Pojistka smrti

Krimi / Drama / Film-Noir / Thriller

USA, 1944, 107 min

Skvěle zahrané.(5.3.2015)

• Houdini

NFR 1992, Oscar 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera ČB, Herečka HR - Barbara Stanwyck, Hudba, Zvuk, Scénář(8.3.2004)

Jo jo, takhle to má vypadat.. Ukázkový noirový hlavolam, rozplétajíc se podle Wilderových pravidel..(2.7.2008)

Tohle je opravdu to nejlepší klasické noirko vůbec. Nejlepší! -- "I´m rotten to the heart" -- Podle knihy Jamese M. Caina, spolupráce na scénáři Raymond Chandler...(11.9.2006)

Wilder uměl. Sice Double Indemnity není tak výjimečný a nadčasový film jako třeba Sunset Blv., ale rozhodně stojí za vidění. Dnes ten kriminální příběh nezaujme na 100%, asi proto, že průměrný díl Columba obsahuje stejně chytrou zápletku. Ale kvality filmu jsou stále funkční. Je to napínavé a nejsme si jistí, co bude dál. A to je u kriminálky důležité.(27.6.2010)

• - Postava Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) má ve filmu zvláštní blonďatou paruku, na které Billy Wilder trval a prohlásil, že se jedná o skvělý doplněk zlatého nákotníku. Chtěl z Phyllis vytvořit postavu tak lascivní, jak to jen bude možné. Později přiznal, že paruka asi nebyla nejlepším nápadem. Na place se dokonce ozývaly komentáře typu: "Chtěli jsme Barbaru Stanwyck, a přišel nám George Washington." (thestral)

• - Kvůli různým požadavkům se režisér Billy Wilder a scénárista Raymond Chandler navzájem nesnášeli. (Kulmon)

• - Nebylo vůbec jednoduché sehnat herce pro hlavního hrdinu. Mnoho herců roli odmítlo. Billy Wilder musel Freda MacMurraye dlouho přemlouvat, aby roli přijmul. (Kulmon)