdo) jsem se celý film nudila. Angelina zahrála Laru dobře, to zas jo, ale s mizerným scénářem nic nenadělá sebelepší herec. Dobře se na to kouká, ale jako kratší akční klip by to klidně stačilo a nedošlo by ani na zdlouhavé a nudné scény.(25.2.2005)

• - Otce Lary Croft zahrál Jon Voight, který je i skutečným otcem Angeliny Jolie. (Amplifier)

• - Interiér Larinho (Angelina Jolie) domu bol hrou inšpirovaný len okrajovo, no bol to práve design vily vo filme, podľa ktorého bol naprojektovaný virtuálny dom v hrách Tomb Raider: Legend, Underworld a Anniversary. (matthew.17)

• - Sněm společenství Osvícených se koná v chrámu Santa Maria Della Salute v Benátkách, interiér chrámu je však místnost Painted Hall nacházející se v Old Royal Naval College v Londýně. (rala)