Naprosto neočekávané (festivalový název)

Fei chang tu ran

非常突然

Fai seung dat yin

• angličtina

Expect the Unexpected

Krimi / Drama

Hongkong, 1998, 87 min

Poté, co se celou dobu mísí vyšetřování a romantická linie (kterou bychom v této podobě hledali spíše v teenagerských filmech než mezi dospělými policisty) přichází finále opravdu ve stylu původního názvu, jehož překlad zní Naprosto neočekávaný konec. A po odlehčování (ke kterému patří i ona zde proklínaná hudba, zcela ve stylu teenagerského filmu či seriálu) je konec opravdu masakrózní a ona pomalá nevyhnutelnost závěrečné přestřelky pozvedává film na naprosto jinou úroveň.(1.12.2007)

Velmi dusná atmosféra policejního thrilleru v kontrastu s přeslazenou romcom složkou funguje v tomto případě překvapivě dobře. Dusno je opravdu pořádné neboť film očividně čerpá z masivních obav o budoucnost Hong Kongu, které byly v době uvedení filmu aktuální. Z dua Simon Yam a Ching Wan Lau by se dalo sice vytěžit možná ještě o chlup víc, ale jinak filmu krom nudného soundtracku není moc co vytknout. Ve srovnání se svým bratrským snímkem The Longest Nite ale Expect the Unexpected výrazně zaostává. To však neplatí jen pro Hong Kongské thrillery konce 90. let ale naprostou většinu filmů.(11.1.2014)

Solidní policejní drama, které na několika místech nese typický rukopis Johnnieho Toa a je napěchováno hongkongskými herci, jež se ve většině jeho filmech zhusta objevují. Aspekt, jenž mi nedovolí jít na vyšší hodnocení, představuje hudba, která mi prožitek ze snímku až příliš mnohokrát rušila. Občas mi také připadalo, že přechod mezi vážným a odlehčeným laděním v některých sekvencích onu ladnost postrádá. Positivem budiž, že snímek se na konci snaží dostát svému českému festivalovému názvu. (Filmasia 2007)(30.11.2007)

NIe zaujimave svojim dhrnutim zanrovych ploch seriozneho krimi s odlahcenou romantickou liniou, ako sokujucimi momentkami (nove funkcne vyuzitie moznosti domacej pracky) a zaverom popierajuci sladkost happyendov v neheroickom bloodshed prevedeni ako silny kontrapunkt k Woovym krvavo baletnym exhibiciam.(2.12.2007)

Název "Naprosto neočekávané" je zcela všeříkající a to na mnoha rovinách. Primárně by divák neměl podceňovat daný snímek. Nejen, že skýtá mnohé nečekané zvraty, ale perfektně funguje jako drama, akční film a romance, přičemž geniální kombinací všech prvků skládá úchvatné dílo. Druhotně název naznačuje, že není radno podceňovat hongkongské komerční filmy a vnímat je pouze jako únikovou zábavu. Kontext doby je až překvapivě výrazný v převažující většině směrů hongkongské kinematografie, přinejmenším od 70. let do současnosti. Pole scénáře vynikajícího scenáristy Yaua Nai Hoie vznikl jedna z nejvíce skličujících reflexí pesimistických nálad v Hongkongu doby před předáním Číně. ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(24.2.2013)

• Sean Lau