Orlakovy ruce (festivalový název)

• Rakousko

Krimi / Horor

Rakousko / Německá říše, 1924, 92 min

Robert Wiene

Louis Nerz

Expresionistická lahôdka vysokého stupňa kvality. Jeden z tých prípadov, kde vás film zaujme, alebo budete len tak čumieť na čiernobiele obrazy s ( Orlakovými ) rukami podloženou hlavou. Typicky temná a hrôzostrašná atmosféra, pomaličky plynúca. Záver je pekne vygradovaný a pointa je...no nechcem prezrádzať. Za pokus to stojí.(16.10.2010)

Největší běsy se odehrávají v naší hlavě. Asi tak se dá vystihnout poselství nádherně temného a psychotického filmu o transplantovaných rukou. Ačkoli první polovina se lehce vleče, do nadprůměru ji vytahuje úchylný Conrad Veidt, kterému ty kladné hrdiny prostě nebaštím, to je psychopat jak vyšitej, tudíž není divu, že všechna hrůza v Orlakově hlavě je na plátně skutečná. Druhá polovina snímku pak nabírá grády a připoutala mě k obrazovce. Misantropický Orlakův otec, vražda, obživlý vrah Vasseur... zklamalo snad jen vyústění, já fakt čekal, že zabijákem bude Orlac. Ale to je problém můj, nikoli skvělého psychohororového filmu.(21.5.2013)

Na svoju dobu určite prevratný a pôsobivý krimi-triler. Dnes môže v niektorých ohľadoch vyzerať smiešne. Napr. pri tom, aké zdesenie vyvoláva človeku (v 20. rokoch) pomyslenie, že niekto je vrah, že je takýto človek v jeho blízkosti, a úplne stačí, že vraždil iba raz, žiadné masové opakovanie. Aj vyšetrovanie vraždy so svojimi logickými nezmyslami vyčarí na tvári úsmev. Inak, prišitie rúk bolo v tej dobe sci-fi, takže sa tu prepchal popri hororovejšie podanej atmosfére aj vedecko-fantastický prvok. Škoda dlhšej stopáže, takéto vlažnejšie tempo a dlho plynúce scény by si pýtali o hodinu skrátiť. Ale musím pochváliť celkovú atmosféru, ktorá v tej dobe musela určite na divákov zapôsobiť.(8.9.2018)

Film, který stojí a padá na hudbě, bez ní by prostě nebyl tím čím je. Příběh svou absudrností jak vystřižený z hororu 30. a 40.let ala Frankestein a spol. není tím čím by film dokázal příliš zaujmout. První půlka snímku lehce balancuje na hraně snesitelnosti, druhá však svou temnou atmosférou které vydatně přispívá zmiňovaná hudba dokáže člověka vtáhnout a to velmi pevně a přesvědčivě. 75%(9.4.2010)

• Psychor

Jakožto hororový expert musím konstatovat, že Wiene je totální břídil, který horor neviděl ani z rychlíku. Po odpadovém Kabinetu doktora Caligariho jsem od něho sice nečekal žádné zázraky, ale snímek Orlakovy ruce snad nemohl myslet vážně. Kdyby se jednalo o nějaký experimentální artový film, tak ještě dejme tomu. Ale označit ho za horor? Wiene postrádá jakoukoliv soudnost. Ani se mi nechce zbytečně plýtvat slovy na to, abych popsal, jak neskutečně špatným snímkem Orlakovy ruce jsou. Snad tedy jen toto: i horory Edwarda D. Wooda jsou oproti Orlakovým rukám mistrovským dílem.(10.7.2016)

• - Původní verze měla 92 minut. Rekonstruovaná verze z roku 2001 byla o 2 minuty zkrácena. Verze pro USA má pak minut 110. (Terva)

• - 25. 9. 1924 byla schválena věková hranice pro povolení sledování filmu. 10. 1. 1925 byla kvůli obsahu policejních vyšetřovatelských metod dokonce podána žádost o cenzuru, avšak ta byla zamítnuta. (Terva)