Kamaráde, kamaráde

• slovenský

Braček, braček

Komedie

USA, 1981, 96 min

Mno, jo, filmove ynteleguany zase tliachaju cosi o tom, ze Wilder "sliapol vedla", "vedu tu len obscenne vtipy hodne do tv estrady", "vysledkom je trapna nuda" : jdete s tim laskavo do prdele. Jedna z tych lepsich komedii dvojice Matthau s Jackom Lemmonom /Byt, Stistko, Cinsky syndrom/. Je sice pravdou, ze to uz nema na najlepsie filmy rezisera Wildera /Sunset Boulevard, Eso v Rukavu/, ale stale je to natocene bravurne, herecke vykony su vyborne, humoru je dostatok. Tempo je na urovni, film ma aj slusnu dejovu liniu. 85 %(11.10.2016)

Neznam divadelni hru ani francouzsky film Doterny chlap. Hodnotim tedy pouze na zaklade tohoto snimku a musim rict, ze jsem se bavil dobre. Wilder je muj nejoblibenejsi reziser a jeho komedie miluji, podle zdejsiho hodnoceni jsem se bal nejakeho pruseru, uplne zbytecne... Je pravda, ze film pusobi, jako by ani do zacatku osmdesatych let nepatril. Coz ale vnimam jako devizu filmu. Matthau v roli najemneho vraha genialni, tradicne dobry je i Lemmon, lec jeho role mnohdy leze na nervy:-). Film nenudi a bavi svymi vtipnymi dialogy.(12.4.2014)

• Radyo

I takový velikán, jakým byl Billy Wilder, musel občas "šlápnout vedle" a natočit něco méně vydařeného. Tohle je právě tento případ, ale v žádném případě bych nechtěl tento film nějak ostouzet, protože často je i méně zdařilý snímek takového tvůrce lepší, než nejvydařenější dílo nějakého rádobyumělce.(23.7.2002)

• dopitak

V českém znění: Vladimír Brabec – Jack Lemmon (Victor Clooney), Jaromír Meduna – Walter Matthau (Trabucco), Jana Boušková – Paula Prentiss (Celia Clooneyová), Jan Přeučil – Klaus Kinski (Dr. Hugo Zuckerbrot), Jiří Zahajský – Dana Elcar (kapitán Hubris); Česká televize 1994. "...A čím, že vylezeš na ulici, a pobliješ ho?" (23.4.2011)

Škoda slabodušší pasáže na sexuální klinice dr. Zuckerbrota (z částečného znevtipnění podezírám dabing) – základní syžet s chladnokrevným zabijákem a nešikovným sebevrahem je perfektně „napadnutý“ a zvlášť Matthauovi role nájemného vraha sedla tak, že dokud se vyskytuje na scéně, utáhne celý film jen na tom kamenném výrazu, s kterým za zvuku povedené sedmdesátkové „profíkovské“ muziky odpálkovává dotěrné portýry a zvědavé policajty. Problém nastane, když Matthau zmizí ze záběru a nechá nás samotného s tentokrát až příliš snaživě hysterickým Lemmonem/Brabcem a skoro troškovským humorem na téma vypatlaných hipíků, předčasné ejakulace a ucházejících nafukovacích panen. Přesto se k téhle staré VHSce jednou za čas rád vracím, zvlášť takhle v parném létě.(10.7.2015)