MI5 (TV seriál)

Spooks

MI-5

Drama / Thriller

Velká Británie, 2002–2011, 77 h 40 min (Minutáž: 50–59 min)

Peter Firth, Nicola Walker, Rupert Penry-Jones, Miranda Raison, Hermione Norris, Matthew Macfadyen, David Oyelowo, Richard Armitage, Raza Jaffrey, Keeley Hawes, Shauna Macdonald, Shazad Latif, Gemma Jones, Robert Glenister, Anna Chancellor, Max Brown, Simon Russell Beale, Alex Lanipekun, Olga Sosnovska, Matthew Marsh, Gugu Mbatha-Raw, Simon Abkarian, Sophia Myles, Megan Dodds, Jenny Agutter, Agni Scott, Esther Hall, Heather Cave, Colin Stinton, John Sharian, Martine McCutcheon, Saskia Reeves, Santiago Cabrera, Harriet Walter, Mark Long, Rad Lazar, Khalid Abdalla, Lennie James, David Burke, Hugh Laurie, Ben Uttley, Oona Chaplin, Simon Kassianides, Anatole Taubman, Laura Pyper, Jules Werner, Karel Roden, Mac McDonald, David Threlfall, Simon Woods, Roger Allam, Benedict Cumberbatch, Kevin McNally, Cheryl Campbell, Tim Pigott-Smith, Paloma Baeza, Vera Filatova, Naoko Mori, Anupam Kher, Philip Arditti, Shivani Ghai, David Yelland, Jacob Anderson, Ralph Brown, Henry Goodman, Roshan Seth, Adrian Rawlins, Steve Nicolson, Caroline Carver, John Hopkins, William Gaminara, Christopher Fulford, Richard Durden, Augustus Prew, Adam Deacon, Mark Bazeley, Shanika Warren-Markland, Andy Hay, Amanda Hale, Guy Henry, Mido Hamada, Cristian Solimeno, Patrick Kennedy, Ariyon Bakare, Genevieve O'Reilly, George Harris, Owen Teale, Jeff Rawle, Natasha Little, Dave Legeno, Lara Pulver, Steve Toussaint, Peter Brooke, Arkie Reece, Alexander Siddig, Phyllis Logan, Joe Montana, San Shella, Tom Goodman-Hill, Tom Beard, Stuart Wilson, Sam Spruell, Dermot Crowley, Benedict Wong, Rebecca Palmer, Jeff Mash, Dragan Mićanović, Anton Lesser, Adhir Kalyan, Paul Jesson, Ian Virgo, Kayvan Novak, Tom Weston-Jones, Antonia Campbell-Hughes, Silas Carson, Anastasia Hille, Shaun Dingwall, Jack Doolan, Ray Panthaki, Maisie Dimbleby, Lisa Eichhorn, Jon Ivay, Paul Sharma, Mary Nighy, John Castle, Anthony Flanagan, Roger Ringrose, Alex Jennings, Jonathan Aris, Reece Dinsdale, Jack Eve, Todd Boyce, Tim Bentinck, Joey Ansah, Ben Loyd-Holmes, Adrian Lukis, Lucy Scott, Fiona Glascott, Leo Bill, Demetri Goritsas, Sam Reid, Claire Cox, Selina Cadell, Jeremy Bulloch, Rebecca Johnson, Mark Lewis Jones, David Fynn, Andrew Byron, James Holmes, Nigel Lindsay, William Hope, Peter Sullivan, Mem Ferda, Hi Ching, Chris Walker, Debra Stephenson, Lisa Faulkner, Joan Blackham, Lorcan Cranitch, Richard Harrington, Daniel Evans, Kieran Bew, Matthew Delamere, Constantine Gregory, Jill Baker, Alan McKenna, Alicya Eyo, Jukka Hiltunen, Ace Bhatti, Jonny Phillips, Luke de Lacey, Tom McKay, Rachel Power, Rod Hallett, Zubin Varla, Alec Utgoff, Pasha Bocarie, Julia Krynke, Stewart Wright, Shaheen Khan, Larry Lamb, Stanley Townsend, Michael Müller, Michael Maloney, Ralph Ineson, Elizabeth Chambers, Shaban Arifi, Jenny Howe, Ulas Kilic, Aneirin Hughes, Georg