Reklama

Reklama

MI5

(seriál)
Velká Británie, (2002–2011), 77 h 40 min (Minutáž: 50–59 min)

Hrají:

Peter Firth, Nicola Walker, Rupert Penry-Jones, Miranda Raison, Hermione Norris, Matthew Macfadyen, David Oyelowo, Richard Armitage, Raza Jaffrey (více)
(další profese)

Série(10) / Epizody(86)

Obsahy(1)

Oficiálně jsou bezpečnostní služba, neoficiálně MI5 nebo prostě jen "pětka". Jejich hlavní úkol: bránit národní bezpečnost Británie. A bezpečnost země může být ohrožena čímkoli. Mezinárodním terorismem, rasismem, fanatismem nejrůznějšího druhu... S tím vším je zapotřebí bojovat - a oni s tím bojují. Nejužší výběr: dva muži, jedna žena a jejich šéf. Tom, Danny, Zoe a Harry. Oddělení je samozřejmě mnohem rozsáhlejší a na některých případech nejen může, ale i musí pracovat větší tým. Tihle čtyři však tvoří jeho páteř. Čtyři lidé, kteří se v zájmu vyšších cílů museli vzdát mnohého, bez čeho si většina z nás nedokáže svůj život představit: rodiny, lásky, zázemí klidného domova. Protože člověk, který se bojí o své nejbližší, je strašně zranitelný. A protože jejich nejbližší by mohli na jejich práci krutě doplatit. Je jen jedna cesta, jak mít obojí - práci i domov: dvojí život. Ani to ovšem není záruka bezpečí. Protože i oni jsou jen lidé a život, který dnes a denně nasazují, mají jen jeden... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

jasiska 

všechny recenze uživatele

Spooks je prekvapivo zaujímavý seriál. Aj keď by sme si mohli myslieť, že to je niečo, čo tu už milionkrát bolo, spravené oveľa coolovejším spôsobom Američanmi, nie je to tak. Spooks nie je americky akčne coolový, ale to ho práve robí o to uveriteľnejším a realite bližším seriálom. A neznamená to ani, že by nebol napínavý. Páči sa mi, aký priestor je venovaný jednotlivým postavám, aj to ako je postupne budovaný každý diel a jeho zápletka. Nepáči sa mi, že rušia moje obľúbené postavy - Tom Quinn je len jeden...:-( ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Věříte na lásku na první pohled? Tak něco takového v tomhle případě nebudete určitě potřebovat. MI5 totiž není seriál vystavěný na efekt, rychlou akci a super cool postavy a hlášky. Musíte mu dát šanci, aby vám odkryl svět svých hrdinů, a pokud máte v oblibě realistický děj, promyšlený příběh a nesentimentální, někdy až cynické, vyústění jednotlivých epizod a dějových linií, které někdy vede až k ošklivým koncům a líčí svět tajných služeb bez laciného pozlátka, patosu a vlasteneckých nebo rodinných keců, pak vás postupně MI5 dostane a možná uchvátí. Česká televize měla tendenci prodat MI5 jako druhé Profesionály, konec konců vysílá oba seriály těsně po sobě, ale o to víc vynikne, jak jsou zásadně odlišné. Na Profesionálech jsem vyrůstal a mám k nim silně nostalgický vztah, ale na tvrdo říkám, že MI5 je určitě lepší a donutila mě jít s hodnocením Profesionálů dolů. Navíc tady funguje zajímavý efekt, že s přibývajícími díly kvalita spíše stoupá, což je ve světě seriálové tvorby výjimečná záležitost. Seriál líčí agenty tajné služby jako omylné bytosti, které jsou často vedeny dost přízemní motivací, jako je vidina povýšení, hmotného zabezpečení, narcismu, tvrdohlavosti a leckdy nevítězí nějaká vyšší spravedlnost, ale špinavá politika, vyšší zájmy nebo šlendrián. Po epizodě s chemickým útokem v centru Londýna jsem byl nucen jít o hvězdičku výš a nevylučuju, že mě jednou seriál zviklá k hodnocení nejvyššímu. Celkový dojem: 60 %. Dodatek k 4.1.2014: Přece jen se MI5 nevyhnula obvyklá nemoc déle trvajících seriálů, tzn. pokles kvality, především pokud jde o úroveň scénáře jednotlivých epizod. Holt pokud máte deset řad, nevyhnete se vyčerpání scénáristické invence. Zhruba od půlky seriálu se objevovaly čím dál tím krkolomější zápletky a nedotaženost jednotlivých nápadů. Zpětně platí, že největší dojem na mě udělala 2.-4. řada, od šesté série už nedoporučuji pokračovat ve sledování... Moje vytrvalost nakonec stála seriál jednu hvězdičku. ()

