Hakudža den

Hakuja den

Panda and the Magic Serpent

Animovaný / Rodinný / Fantasy

Japonsko, 1958, 76 min

No, že kvůli tomuto dílku, po jeho shlédnutí Miyazaki celou noc nespal, tomu bych i věřil. Přece jen to je první barevný japonský animovaný film a určité emoce to v tu dobu vzbuzovat muselo. Příběh je prostinký, animace pěkná, hudba příjemná. Zvířecí pomocníci celkem bavili - že by inspirace pro pozdější Pandu kopandu? Z hlediska toho, o jaký milník se v historii japonské animované tvorby jedná, nejspíš povinnost pro každého, kdo tenhle žánr má rád.(1.10.2013)

Hakudžaden je adaptací čínské Legendy o bílém hadu, respektive jedné z jejích variant, ve které vystupují jako pomocníci hlavního hrdiny dvě roztomilé pandy (velká a červená). Snímek se pyšní titulem „nejstarší barevný japonský animovaný ‚feature film‘“. Chlapec Sü-Sien si na trhu koupil bílého hada. Dospělí však jejich přátelství nepřáli, a tak se jej musel vzdát. O několik let později, kdy je z Sü-Siena mladík, potká hada znovu, avšak nepozná jej, jelikož plaz na sebe vzal podobu krásné dívky Paj-Niang. Nic tak nebrání rozvinutí příběhu o síle zapovězené lásky, která i s pomocí roztomilých zvířátek překoná všechna nebezpečenství. 5/10(24.5.2009)

Bylo to docela dlouhé. Celkem se mi to líbilo. Na první japonský kreslený animovaný film to nebylo špatné. Stojí za shlédnutí. Neřekl bych, ale že jsem se nějak výrazně bavil a to mám staré animované filmy rád. Jako legenda dobrý, hezky zpracované.(2.6.2013)

• - Hajao Mijazaki měl na vyšší střední možnost vidět první barevný japonský animovaný film Hakuja den, který ho dojal natolik, že podle vlastních slov nemohl celou noc přestat plakat. Od té chvíle se začal vážně zajímat o anime. (Innuendo1987)