Nikoloff, Ellora Torchia, Christopher Fairbank, Vincenzo Nicoli, Georgina Rich, Alisdair Simpson, James Weber Brown, Michael Carter, Phoebe Nicholls, Frances Tomelty, Paul Cawley, Daniel Rabin, Emilio Doorgasingh, Richard Hansell, Joanna Burnett, Andrew Havill, Munir Khairdin, Greg Bennett, Jalaal Hartley, Alan Bond, Trevor Cooper, Owen McDonnell, Michael Cochrane, Raad Rawi, Guy Williams, Andrew Scarborough, Ed Cooper Clarke, Richard McCabe, James Greene, David Cann, Dale Rapley, Teresa Churcher, Ellie Fox, Ruth Gemmell, Ken Bones, Khalid Laith, Kae Bahar, Richard Dillane, Nigel Whitmey, Luke Neal, Pascal Langdale, Rosalie Craig, Bentley Kalu, Jo Joyner, Akin Gazi, Andrew Burt, Ania Sowinski, Bijan Daneshmand, Tommy Campbell, Dhaffer L'Abidine, Alex Dee, Mark Aiken, Hassani Shapi, Linda Marlowe, Angela Bruce, Tom Mannion, Sharlene Whyte, Marcia Ashton, David Calder, Tara Moran, Ged Simmons, Richard Braine, Peter Bankolé, Michael Culver, Gary Milner, Nicholas Jones, Amelda Brown, Harmage Singh Kalirai, John Salthouse, Amanda Drew, William El-Gardi, Roger Brierley, Steph Bramwell, John Kazek, Shane Zaza, Joseph Long, Geoffrey Newland, Daphne Cheung, James Laurenson, John Pirkis, Nicola Goodchild, Graham Curry, Marsha Leanne Crosby, Tyronne Lewis, Daniel Cerqueira, Dominic Mafham, Aaron Neil, Josette Simon, Bill Buckhurst, Alan Williams, Alastair Parker, Geoffrey Streatfeild, Nicholas Khan, Adam Kotz, Chris Wilson, James Barriscale, Badria Timimi, Davood Ghadami, Dinah Stabb, Darrell D'Silva, Anthony Ofoegbu, Richard Clothier, Simon Williams, Derek Riddell, Julian Wadham, Kevork Malikyan, Anthony Head, Mark Dexter, Nicholas Farrell, Enzo Cilenti, Gary Bakewell, Julie Cox, Oliver Ford Davies, Robert Hardy, Peter McDonald, Sophie Okonedo, Rade Šerbedžija, Annabelle Apsion, Tony Blair (a.z.), George W. Bush (a.z.), Philippe Caroit, Alex Palmer, Tomas Arana, Bruce Payne, Tim McInnerny, Ian McDiarmid, Simon De Selva, Stuart Laing, Corin Redgrave, Barnaby Kay, Haluk Bilginer, Penny Downie, Ian McNeice, Andy Serkis, Stuart Sinclair Blyth, Corey Johnson, Caroline Paterson, Nigel Terry, Andrew Tiernan, Rupert Graves, Lewis Alsamari, Goran Kostič, Douglas Hodge, Jimi Mistry, Alki David, George Baker, Ben Daniels, Lindsay Duncan, Nikki Amuka-Bird, Lucian Msamati, Matt Day, Kolade Agboke, Pip Torrens, Alec Newman, Marcel Iureș, Predrag Bjelac, John Lynch, Imran Mirza, Richard Johnson, Chris Mansfield, Paul Rhys, Richard Johnson (a.z.), Stephen Greif, Kika Markham, Brian Protheroe, Rod Culbertson, Thomas Lockyer, Emil Hostina, Ewen Bremner, Tobias Menzies, Bhasker Patel, Ben Peel, Roger Yuan, Iain Glen, George Georgiou, Laila Rouass, Paul Herzberg, James Faulkner, Donald Sumpter, Colin Salmon, Mounir Margoum, Paul Freeman, Vincent Regan, Alice Krige, Jonathan Hyde, Lydia Leonard, Mel Raido, Tim Woodward, Irena Micijevic, Taylan Halıcı, Jeffry Wickham, Daniel Adegboyega, Jessica Turner, Joanna Horton
  • AllShallFall

