Černá magie: Boxerovo znamení (festivalový název)

• čínština

Mo

Boxer's Omen, The

Horor

Hong Kong, 1983, 105 min

Chih-Hung Kuei

Hui-Chi Tsao

Opravdu nepamatuju, že bych někdy ve filmu viděl, jak herec pozře jídlo, vzápětí ho vyzvrací a kolega vedle něj sedící zvratek popadne a s chutí ho dojí. To vše bez jediného střihu, v jednom táhlém záběru. I takovýhle malý detail jenom ukazuje, že asiati jsou prostě…..jiní. Legendární studio ´Shaw Brothers´ tady přišlo s filmem, který se tak trochu vymyká jejich tvorbě – zčásti to je tradiční příběh zaměřený na bojová umění, a z té větší části jedná velká haluz s okultními, magickými výjevy, s gore prvky, které jsou zajímavě stylizovány, takže je ani nemůžete brát vážně. Výsledek je suma sumárum mix západně pojímaného tradičního hororu a ukázky asijského mysticismu. Těch ztřeštěných obrazových výjevů je tady tolik, že se to ani nedá zapamatovat – tarantule pijou brčkem rozšlehaný mozek, ohlodané lebky krokodýlů útočí, netopýři se rozpadají, plazi rozličných forem dělají bububu, oživlé sochy, tělěsné metamorfózy všeho druhu atd atd. Zkrátka potlesk pro fantazii pana režiséra. Příběh tady snad ani není důležitý, i když je tu křečovitá snaha, aby nějaký byl a vše vrcholí cca dvacetiminutovým WTF soubojem dvou čarodějů o vzácnou buddhistickou relikvii, v takovém stylu, že tam ani moje fantazie nesahá.(30.7.2016)

Místy spíš úsměvné, místy *naprosto* vynikajicí a od začátku do konce velmi zábavné. Pokud se přenesete přes některé opravdu předpotopní triky, nelze neocenit Kuei Chi Hungovu (režisér) nepopiratelnou kreativitu a Cheng Chin Shenovu (výtv. návrhy) poměrně divokou obrazotvornost.(5.10.2012)

Snímek z nepříleš početného horrorového subžánru tzv "zaklínačských horrorů", které vznikaly v Asii v první polovině 80. let. Je to dost bizardní snímek, kde se mísí pomsta z jednoho martial arts souboje (kde záporáka hraje Bolo Yeung) a různé zaklínačské praktiky, vyvolávání démonů, míchání všelijakých nápojů, hnusů, obětování zvířat, vyvolávání všelijakých potvor, souboj blesky a všelijakými kouzly ... No je toho zde požehnaně, ale všechno to působí velmi naivně ve svém zpracování, některé trikové ejekty jsou opravdu směšné (třeba pavouci). Najdou se však zde však i řádně nechutné a zvrácené scény zabíjení zvířat a jejich následné pojídání (moc toho tady není, ale něco přece ...) - docela známý top jev v těchto druzích filmů. Hodně okrajový, neznámý a bizardní film, kde se mi stejně nejvíce líbily ty ringové řežby s Bolo Yeungem ... Ale rozhodně zajímavý film ...(21.3.2010)

[FOD 2014] Vskutku bizarní počin. Ze začátku sem si říkal na co sem to proboha šel. Vůbec mě film nebavil a málem sem si ukousal nehty nudou. Film ale pořádně graduje a WTF faktor skončí na levelu over 9000. Posledních 20 minut sem strávil v jednom nekončícím záchvatu smíchu a viděl sem ho poněkud rozmazaně, jak sem brečel smíchy. Je to blbost, ale kvůli závěru musíte Boxerovo znamení vidět. Prostě musíte.(16.3.2014)

Vážení a milí diváci. Pán režisér Chih-Hung Kuei sa po všemožných zaklínačských hororoch ( HEX, BEWITCHED ) rozhodol, že je na čase ubrať. Vlastne nie. Pridať! Nech to stojí, čo to stojí! Zrejme si povedal, že ,,dovediem žáner do ad absurdum,, a ponúkol ´´battle´´ dvoch černokňažníkov v podobe, aká sa len tak nevidí. Ponúknuť odtrhávajúcu sa hlavu jedného z nich pri ,, výkone služby,, je pre spoločnosť jav nevýslovný. Pre divákov jav čudný. Zoberme teda snímok ako komédiu ( v rozpore so žánrom ) a trochu sa pobavme, či už za triezva, alebo cez lahvinku skvelého červeného. Chcel by som vedieť, čo konzumovali oni.(1.3.2017)