Železná dlaň

Five Fingers of Death

5 Fingers of Death

Akční

Hong Kong, 1972, 104 min

Klasická kung-fu mlátička od Shaw Scope, která vyniká oproti pozdějším desítkám podobných filmů propracovaným scénářem a dlouhým dějem, který není nijak přímočarý. Bohužel, na filmu tentokrát krutě zapracoval zub času a já osobně to nemíním zohledňovat. Choreografie soubojů je příšerná, 90% úderů jsou zničeny prostřihy, 5 metrové skoky jsou snad hlavní náplní filmu a to "kung-fu", co tady herci předvádějí je dnes již opravdu docela trapné. Pokud vezmu v potaz rok výroby - 1973, což je sice hodně dávno, ale také si uvědomím, že již v této době Bruce Lee ukazuje celému světu, jak má vypadat ta správná choreografie soubojů (a brzy na to bohužel umírá ...), v Japonsku dávno od 60. let vládnou mistři svými katanami v naprosto dokonale provedených soubojích a o rok později se Sonny Chiba vydává na svoji krvavou pouť jako jeden z největších "karateřezníků" všech dob ... vychází mi tento starý flick opravdu jako zastaralá nudná záležitost a jen z dobré vůle mu dávám 3 *, přestože jsem se u něj neuvěřitelně nudil. Vydloubnutí očí a krvavá jatka na samém závěru filmu však vyloženě potěšily ... jinak nic moc ...(28.7.2009)

Hodnocení budu muset navýšit o jednu hvězdu a tenhle film přiřadit k něm nejlepším co SB společnost mohla nabídnout. Raný a velmi charismatický Lo Lieh předvádí svům bojivý um a sílu jako nikdy. Opravdu nářez s krutými technikami a umíráním. Ultimátní, nabušené souboje o které se postaral génius Lau Kar Wing byly prostě peckovní a tady se hodně vyřádil v létajících sekvencích, to vše pod rytmy libozvučné muziky. Režisérem toho masakru je celkem neznámý Korejec Jeng Cheong-Woh. Jsem velmi nadšen...(19.12.2015)

Tento film bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Jeden z najlepších martial arts filmov aké som mal možnosť vidieť. Je to klasický príbeh pre tento žáner a to, že bojujú medzi sebou dve kung-fu školy. Ale tento film má v sebe niečo viac ako väčšina iných podobných flickov. Je to bravúrne zvládnuté po príbehovej stránke taktiež aj po choreografickej stránke súbojov a ešte sú v tom aj zahrnuté emócie. Sledujeme príbeh mladíka, ktorého jeho vlastný učiteľ martial atrs posiela do jednej z najlepších škôl v meste. Prichádza tam plný nadšenia, že sa zdokonalí jeho kung-fu, ale oni ho do školy ani len neprijali, pretože na to ešte nemá. A tak sám trénoval dlhé mesiace aby sa tam mohol dostať. Toto mi pripomenulo podobný tréning hlavného hrdino z filmu Fighter in the wind, v ktorom bol jeho tréning v opustených horách jeným z toho najlepšieho čo som videl. A ten ostal neprekonaný. Vo Five fingers of death som bol trocha sklamaný z toho, že tu toto "cvičenie" bolo zobrazené veľmi krátko. To je asi jediná chyba, ktorú som si všimol na tomto filme. Neskôr sa ten mladík dostane do tej školy a chce sa stať úplným šampiónom martial arts. Cestou k tomuto víťazstvu na turnaji mu podkopúvajú nohy členovia z iného gangu z druhej školy. Film je plný myšlienky "nevzdávaj sa a bojuj až do konca". A to sa mi veľmi páči keď človek si ide za svojím aj napriek tomu, že už nemá síl. Za všetko môžem spomenúť scénu kde Chao Chih-Haovi (hlavná postava) totálne rozmlátili ruky aby nemohol bojovať. Ale on to nevzdal a tú bolesť sa snažil ingnorovať. Išiel až za hranice ľudských síl.(14.7.2009)

King Boxer by měl potěšit všechny příznivce kung-fu filmů. I když je stáří na něm znát, tak je to spíš pozitivum, protože má ten správný feeling. Je zcela zřejmé, že King Boxer byl velkou inspirací pro Tarantinova Kill Billa (ostatně jedna z melodií bude každému, kdo viděl Kill Billa, hodně známá). Film je to hodně drsný, nečekejte žádné vtípky, na které jste možná z obdobných fimů zvyklí. Potěší taky souboj, ve kterém se postaví kung fu proti karate a judu. Špička mezi kung fu filmy.(22.5.2010)

Nuž, videl som bohužiaľ predtým príliš veľa lepších kungfu filmov. A na prvé miesto v hereckom obsadení uviesť Bolo Yeunga, ktorý sa vlastne len mihol v úvode ako mongolský bojovník je dosť veľký fail. Súboje sa podobajú ako vajce vajcu a žiadny z borcov nemá charizmu Bruca Leeho. Skrátka ďalšie drievko do lesa..(10.10.2013)

• - Anglicky dabovaná verzia, vydaná štúdiom Warner Brothers, odštartovala v USA šialenstvo menom kung-fu. (beso74)

• - Režisér Jeng Cheong-Woh uměl pouze korejsky, proto si najal tlumočníka, aby se mohl domluvit s akčním choreografem Lau Kar Wingem. Tlumočník uměl pouze kantonsky, takže Lau Kar Wing se s režisérem domlouval pomocí posunků a gest, protože kantonsky neumí. (Modiwish)

• - Režisér Jeng Cheong-Woh chtěl vytvořit nové metody a styl natáčení akčních scén. Chtěl, aby souboje vypadaly co nejtvrději a nejrealističtěji, a ne jako taneční kreace. Proto se rozhodl využít trampolínu, rychlou kompozici soubojů a choreografii, ale navíc nechal na podlahu nasypat pudr a prach, aby ho bojovníci při dopadu rozvířili. Tímto vylepšením chtěl, aby dopad vypadal efektně, tvrdě a bolestně. (Modiwish)