Viděl jsem pouze jeden díl a tam se dokola mlelo o terorismu a spojeni s Al-Kaidou. Prostě hovadina. USA tak strašně rádo mluví o terorismu a svalují vinu na imaginární teroristy, přitom oni si ten terorismus vypěstovali sami. Zatahují do svého spiknutí i ostatní země, které pak slepě slouží jejich režimu. Včetně Britů, kteří si tímto seriálem málem ani nestihli nasadit koupací čepici, aby jejich skoky do zadnice USA proběhly bez problémů. Tenhle seriál je zase jedna z píčovin globálního kapitalismu. Má to mít za důsledek posrání se strachy z dokonalého vyšetřování a zatočení se zločinci. Realita je však jiná. Je to tak zvané "vymývání mozku". Já vím, že se to sice nedělá, hodnotit seriál podle jednoho dílu. Ale já to prostě udělám. Je to kokotina a kokotinou to zůstane a patří to do popelnice. A ostatní díly to nezachrání.(24.9.2012)

To co možná někdo považuje u Spooks za chybu, vidím já jako přednost - neexluzivita prostředí, realisticky působící práce agentů bez přebytečných udělátek, řeší se tu reálné hrozby, podstatnou část každého dílu tvoří dialogy, kde se probírají konkrétní věci (minimalizace frází a proslovů o nutnosti chránit rodiny, stát a tím i svět). Je to prostě práce, i když v případě těchhle agentů něco jako adrenalinový sport. Taky tu poměrně často chcípají důležité figury, případně se jim děje spousta ošklivých věcí a díky tomu nejednají mnohdy zrovna košer. (Konec 8. série). 9. série je oproti předchozím až příliš vykonstruovaná v zápletkách, nicméně akce, napětí a postavy mají pořád chvályhodný standard.(27.11.2010)

Věříte na lásku na první pohled? Tak něco takového v tomhle případě nebudete určitě potřebovat. MI5 totiž není seriál vystavěný na efekt, rychlou akci a super cool postavy a hlášky. Musíte mu dát šanci, aby vám odkryl svět svých hrdinů, a pokud máte v oblibě realistický děj, promyšlený příběh a nesentimentální, někdy až cynické, vyústění jednotlivých epizod a dějových linií, které někdy vede až k ošklivým koncům a líčí svět tajných služeb bez laciného pozlátka, patosu a vlasteneckých nebo rodinných keců, pak vás postupně MI5 dostane a možná uchvátí. Česká televize měla tendenci prodat MI5 jako druhé Profesionály, konec konců vysílá oba seriály těsně po sobě, ale o to víc vynikne, jak jsou zásadně odlišné. Na Profesionálech jsem vyrůstal a mám k nim silně nostalgický vztah, ale na tvrdo říkám, že MI5 je určitě lepší a donutila mě jít s hodnocením Profesionálů dolů. Navíc tady funguje zajímavý efekt, že s přibývajícími díly kvalita spíše stoupá, což je ve světě seriálové tvorby výjimečná záležitost. Seriál líčí agenty tajné služby jako omylné bytosti, které jsou často vedeny dost přízemní motivací, jako je vidina povýšení, hmotného zabezpečení, narcismu, tvrdohlavosti a leckdy nevítězí nějaká vyšší spravedlnost, ale špinavá politika, vyšší zájmy nebo šlendrián. Po epizodě s chemickým útokem v centru Londýna jsem byl nucen jít o hvězdičku výš a nevylučuju, že mě jednou seriál zviklá k hodnocení nejvyššímu. Celkový dojem: 60 %. Dodatek k 4.1.2014: Přece jen se MI5 nevyhnula obvyklá nemoc déle trvajících seriálů, tzn. pokles kvality, především pokud jde o úroveň scénáře jednotlivých epizod. Holt pokud máte deset řad, nevyhnete se vyčerpání scénáristické invence. Zhruba od půlky seriálu se objevovaly čím dál tím krkolomější zápletky a nedotaženost jednotlivých nápadů. Zpětně platí, že největší dojem na mě udělala 2.-4. řada, od šesté série už nedoporučuji pokračovat ve sledování... Moje vytrvalost nakonec stála seriál jednu hvězdičku.(16.5.2012)

