Dokumentární / Sportovní / Životopisný

Velká Británie, 2021, 108 min

Pelé

Dokumentární životopis největšího fotbalisty historie vyprávěný zejména z perspektivy jeho čtyř účástí Mistrovství světa. Příjemný dokument na který se dobře kouká a pokud máte k Pelému vztah nebo aspoň respekt, tak se budete obdivně celou dobu přiblble usmívat. Nabízí se srovnání s nedávným dokumentem Maradona, který byl trochu poutavější , koneckonců koukat na život zlobivýho kluka je trochu zábavnější než životopis fotbalového gentlemana, u kterého člověk může pozdvihnout obočí tak maximálně nad nějakým nemanželským děckem nebo vztahem k diktátorskému režimu Brazílie. PS: všechno už tak nějak bylo řečeno, ale za mne nejvíc zajímavá věc byla story tisícího gólu.(26.2.2021)

Pelého som mal možnosť osobne vidieť, keď bol na Slovensku ešte v deväťdesiatych rokoch a spal v našom hoteli, ktorý je dnes už len zašlou komunistickou budovou, kde prespávajú ľudia s neľahkým osudom. Archívne zábery nám len potvrdzujú, že futbal bol kedysi krásnejšou hrou, ktorá netrpela na obranné taktiky, kde sa chcelo hrať, kde sa nemerali milimetrové ofsajdy cez počítač. A tak padali góly a výsledok 6-3 bol úplne normálny. Kto vie, ako by si Pelé poradil so svojim talentom v dnešnej dobe. Ale vo svojej bol zrejme neprekonateľný. Veľmi dobrý dokument.(26.2.2021)

Skvěle zpracovaný dokument Netflixu o geniálním hráči. Ukazuje, že když máš talent od Boha, nemusí z tebe být jen potetovaný frajírek s náušnicí v nejnovějších hadrech, který si myslí, že mu celý svět leží u nohou. Stačí ten talent vzít, spojit ho se skromností a zdravým sebevědomím, a pak už v 17 letech můžeš být tahoun národního týmu a celosvětová megastar. Pelé s sebou netáhne žádné kontroverze, jako jsme zvyklí od jeho pozdějších následovníků (drogy, obvinění ze znásilnění, krácení daní, apod.), nepočítáme-li nějaké to nemanželské dítě a apolitičnost v dobách diktatury, kterou si však - hlavně sám před sebou - dokáže obhájit. Fotbal beru tak, že každá doba měla svého krále a nedá se za ty roky porovnat, kdo je ten největší. Bican, Pelé, Maradona i Ronaldo s Messim řádili každý v jiné dekádě, jen my teď máme to štěstí, že můžeme sledovat dva najednou. Pelé z nich však zažil zřejmě největší tlak na svou osobu od celého národa, včetně tlaku politického. Láska k Brazílii i složité poměry v zemi jsou zřejmě důvody, proč nikdy nezkusil evropské angažmá. Svým charismatem a fotbalovým uměním si však stejně dokázal získat srdce lidí po celém světě. A hlavně dodnes jako jediný fotbalista dokázal 3x vyhrát Mistrovství světa. Legenda!(24.2.2021)

Brazílie nám dala spoustu fenomenálních fotbalistů Zica, Romária, Ronalda, Carlose a další velikány. Jeden ční vysoko nade všemi. A tím je právě Popelutka, ač jsem fanda CR7 a Messiho uznávám, tak ten nej je jenom jeden a navždy bude :) Dokument je velmi dobře a poutavě zpracován, podle mě o stupínek lépe než Maradona.(23.2.2021)

• Aleix

Tak nevím. Pelého život byla taková nuda,že se v jeho biografii objeví pouhá statistická fakta a pár osobních výpovědí? Porovnám-li to se netflixovskym Poslední sezona o MJ ,tak jsem se o pouhém basketbalu dozvěděl více než za cely život.Shrnuto ,Pelé si rozhodně zaslouží barvitější biografie a tady to rozhodně jeho chyba není.(28.2.2021)