Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rozjařená komedie Billyho Wildera o patáliích zpěváka, který uvízne v malém městě na cestě do Los Angeles. Při návratu z vystoupení v Las Vegas se staví populární zpěvák Dino (excelující Dean Martin, který tak ve filmu ztvárnil jakousi bizarní verzi sama sebe) v městečku Climax, kde chce doplnit nádrž. Pumpař Barney Millsap (Cliff Osmond) rozpozná slavného zpěváka a spatří v něm šanci pro sebe a svého přítele Orville J. Spoonera (Ray Walston, který převzal roli určenou původně pro Petera Sellerse, jemuž ale v natáčení zabránil infarkt). Oba se totiž snaží prorazit se šlágry, které spolu skládají a pějí. Zneškodní Dinovo auto a on je nucen přenocovat u Spoonera. Tady však bydlí pochopitelně i Spoonerova krásná, mladá žena (Kim Novak)... V žánru amerických sexy-komedií šedesátých let patří tato k těm odvážnějším. Obsahuje např. plácání po zadečku ve sprše (i když jen přes záclonu) a také nemanželské milostné poměry, což v době uvedení velmi rozlítilo nejvyšší představitele katolické církve. Vatikánu se snímek sice hrubě nelíbil, ale na současné, mnohem otevřenější poměry je v zásadě příjemnou a jemnou milostnou komedií. Film také nabízí vzácný pohled do osobního života Deana Martina: úvodní sekvence filmu se natáčela při jeho živém vystoupení v jednom kasinu v Las Vegas a italský sporťák, který Dean ve filmu řídí, byl rovněž jeho vlastní. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

EdaS 

všechny recenze uživatele

Hodně rozverná záležitost nedosahuje kvalit těch nejklasičtějších Wilderových komedií asi hlavně kvůli zdlouhavosti první poloviny snímku. Jakmile ale do děje vstoupí Kim Novak, je to už klasický špičkový Wilder. Kim asi nebyla nikdy víc sexy a nikde to taky nedávala tak okatě najevo. Nepřekvapí skutečnost, že její role byla napsána původně pro Marilyn. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

K tomuto filmu se váže lehce skandální historie. Billy Wilder s I. A. L. Diamondem totiž psali scénář pro Petera Sellerse a ten skutečně začal film točit. Jenže se ukázalo, že jeho zvyk improvizovat je neslučitelný s Wilderovou matematickou přípravou. Svedli spolu souboj na ostří ega, který vyvrcholil Peterovým odletem zpět do Londýna, kde si v tisku vylil srdéčko z hollywoodských křivd. Podle zasvěcených ho to stálo Oscara za Dr. Divnolásku. A tato komedie, od začátku avizovaná jako Sellersův nový kousek, proto nebyla tak úspěšná, jak by si zasloužila. Přitom je třeba říct, že Sellersův náhradník, televizní komik Ray Walston, podává bravurní komediální výkon. Hraje paranoidního žárlivce, který se ale nepodobá obyvklému "italskému" vzorci. Tento pán si svou slabost uvědomuje, jako slabost ji vnímá a stydí se za ni. Je to životní outsider, který přišel k milé a krásné manželce, čemuž vnitřně odmítá uvěřit.. Proto ji zas a znovu podezřívá a vzápětí se za to stydí. I bez toho výtečná situační komedie tím dostala ještě jakousi nadstavbu, dějový motiv, který přesahuje zvolený žánr. 90% ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Wilder upiekol znova koláč, na ktorý som mal presne chuť. Neviem z kade má recepty, ale výsledok sa zatiaľ vždy podaril. Až je to neuveriteľné, že zámena rolí môže mať toľko tvarov a odlišností a zakaždým je to postavené na tom istom. Príjemná, ničím nenáročná malebná oddychovka, ktorá drží decentný úsmev na tvári diváka takmer celý čas. Chcelo by to však trošku oživenia a nejakého poriadneho okorenenia. 75%. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Dalsi z rady uzasnych komedii Billyho Wildera s dobrym scenarem a jeste lepsimi dialogy. Vyborne zahrane postavy v cele se Spoonerem (Walston), Dinem (Martin) a pumparem (vidim, ze Osmond zde nema ani profil:-( ). Muzske publikum i dnes urcite zaujme bezkonfliktni a idealni manzelka v podani Felicie Farr a profesionalni spolecnice, kterou ztvarnila Kim Novak. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je žárlivost štěkání psa, které láká zloděje, nebo je vše jinak? Počkej si, hlupáčku.. Rozverná, na svou dobu rozhodně ne prudérní komedie s u Wildera tradičně vybroušenými dialogy, R.Walstonem důstojně nahrazujícím Sellerse, magnetickým dekoltem K.Novak a „Dino“ Martinem v mírně autobiografické roli egoistického frajírka s neposednou náplní trenýrek. Oceňuji pro žánr netradiční realismus, že právě jeho postava nakonec nejsnadněji dosáhla toho, po čem prahla (plus song Sophia jako bonus). Jedna hvězda navíc pro Andrého Previna a jeho hudební motiv kdykoliv Orville „Jeliman“ Spooner propadl démonu žárlivosti. Úplná Chobotnice s Corrado Cattanim.. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (8)

  • Roli Orwilla měl původně hrál Peter Sellers. Ten měl ale několik týdnů před začátkem natáčení infarkt, a tak ho musel nahradit Ray Walston. (StarsFan)
  • Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)

Reklama

Reklama