MI5 je taková seriálová výzva. Pokud se budete jako divák trochu snažit, tak dřív nebo později (spíš později) objevíte nepopiratelé kvality tohohle seriálu (a i když je objevíte, s dost velkou pravděpodobností se ani tak z vás pravidelný divák nestane). MI5 má totiž jako seriál poměrně netradiční problém - je totiž dost nepřístupný, ne co do příběhu, ale co do způsobu točení, kamery. Jeho pohled je tak moc reálný, odtažitý, odosobněný a takový jakoby syrový, že máte problém najít si vztah i k jednotlivým postavám (to hlavní a živoucí je tady spíš příběh než postavy). A vlastně si ho ani moc nenajdete, spíše podvědomě sympatizujete, protože ústřední postava (postupně MacFayden, Penry-Jones a Armitage) je vždycky pan herec, ale nikdy ne tak úplně postava s kterou to všechno prožíváte, sympatizujete nebo aspoň chápete (což není vina herců, ale způsobu točení; občas si i jako divák trochu zahráváte s myšlenkou, že vám všechny ty osudy jsou trochu jedno). Tenhle přístup obvykle nevadí u fimu, protože ten má nanejvýš ke třem hodinám, ale u seriálu, který navíc běžel deset sérií (přičemž ta poslední stála za zlámanou grešli, i co do příběhu, bez Richarda Armitage to šlo krapet do kytek) a jehož stopáž jedné epizody jde k hodině, to už docela vadí. Navíc nejste-li aspoň relativně pravidelný divák, tak se občas ztratíte a především tím víc vás to nebude "brát", jenže být stálým divákem je tak trochu spíš síla vůle a čekání na ten moment, kdy vás to chytne trvá a přijde to spíš, když si pustíte pár dílů za sebou než když se budete dívat každý týden na jednu epizodu. Pro mě seriál, který na jednu stranu oceňuji, kvalita příběhů je vysoká (až na desátou sérii), stejně jako prostředí a dialogy, na straně druhé si nedovedu představit, že bych se někdy koukla znova. 65% PS: Pokud máte rádi britskou televizní, zejména seriálovou, a filmovou scénu užijete si u MI5 přidané hodnoty - ve spoustě větších či menších rolí se zde objevuje celá řada britskch herců, které znáte ze slavnějších britských kousků, leckdy je zajímavé sledovat, jak si herci z komediálnějších věcí, užívají na chvíli role vážné (například Hermione Norris z Cold Feet nebo Robert Glenister z Podfukářů) nebo se spíš mihnou, ale potěší (Laurie, Cumberbatch, Beale).(29.9.2014)

Na britské produkci je pro mne cosi fascinujícího. Jednak každá sezóna nemám dvacet pět dílů, ale jenom deset (nebo méně) a o to větší drama to často je. Přestože to není prvoplánově akční, je to nesmírně napínavé (ale nikoliv efekty nýbrž lidskými dramaty). Každá sezóna tvoří uzavřený příběh a celých deset sezón také vyznívá jako velký "metapříběh" nad nimi. Poslední díl tak uzavírá některé konce otevřené dávno a dávno předtím a poskytuje tak poctivému divákovi určitý pocit zadostiučinění. Jako vždy se Spooks je to hořká pilulka, protože životnost těch, které si oblíbíte je obvykle velmi krátká (trochu jako ve Hře o trůny). Už dlouho jsem po skončení dílu nezíral tak dlouho do prázdna. Až vás z toho mrazí.(24.10.2011)

• - Zatímco například fiktivní zaměstnavatel oblíbených profesionálů CI5 ze seriálu Profesionálové (od r. 1977) nikdy neexistoval, pracovníky MI5 na ulici potkat můžeme. (Olík)

• - Ze seriálu odešel Matthew Macfadyen hned na začátku 3. série, protože ho herecky neuspokojovalo hrát tak dlouho jednu a tu samou postavu. (Masai)

• - Richard Armitage se chtěl nejdříve naučit rusky pouze foneticky, nápad se ale neosvědčil a Armitage si našel učitele, který jej ruský jazyk naučil. (BLANIK.)