Reklama

Reklama

MI5

(seriál)
Drama / Thriller
Velká Británie, (2002–2011), 77 h 40 min (Minutáž: 50–59 min)

Hrají:

Peter Firth, Nicola Walker, Rupert Penry-Jones, Miranda Raison, Hermione Norris, Matthew Macfadyen, David Oyelowo, Richard Armitage (více)
(další profese)

Série(10) / Epizody(86)

Obsahy(1)

Oficiálně jsou bezpečnostní služba, neoficiálně MI5 nebo prostě jen "pětka". Jejich hlavní úkol: bránit národní bezpečnost Británie. A bezpečnost země může být ohrožena čímkoli. Mezinárodním terorismem, rasismem, fanatismem nejrůznějšího druhu... S tím vším je zapotřebí bojovat - a oni s tím bojují. Nejužší výběr: dva muži, jedna žena a jejich šéf. Tom, Danny, Zoe a Harry. Oddělení je samozřejmě mnohem rozsáhlejší a na některých případech nejen může, ale i musí pracovat větší tým. Tihle čtyři však tvoří jeho páteř. Čtyři lidé, kteří se v zájmu vyšších cílů museli vzdát mnohého, bez čeho si většina z nás nedokáže svůj život představit: rodiny, lásky, zázemí klidného domova. Protože člověk, který se bojí o své nejbližší, je strašně zranitelný. A protože jejich nejbližší by mohli na jejich práci krutě doplatit. Je jen jedna cesta, jak mít obojí - práci i domov: dvojí život. Ani to ovšem není záruka bezpečí. Protože i oni jsou jen lidé a život, který dnes a denně nasazují, mají jen jeden... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Tyler 

všechny recenze uživatele

Konečně další netradiční seriál na našich obrazovkách! Možná si myslíte, že víte hodně věcí o britských tajných službách a o tom, jak žijí jejich agenti a co mají vlastně v popisu práce...Tenhle seriál vás vyvede z omylu. Skvělé scénáře s bravurně vykreslenými charaktery umně vytvářejí atmosféru boje o národní bezpečnost, a ač tahle hra není vůbec jednoduchá, ani na chvilku se v ní neztatíte...Obrovským plusem je také pohled do soukromí agentů, o tom jak jej ovlivňuje jejich práce, v níž je jejich posláním v podstatě neustále lhát...Takže vám všem radím, nebojte se a v ten správný čas si zapněte ČT...Nedávno Česká televize skončila s vysíláním po druhé řadě (BBC právě natáčí třetí )...Původně jsem psal komentář ještě v průběhu druhé série a dal ****, ale po posledních pěti dílech (obzvlášť tom posledním) musím hodnocení nekompromisně zvednout na *****. Teď se jen modlím, aby ČT v budoucnu odvysílala i třetí řadu...Btw v první epizodě druhé řady, celkově sedmé, si zahrál výbornou roli balkánského teroristy Karel Roden. ()

