Fedora, hollywoodská legenda, která stále oplývá velkou krásou, žije v ústraní na Korfu. Její bývalý milenec se ji v tomto dramatu od režiséra B. Wildera pokouší přemluvit k návratu na filmové plátno, přičemž odhalí její podivné tajemství. Fedora je nejzáhadnější filmovou hvězdou. Herečka, o níž panují zvěsti, že byla ve skvělé kondici ještě kolem šedesátky, zůstala po více než čtyři desetiletí mladou hvězdičkou – navzdory přibývajícím letům si udržela mladistvé vzezření i zář. Záhada, která obestírá její tajemnou osobnost, nikdy nepřestala fascinovat diváky. Dokonce i teď, když žije v ústraní na nádherném řeckém ostrově Korfu, obecenstvo prahne po jejím návratu na filmové plátno. Když se producent Barry Detweiler vydá na Korfu v naději, že by mohl Fedořiným návratem oživit svou upadající kariéru, odhalí hereččino tragické tajemství. Fedořina neutuchající roztomilost nemusí být následkem popírání věku, nýbrž utajením mládí. (Cinemax)

Trellíno

Wilder nekompromisní a nesmlouvavý i na stará kolena a parádně se ohlížející za celou vlastní tvorbou (těch narážek, paralel a šťouchnutí je tu nepočítaně). Napínavé, báječně ponuré (ale humor tu má také své místo a ve větší míře, než byste čekali), postupně neuvěřitelně vtahující a ke všemu ten nehoráznej twist v půlce... ()

rikitiki

Špatně vybraná hlavní herečka – nejenže ničím nevzbuzuje dojem, že by mohla být jednou z nejkrásnějších hvězd stříbrného plátna, ale neumí ani trošičku hrát. Příšerná maskérka – z herců skoro odpadávají tuny make-upu, čímž téměř hned prozradí pointu, která by měla na diváka překvapivě bafnout až v konci. Děsný scénář – dost často se nechtěně zvrhnul v parodii. Hlavní hrdina s námahou a velkými potížemi pátrá po tajemné herečce Fedoře, nikdo mu nechce nic říct, zastrašují ho i násilím a pak mu to z ničeho nic najednou všechno dobrovolně vykecají. Dialogy k smíchu. Příběh ubohý, psychologické veletoče jak na horské dráze.____ Kdepak, tenhle snímek si měl Wilder odpustit. Nechápu, proč natočil velmi nepodařený odvar svého geniálního Sunset Blvd. Jediný, kdo ušel, byl Holden, ale toho mi bylo v tomhle paskvilu líto a pak scéna, kdy ospalý asistent režie mrská při přípravě scény otráveně lekníny na odhalená ňadra star, kterou zbožňují miliony, ale on to bere jen jako nudnou práci. ()

Arsenal83

Film plný problémov. Pred natáčaním, s obsadením, financovaním a nakoniec aj vydaním. Štúdiá ho nechceli, na premiérach posmešky, režisér zronený. A nakoniec po rokoch kritici povedia - ten film je dosť podcenený. Určite si nezaslúžil také zaobchádzanie. Film o starnúcej hviezde, ktorá nevie prijať svoj osud, to sa podobá na mnohé herecké hviezdy minulosti aj súčasnosti. Ale keď už dcéra Marlene Dietrich povedala, že sa film strašne podobá na jej mamu, tak presne vieme, o čom je. Pomerne depresívny film so zastaraným výrazom, ale predsa úprimný. Na Wildera asi nie špička, ale film nemusíme posudzovať len cez prizmu režiséra. ()

pepo

Natočené je to super, dialógy sú výborné, príbeh má v sebe veľkú silu, ale stalo sa mi tu u Wildera po druhýkrát, že som to proste nezožral. To, že sa casting hlavnej hrdinky nepodaril na 100 percent by až tak nevadilo, ale vôbec mi nesadla štruktúra. Asi prvú hodinu som vrnel blahom, potom však nastúpi pointa a nasleduje takmer trištvrtehodinová (!!!) vysvetľovačka, čo sa vlastne stalo. A celé to aj napriek myšlienkovej hĺbke na mňa pôsobilo dosť WTF dojmom. Je to dobré, ale na tvorcu takého formátu je to nemilé prekvapenie. Slabších 7/10 ()

dopitak

Některé filmy prostě mají atmosféru! Tady mám výtku jen ke scénáři, nemusel to zásadní prozradit tak brzy! Ten začátek je naprosto snový - Corfu, déšť, nedostupná vila, tajemství zastřívající velkou herečku. Od odhalení atmosféra mizí. Výborný brněnský dabing, kdy i takový bard jako Mirek Donutil jen štěká. Vynikající Josef Karlík, jehož hlasové zabarvení vzdáleně připomíná Josefa Vinkláře. ()

• Billy Wilder a Marthe Keller nikdy nenadviazali dobrý pracovný vzťah, čo malo za následok, že jej slabý výkon v podstate ukončil jej pôsobenie ako hollywoodskej hviezdy. (Arsenal83)
  • Po vydaní filmu štúdio Allied Artists odstúpilo od zmluvy o distribúcii filmu po tom, čo bol premietaný na beneficii Nadácie Myasthenia Gravis v New Yorku a odozva publika nebola priaznivá. Wilder zostrihal film o 12 minút a prevzalo ho štúdio United Artists. Na predpremiére v Santa Barbare však ani táto verzia nebola úspešná a v publiku sa ozvali posmešky z nevydarených scén. Sklamaný režisér už potom odmietol robiť ďalšie úpravy a film šiel do distribúcie v takomto stave. (Arsenal83)
  • Po zhliadnutí hrubého zostrihu filmu si Wilder s hrôzou uvedomil, že hlasy Marthe Keller a Hildegard Knef neznejú veľmi podobne, čo bolo pre dej filmu rozhodujúce. Najal si teda nemeckú herečku Ingu Bunsch, aby predabovala dialógy oboch žien pre uvedenie filmu v anglickom jazyku. Keller nakoniec nahrala hlasy pre obe postavy vo francúzskej verzii a Knef urobila to isté pre nemecké vydanie. (Arsenal83)