Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (více)

Epizody(8)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Recenze uživatele Untentrauer k tomuto seriálu (2)

Pěreval Ďatlova (2020)

Tady není o čem diskutovat. Pro lidi, kteří se o tento incident zajímali a zajímají je to splněný sen. Pro všechny ostatní je to skvělý zážitek a věřím, že většina lidí, kteří to spatří poprvé si o Djatlovcích ihned začnou zjišťovat víc informací a podrobností. Myslím, že tato záhada nakonec zaujme opravdu každého! Já patřím k té první skupině a jsem velmi nadšený ze zpracování a z ohromného množství informací, které dokázali autoři  přenést do seriálu. Autoři si dali záležet na detailech a to od oblečení Djatlovců (dle reálných fotek) až po nevysvětlené drobnosti, jako třeba Zolotarovovi hodinky na ruce Brignola a nebo dva foťáky na krku Zolotarova. Přiznám se, že zejména to oblečení bylo pro mě děsivé, protože ta reálnost byla, jako by je opravdu oživili. Samozřejmě, že zde není vysvětleno a zpracováno úplně vše - to snad ani nejde, ale to hlavní a podstatné pro potřeby pochopení a vysvětlení celé události tam je. V neposlední řadě musím pochválit výběr herců a důkladné zpracování jejich povah a osobností, které jsou tak důležité pro děj a pro diváka. Pojetí autorů je velmi rozhodné a samozřejmě individuální, nicméně důležité je, že se drželi skutečných faktů a snažili se o nejpravděpodobnější scénář. Je to vlastně obsáhlý náhled do případu za využití všech nejznámější teorií a variant. Autoři to zde udělali opravdu chytře a tak se postupně dočkáme vyřazování všech těchto možností až dojdeme k poslední a dle autorů k nejpravděpodobnější. Toto dílo musí uspokojit i všechny konspirátory. Nenechte se odradit začátkem a ani se nenechte odradit hraním si autorů s “nadpřirozenými” silami a s "duchařením". Jak říkám - ono se to postupně vybarví, ale, aby uspokojili nejširší spektrum spekulantů a že tento incident má opravdu velmi silnou základnu fanoušků....Tak museli autoři opravdu zahrnou vše co šlo. Žádný díl není nudný ani natahovaný. Pro někoho ovšem může být některý díl vyloženě fantaskní. Každý druhý - sudý díl je přitom zpracovaný, jako přímý náhled do výpravy Djatlovců formou černobílého filmu a dle zápisů v denících a dle skutečných svědectví se snaží co nejpravděpodobněji popsat jejich cestu formu přímého filmu. Liché díly nám pak ukazují vyšetřování a snaží se zahrnout veškeré možné i nemožné scénáře. Poslední díl je pak emotivně velmi silný zážitek! A upřímně je ten konec i velmi pravděpodobný. Kdo tedy chce vědět, jak to dopadlo a již o Djatlovcích něco ví, tomu stačí si pustit poslední díl, ke kterému není třeba vidět všechny předchozí. Skutečnou pravdu se však nikdy nedozvíme, snad nám tedy aspoň tento skvělý seriál dopřeje klid, nebo aspoň možné odpovědi nad otázkami, které mají oficiálně zůstat nezodpovězené. Protože odpovědi na všechny detaily NIKDY nebudeme znát s jistotou. ()

Episode 8 (2020) (E08)

Emotivně velmi silný díl s pravděpodobným možným zakončením. Opravdu velmi povedené zpracování. ()