Maminka

(festivalový název)
  • Francie Petite maman (více)

Osmiletá Nelly přišla o babičku. Zatímco její rodiče procházejí pozůstalost, dívka se zabaví průzkumem rodinného domu a jeho tajemného okolí. Když Nellyina maminka znenadání kamsi odjíždí, otevírá se prostor k neočekávaným setkáním... (MFF Karlovy Vary)

Trailer

Dadel

Při prvním četní synopse jsem to zavrhl jako tuctový laciný nezávislák od nějakého debutanta, a ono je to od stejné režisérky jako slavný Portrét dívky v plamenech! Jednotící prvek tu ale je - také je to film o dvou ženách. Jen se to neodehrává v historii, ale v současnosti, ženy nejsou dospělé, ale jsou to 8leté holčičky, a nevyvine se mezi nimi lesbický vztah, ale jen kamarádství. To teď trochu zjednodušuji, nechci spoilerovat. Film má totiž skvělou pointu, která mé trochu rozpačité dojmy vylepšila (a taky má jen 72 minut). Takže je to hezké a milé a doporučuji, ale snad je to od Céline Sciammy jen nějaká bokovka pro radost (vypadá to jak televizní film), a další její film bude ambicióznější. ()

hygienik

Videl som prakticky celú filmografiu Céliny Sciamma. Maminka je určite jej najoriginálnejší film, čo sa týka námetu. Je priamočiaro jednoduchý, krásne čistý a menej emocionálne vypätý, než je u pani režisérky zvykom. Ale dejovo je to trošku nuda. ()

Filmmaniak

Velmi komorní, drobná a režijně solidní věc, jejíž scénář se nicméně dostal pouze do stavu nepříliš propracované historky na téma navazování mezigeneračních vztahů s rodiči a prarodiči, jemuž chybí hloubka i silnější emocionální sepjetí. Roztomilý experiment na nejednoznačně definovaném rozmezí reality, snu a fantazijní představy s nosným konceptem, jenž by si zasloužil komplexnější a rozvinutější zpracování. ()

J*A*S*M

Portrét dívky v plamenech si pamatuju jako načančanej lapač cen, kterýmu jsem dal tři hvězdy za "řemeslo" a nikdy se k němu nehodlal vrátit, takže k Mamince jsem přistupoval bez zásadnějších očekávání. Ale ty jo! Jak já jsem si zaslzel. Krásný, malý, lidský film, který nechce objevovat Ameriku ani se angažovat ve velkých tématech, "která nás v současnosti pálí", ale na půdorysu jednoduché fantasy hříčky vyvolá ty nejčistší emoce. Pro někoho asi "jenom". Nadšení přišlo, kde jsem ho nečekal. ()

Marigold

Elegantní, krásné, ale v něčem až moc apartní dramátko, které pro mě postrádá hypnotičnost, nějaké víc elektrizující sepjetí reality a snu. Chtě nechtě to vyznívá spíš jako roztomilá vize bez skutečné hloubky a hloubavosti. Vlastně mě to obešlo oklikou, což u autorky Portrétu vnímám jako zklamání, i když film sám rozhodně žádné zklamání není. ()