Reklama

Reklama

Železná dlaň

  • Hongkong Tian xia di yi quan (více)

Obsahy(1)

Nadaný student Ge Hou (Lo Lieh) se ocitne mezi dvěma znesvářenými školami bojového umění v době japonské okupace Číny. Intriky neberou konce a na obou stranách se vrší mrtví. Mistr druhé školy, který touží zvítězit v boxerském turnaji se chce mladíka zbavit, proto mu zraní ruce. Jediná šance hrdiny je naučit se dokonale techniku Iron Palm, aby mohl nejen zvítězit v turnaji, ale postavit se jak konkurenční škole, tak prohnilým Japoncům a jejich karate. (miklaras)

(více)

Recenze (25)

kitano 

všechny recenze uživatele

King Boxer by som sice neoznacil ako meganarez, no je to vynimocny film. A vobec nie koli tomu, ze prave tento film sposobil mierny kung-fu boom v amerike. Vynimocny je pre to, ze mnohe zauzivane prvky zanru obmiena a doplna motivy, ktore sa v kung-fu filmoch takmer nevyskituju. Pokial sa mame bavit o zapletke, tak ta sa drzi rokmi zauzivanych postupov. Majstri, ucni, suboje medzi skolami, ci moj oblubeny prvok - najmutie japonskych zabijakov. Samotny vyvoj a postavy, to uz je vsak nieco ine. King Boxer sice taktiez nasleduje tradicnu schemu zlocin-trening-pomsta, no podava ju omnoho prepracovanejsim sposobom a jednotlive postavy a ich vztahy su omnoho zlozitejsie. K slovu sa dostane laska dvoch zien k jednemu muzovi, zavist, tragedia, ci postavy, ktore menia svoje posobisko medzi stranami dobra a zla. Na celkovej atmosfere sa nezamenitelne podpisal aj Lo Lieh, ktoreho vzhlad a prejav je sam o sebe velmi osobity. Zaujimave je, ze King Boxer je jediny scenaristicky pocin Kong Yeunga (ktory inak posobil ako herec) a reziser Jeong Chang Hwa je Korejec (urcite sa poobzeram aj po dalsich jeho filmoch). Aj to sa urcite podpisalo na "inakosti" King Boxera. Dakujem Celestial Pictures za nadhernu remasterovanu verziu (aj mnohe dalsie filmy), ktora mi umoznila si film naozaj vychutnat. A vobec, pamatate si nejaky kung-fu film, ktory sa konci zaberom na zapadajuce slnko? (9/10) ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Lo Lieh okrem kung-fu daností na rozdiel od väčšiny čínskych hercov má aj dávku charizmy. Je dobrým ťahúňom príbehu, ktorý sa môže oprieť o nadštandartne natočené akčné súboje. Nemôže to skaziť ani hasičská hudba, ktorú si požičal Tarantino tuším v Kill Billovi, ani na Hongkong tradičné logické nezmysly či určitá dejová skratkovitosť. Japonskú karate a judo školu si vážim, ale pri porovnaní sa pri rovnako vycvičených bojovníkoch s kung-fu umením nemôže rovnať, navyše judo nie je o úderoch. Škoda, že Bolo Jeung sa objavil iba v malej a málo podstatnej roli. ()

Reklama

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Klasická kung-fu mlátička od Shaw Scope, která vyniká oproti pozdějším desítkám podobných filmů propracovaným scénářem a dlouhým dějem, který není nijak přímočarý. Bohužel, na filmu tentokrát krutě zapracoval zub času a já osobně to nemíním zohledňovat. Choreografie soubojů je příšerná, 90% úderů jsou zničeny prostřihy, 5 metrové skoky jsou snad hlavní náplní filmu a to "kung-fu", co tady herci předvádějí je dnes již opravdu docela trapné. Pokud vezmu v potaz rok výroby - 1973, což je sice hodně dávno, ale také si uvědomím, že již v této době Bruce Lee ukazuje celému světu, jak má vypadat ta správná choreografie soubojů (a brzy na to bohužel umírá ...), v Japonsku dávno od 60. let vládnou mistři svými katanami v naprosto dokonale provedených soubojích a o rok později se Sonny Chiba vydává na svoji krvavou pouť jako jeden z největších "karateřezníků" všech dob ... vychází mi tento starý flick opravdu jako zastaralá nudná záležitost a jen z dobré vůle mu dávám 3 *, přestože jsem se u něj neuvěřitelně nudil. Vydloubnutí očí a krvavá jatka na samém závěru filmu však vyloženě potěšily ... jinak nic moc ... ()

giallo 

všechny recenze uživatele

Quentin Tarantino hadr. Ne vážně až postupem času, kdy má člověk opravdu nakoukáno, dokáže ocenit ty krásné odkazy v Kill Billovi. U Five Fingers of Death je to opravdu vážně hodně vidět a nebojím se prohlásit, že asi tenhle film byl to největší inspirací. Kung-fu/karate souboje, výchova drsným mistrem, utajovaný ultimátní chvat, hudební znělka, pár vytrhaných očí jako bonus, dochází vám to už? :-). A není náhodu, že si Quentin vybral pro práci na snímku legendární Shaw Brothers. ()

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Je zaujímavé vo väčšine starých kung-fu filmoch nejde ani tak o príbeh ale ho bohapustú mlátačku. Vymyslí sa nejaký dôvod aby sa mohli poriadne pobiť. Tu je to naopak. Za pozornosť stojí príbeh bojujúcich škôl ktoré sa snažia ovládnuť sever čínskej oblasti. Nepriamo túto moc získa tá škola ktorej vybraný študent vyhrá turnaj bojových umení a tak si postavy navzájom intrigujú.. Je tu mnoho zvratov, prevratov, dramatických zmien a tak ďalej. Na takýto kung-fu film patrične netradičné. škoda poslabších bitiek kde každý lietal tri metre nad zemou a potom bolestivo badal. Videl som už oveľa lepšie kúsky. Ale aspoň záverečný fight stál zato. Hlavná postava udierala také rany že to zo záporákom hodilo o stenu tak že ju skoro prevalil. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Režisér Jeng Cheong-Woh chtěl vytvořit nové metody a styl natáčení akčních scén. Chtěl, aby souboje vypadaly co nejtvrději a nejrealističtěji, a ne jako taneční kreace. Proto se rozhodl využít trampolínu, rychlou kompozici soubojů a choreografii, ale navíc nechal na podlahu nasypat pudr a prach, aby ho bojovníci při dopadu rozvířili. Tímto vylepšením chtěl, aby dopad vypadal efektně, tvrdě a bolestně. (Modiwish)
  • Režisér Jeng Cheong-Woh uměl pouze korejsky, proto si najal tlumočníka, aby se mohl domluvit s akčním choreografem Lau Kar Wingem. Tlumočník uměl pouze kantonsky, takže Lau Kar Wing se s režisérem domlouval pomocí posunků a gest, protože kantonsky neumí. (Modiwish)
  • Režisér Jeng Cheong-Woh strávil celé noci čtením knih s čínskými legendami. Vše jen pro to, aby zjistil, čím čínského diváka zaujmout, tj. co by mu bylo nejbližší. (Modiwish)

Reklama

Reklama