Bezhlavý jezdec

• Československo

Bezhlavý jazdec

Dobrodružný / Western / Romantický

Sovětský svaz / Kuba, 1973, 100 min

Jde o filmové zpracování mého oblíbeného románu z dětství, romanticko-dobrodružného, místy až hororově laděného, westernu Bezhlavý jezdec od T.M. Reida. Pravda, kvalit amerických klasik, nebo spagetti westernů Sergia Leoneho tenhle film sice nedosahoval a hlavní hrdina, jakýsi Oleg Vidov, ve své době prej idol všech sovětských soudružek, mi připomínal Budaře, ale přesto všecho šlo o jinak překvapivě příjemný filmový zážitek (jak by asi řekl Jaz, autor oprasků sčeskí historje: "simtě, na rusaki doprí"). Možná za to mohou ty čtyři skotský, ale sovětský western jsem si užil daleko více, než když se američané snažili natočit Tolstého ruskou klasiku Vojna a mír.(21.11.2013)

Ruský, vlastně sovětský western, který se odehrává v Americe? Docela zajímavá kombinace, která ale celkem funguje. Asi už jsem ale viděl moc westernů, než abych snímek mohl nějak více ocenit. Je to dobré, ale není to skvělé a nějak mě to nedostalo. Popravdě mi to přišlo trochu moc jako divadlo než skutečný western.(6.10.2016)

Jeden z prvních mnou viděných westernů, na který dodnes nostalgicky vzpomínám. Jako dítě jsem se u něj i docela bál, protože obsahoval tak trochu i hororové prvky, ale dnes už by to asi tak strašidelně nepůsobilo.(3.4.2003)

Je to kuriózní, Rusové natočili jediný vážně míněný western a ten patří k tomu lepšímu z evropské produkce, chápeme-li jej jako film určený mládeži. Nádherné exteriéry krajiny a hispánské kultury (točilo se na Kubě), dobové kostýmy honorace, statkářů, kovbojů, vojáků i černých otroků. Námět s výrazně kriminální až hororovou zápletkou. Vlasatého irského blonďáka Maurice hraje Oleg Vidov, pohlednou Louisu Ludmila Savaljevová, statečného lovce Zebulona Ivan Petrov a Mexičkanku Isidoru kubánská herečka Eslinda Nunézová. Česká televize film vysílala v neděli 13. 2. 1977.(13.5.2008)

• majo25

Netypický western, ktorý takmer po celú dĺžku filmu tápa. Zápletka je slabšia, aj keď to ako-tak zachranuje záver. Práve od záverečného súdu dostáva film šťavu, bohužiaľ to nemôže stačiť na to pred tým. Film zlyháva tiež na hereckým prevedeniach, ktoré boli také nemastné-neslané. Chváliť môžem ale kostýmy a tiež pokus o hororový prvok s bezhlavým jazdcom. Hodnotenie: 50%(8.12.2013)