ladynka 

všechny recenze uživatele

To co možná někdo považuje u Spooks za chybu, vidím já jako přednost - neexluzivita prostředí, realisticky působící práce agentů bez přebytečných udělátek, řeší se tu reálné hrozby, podstatnou část každého dílu tvoří dialogy, kde se probírají konkrétní věci (minimalizace frází a proslovů o nutnosti chránit rodiny, stát a tím i svět). Je to prostě práce, i když v případě těchhle agentů něco jako adrenalinový sport. Taky tu poměrně často chcípají důležité figury, případně se jim děje spousta ošklivých věcí a díky tomu nejednají mnohdy zrovna košer. (Konec 8. série). 9. série je oproti předchozím až příliš vykonstruovaná v zápletkách, nicméně akce, napětí a postavy mají pořád chvályhodný standard. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Věříte na lásku na první pohled? Tak něco takového v tomhle případě nebudete určitě potřebovat. MI5 totiž není seriál vystavěný na efekt, rychlou akci a super cool postavy a hlášky. Musíte mu dát šanci, aby vám odkryl svět svých hrdinů, a pokud máte v oblibě realistický děj, promyšlený příběh a nesentimentální, někdy až cynické, vyústění jednotlivých epizod a dějových linií, které někdy vede až k ošklivým koncům a líčí svět tajných služeb bez laciného pozlátka, patosu a vlasteneckých nebo rodinných keců, pak vás postupně MI5 dostane a možná uchvátí. Česká televize měla tendenci prodat MI5 jako druhé Profesionály, konec konců vysílá oba seriály těsně po sobě, ale o to víc vynikne, jak jsou zásadně odlišné. Na Profesionálech jsem vyrůstal a mám k nim silně nostalgický vztah, ale na tvrdo říkám, že MI5 je určitě lepší a donutila mě jít s hodnocením Profesionálů dolů. Navíc tady funguje zajímavý efekt, že s přibývajícími díly kvalita spíše stoupá, což je ve světě seriálové tvorby výjimečná záležitost. Seriál líčí agenty tajné služby jako omylné bytosti, které jsou často vedeny dost přízemní motivací, jako je vidina povýšení, hmotného zabezpečení, narcismu, tvrdohlavosti a leckdy nevítězí nějaká vyšší spravedlnost, ale špinavá politika, vyšší zájmy nebo šlendrián. Po epizodě s chemickým útokem v centru Londýna jsem byl nucen jít o hvězdičku výš a nevylučuju, že mě jednou seriál zviklá k hodnocení nejvyššímu. Celkový dojem: 60 %. Dodatek k 4.1.2014: Přece jen se MI5 nevyhnula obvyklá nemoc déle trvajících seriálů, tzn. pokles kvality, především pokud jde o úroveň scénáře jednotlivých epizod. Holt pokud máte deset řad, nevyhnete se vyčerpání scénáristické invence. Zhruba od půlky seriálu se objevovaly čím dál tím krkolomější zápletky a nedotaženost jednotlivých nápadů. Zpětně platí, že největší dojem na mě udělala 2.-4. řada, od šesté série už nedoporučuji pokračovat ve sledování... Moje vytrvalost nakonec stála seriál jednu hvězdičku. ()

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Pokud mohu soudit podle zatím jediné série (7.), tak jsem náhodou narazila na vynikající špionážní seriál z prostředí MI5, výborně natočený a výborně i zahraný s napínavými zápletkami, jak epizodními, tak celosériovou, která vyvrcholla takovým způsobem, že si do uvedení osmé série budu kousat nehty a mezitím zkouknu šest sezón předchozích. Obrovské plus za postavu Lucase Northa v podání charismatického R. Armitage. ()

AllShallFall odpad!

všechny recenze uživatele

Viděl jsem pouze jeden díl a tam se dokola mlelo o terorismu a spojeni s Al-Kaidou. Prostě hovadina. USA tak strašně rádo mluví o terorismu a svalují vinu na imaginární teroristy, přitom oni si ten terorismus vypěstovali sami. Zatahují do svého spiknutí i ostatní země, které pak slepě slouží jejich režimu. Včetně Britů, kteří si tímto seriálem málem ani nestihli nasadit koupací čepici, aby jejich skoky do zadnice USA proběhly bez problémů. Tenhle seriál je zase jedna z píčovin globálního kapitalismu. Má to mít za důsledek posrání se strachy z dokonalého vyšetřování a zatočení se zločinci. Realita je však jiná. Je to tak zvané "vymývání mozku". Já vím, že se to sice nedělá, hodnotit seriál podle jednoho dílu. Ale já to prostě udělám. Je to kokotina a kokotinou to zůstane a patří to do popelnice. A ostatní díly to nezachrání. ()

Galerie (370)

Zajímavosti (9)

  • Tato řada získala cenu BAFTA za nejlepší seriál roku 2002, na tento úspěch navázali tvůrci dalšími díly. (ČSFD)
  • V prvním roce vysílání seriálu stoupl u reálné MI5 počet žadatelů o zaměstnání téměř o polovinu. (Olík)

Související novinky

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (více)

Reklama

Reklama