Jean Arthur jako akurátní kongresmanka, součást komise, která má v americké části Berlína prošetřit morálku vojáků. Dobrý příběh, někdy vážný (v dobrém slova smyslu), zábavný sám o sobě, byť bez nějakých výbuchů smíchu. Romantická stránka je sice naivní, ale líbivá, nemyšleno v laciném slova smyslu. # [viděno: TV, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 3 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(11.8.2012)

Dle meho velmi zdarily kousek. Ne ze bych se primo smal, ale usmival jsem se temer stale. Marlene Dietrich netreba hodnotit, ale prekvapenim pro mne byla Jean Arthur v nevdecne, ale presto s vtipem podane roli. Kdyz popisuje sve cerne vecerni saty jako "cirkusovy stan truchlici za mrtveho slona" tak na ni neco byt musi, ne? :-) Fajn zazitek....(30.9.2008)

Urcite se nejedna o vrcholne dilo genia Billyho Wildera. Neznamena to vsak, ze by film mel nejakym zpusobem stradat. Dej nas zavede do povalecneho Berlina, ktery se ocita v troskach a chudobe ( toto vyobrazeni se povedlo velmi dobre ). Film sice postrada vetsi mnozstvi gagu, na ktere uz jsme si u Wildera zvykli a scenar take neni nijak vybrouseny ( hlavne me trochu zklamal zaver ). Opet vsak mame moznost kochat se vybornou rezii a hereckym obsazenim. Sice jsem mel problem s postavou Phoebe, i kdyz ji Jean Arthur zahrala se cti, tak hlavni hvezdou filmu je Marlene Dietrich, kdy jeji osobnost vyzaruje z kazdeho zaberu. Jeji barove pisnicky jsou vyborne.(8.5.2011)

Wilder nezklamal. Paleta pozoruhodných a hlavně plastických charakterů dokazující, že i uprostřed rozbombardovaného Berlína je možné točit komedii, byť hořkou. Marlene Dietrich je famózní a její postava předznamenává jednotlivé typy, které se jí budou držet po zbytek kariéry. Mám najednou chuť znovu vidět Svědka obžaloby a Norimberský proces.(10.9.2015)

Bill Wilder, Žid narodený v Poľsku, postupne žijúci v Rakúsku a Nemecku, po nástupe Hitlera v roku 1934 odchádza do Francúzska. Odtiaľ potom do USA. Všetci jeho najbližší zomreli v nacistických koncentračných táboroch. A tak síce bolestne otváral tému 2. svetovej vojny, ale na druhej strane mu robilo potešenie, že to môže takýmto spôsobom Nemecku vrátiť. Vyžíva sa v autentických záberoch zbombardovaného Berlína, z čierneho trhu v Nemecku, ale zobral si na paškál aj korupciu v radoch amerických ozbrojených síl. Film je tragikomický príbeh, ktorý však vo svojej podstate vôbec nie je dôležitý. Väčšina scén bola natočená v ruinách Berlína. Film sa začal točiť v roku 1945 a opatrne sleduje hranicu komédie, melodrámy ale aj drámy. Dejová línia filmu sa točí okolo americkej republikánskej kongresmanky Phoebe Frost, ktorá má za úlohu preveriť morálku amerických jednotiek v Berlíne a postupne prichádza na to, že americkí vojaci sú morálne degradovaní, zabudli na rodinné hodnoty a prvoradé sú pre nich obchody ma čiernom trhu, ale aj telesné hodnoty nemeckých žien. Ako si s týmito závermi poradí nám ukáže v tomto výbornom filme.(27.7.2018)

• - Přestože je postava kongresmanky (Jean Arthur) svobodná, má na ruce snubní prsten, který náleží právě její přestavitelce. (IQ Tiqe)

• - Režisér Billy Wilder prohlásil o potížích s Marlene Dietrich a Jean Arthur: "Mám dvě dámy, z nichž jedna se bojí podívat do zrcadla a druhá by před ním stála celý den!" (IQ Tiqe)