Reklama

sirien 

všechny recenze uživatele

Tohle není CSI, kde se kouknete na každý třetí díl - tenhle seriál musíte vidět popořadě a celý, abyste ho skutečně docenili. Je to docela dost tragický, relativně realistický příběh protiteroristické sekce v britské tajné službě. Je to příběh k němuž emočně přilnete právě kvůli tomu, že se nesnaží hrát na vaše emoce. Agenti umírají, ztrácejí se, utíkají, zrazují, obětují se nebo morálně vyhoří. Každý má svůj důvod pracovat pro MI5, svůj osobní život, své cíle a sny. Nebojuje se za Dobro, ale za Británii - a ta sama má nějaké ty kostlivce ve skříni, spojenců je málo, nepřátel mnoho a hra, která se hraje, nemá konce. Seriál se postupně stává temnější, nabírá stísněnější a beznadějnější atmosféru a i když pak už tušíte, k jakému konci tak nebo onak směřuje, táhne vás k němu stejně jako svíčka můru. Není to nejkratší věc na koukání, ale rozhodně to je jedna z mála věcí, které bez váhání doporučím - už jen kvůli tomu realistickému prokreslení tajné služby a jejích agentů. EDIT, later: snižuju na 4*. Je totiž pravda, že místy to je nepříjemně přehnané a zbytečně vygradované a některé z pozdějších sérií jsou pár věcmi až otravné. Zároveň při srovnání se Sandbaggers stojí rozhodně až na druhém místě. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Tady je v hodnocení každá rada drahá. Je tu občas hodně brilantní díl, jenže následuje zase třeba hned po tom díl slabý. Celý seriál je tak trochu jako chodec na laně, nad propastí. Sotva se drží jen tak tak. Na hraně sledovatelnosti. První série je zajímavější, protože tak trochu dělá do politcké situace, pak to ale jde víc do psycho polohy a to není můj šálek kávy. 70% ()

Tyler 

všechny recenze uživatele

Konečně další netradiční seriál na našich obrazovkách! Možná si myslíte, že víte hodně věcí o britských tajných službách a o tom, jak žijí jejich agenti a co mají vlastně v popisu práce...Tenhle seriál vás vyvede z omylu. Skvělé scénáře s bravurně vykreslenými charaktery umně vytvářejí atmosféru boje o národní bezpečnost, a ač tahle hra není vůbec jednoduchá, ani na chvilku se v ní neztatíte...Obrovským plusem je také pohled do soukromí agentů, o tom jak jej ovlivňuje jejich práce, v níž je jejich posláním v podstatě neustále lhát...Takže vám všem radím, nebojte se a v ten správný čas si zapněte ČT...Nedávno Česká televize skončila s vysíláním po druhé řadě (BBC právě natáčí třetí )...Původně jsem psal komentář ještě v průběhu druhé série a dal ****, ale po posledních pěti dílech (obzvlášť tom posledním) musím hodnocení nekompromisně zvednout na *****. Teď se jen modlím, aby ČT v budoucnu odvysílala i třetí řadu...Btw v první epizodě druhé řady, celkově sedmé, si zahrál výbornou roli balkánského teroristy Karel Roden. ()

Galerie (370)

Zajímavosti (9)

  • Ze seriálu odešel Matthew Macfadyen hned na začátku 3. série, protože ho herecky neuspokojovalo hrát tak dlouho jednu a tu samou postavu. (Masai)
  • Skladatel Jennie Muskett se postaral o hudbu k 1.-4. radě, Paul Leonard-Morgan pak složil hudbu k 5.-10. řadě. (BLANIK.)
  • Tato řada získala cenu BAFTA za nejlepší seriál roku 2002, na tento úspěch navázali tvůrci dalšími díly. (ČSFD)

Související novinky

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (více)

Reklama

Reklama