Slaměný vdovec

• slovenský

Slamený vdovec

Komedie / Romantický

USA, 1955, 105 min

Billy Wilder mě tentokrát úplně nenadchnul, ale zase ani nezklamal. Ono co jde vymyslet na konverzačce na téma ženatý muž ve středních letech a mladá kočka. Navíc když se psal rok 1955 a řádila cenzura. A tak se samozřejmě nic nestane kromě pár nevinných pus, ale zato z toho má hlavní hrdina pořádné schízy, běhá, šílí, představuje si. Naprosto neznámý Tom Ewell je skvělý, Marilyn je pěkná a naivní. Hlavní hvězdou je ale sám Wilder, který to úžasně ozvláštňuje. Ať už snovými sekvencemi (drby, vražda), nadčasovými gagy (jak zabalit pádlo) a především skvělými nápady. V jedné scéně je tak parafráze na plážovou scénu z Odtud až na věčnost, v druhé prolamuje 4. rozměr (co když tu mám Marilyn Monroe). A samozřejmě slavná scéna nad foukajícím kanálem (překvapivě krotká). Ty 4* si to zaslouží.(16.5.2019)

Veľmi príjemná komédia o manželstve, vernosti a hlavne o predstavivosti. V tej predstavivosti hlavného hrdinu vznikajú dramatické príbehy, ktoré predčia aj skutočnosť, že v posteli má Marilyn. Spústa dobrých fórov, pobavil som sa. –––– Oblečení je náš nepřítel. Bez oblečení by nebylo nemocí a válek. –––– Všechno je senzační: ženatý muž, klimatizace, šampaňský, brambůrky. –––– Blondýnka v kuchyni... Možná je to Marilyn Monroe.(13.4.2019)

Excelentni letni komedie, ktera se snazila o utok na maximalni hodnoceni. To se sice ve finale nepovedlo, ale i tak je to v ramci Wildergrafie o uroven lepsi, nez Some Like it Hot. Blondyny moc nemusim, ale Marilyn Monroe je zde absolutne uchvatna, ta tu priblblou blond hraje tak dokonale, ze podle me vubec nehrala a stacilo ji chovat se prirozene. Jinak clovek, ktery prelozil nazev The Seven Year Itch jako Slamneny vdovec musel byt nejak seriozne mentalne naruseny. "Hey, did you ever try dunking a potato chip in champagne? It's real crazy!" 8/10(1.7.2010)

Doba sa za 500 rokov možno nezmenila, ale za posledných minimálne 50 dosť razantne. Susedia sa navzájom nepoznajú, nadväzovanie komunikácie a následne vzťahov je stále ťažšie a ťažšie a tak aj Slamenný vdovec pôsobí už ako značne archaická komédia a nostalgia za "starými dobrými časmi". Wilder otázku morálky ohľadom nevery nikdy príliš neriešil a bral ju ako námet pre komické a romantické situácie (Byt, Láska praje nebožtíkom) a podobne sa ani tu nezaoberá nejakou hlbokou psychológiou. Pobavia Richardove fantazijné sekvencie, niektoré hlášky a celková pohodová atmosféra, 105 minút mi ale prišlo na tak jednoduchú záležitosť s minimom deja trochu veľa. 70%(19.4.2019)

Už s tím Karlem začínám nudit, já ho dokonce pletu i do amerického filmu z padesátých let :). Ale Tom Ewell (neuvěřitelně parádní výkon!) mi v postavě Richarda Shermana strašně připomněl Rodenovu roli ve Velkolepém paroháči. Hlavně v jedné z nejpodstatnějších myšlenek filmu, že totiž fantazie některých lidí nezná hranic a dokáže je natolik zmást a přesvědčit o vlastní pravdě, že už jim tyhle představy nikdo nevyvrátí, a pokud ano, tak to dá těm dotyčným skutečně velkou práci. Paradoxem zůstává, že čím více představ a chybných dedukcí v hlavě máte a přemýšlíte o nich nebo je řešíte, v podstatě vám kolem nic nehrozí a nic se neděje. Jakmile se však dostanete do klidu a o ničem přemýšlet nebudete, jistojistě se nějaká z vašich původních obav vesele splní. Slaměný vdovec je zajímavou sondou do života muže středního věku, který je přesvědčen o svých pravdách ohledně vlastního vzhledu a vystupování, který zastává velmi úsměvný (mužský) názor na ženy, a který hlavně každodenně bojuje s vlastní bezmeznou fantazií. Ozdobou této podařené komedie je jako vždy nááádherná, kouzelná, úchvatná a dokonalá Marilyn Monroe, která mě znovu ujistila, že oplývá mj. vynikajícím komediálním talentem. Scény s balením Rickyho pádla a nutná návštěva domnělého milence Richardovy manželky Toma McKenzieho a následná konverzace mezi Richardem a Tomem jsou podle mě ty nejvtipnější scény z celého filmu, který jsem už viděla snad stokrát.(11.6.2009)

• - Počátkem 80. let plánovalo studio 20th Century Fox natočit remake snímku s Al Pacinem v roli Richarda Shermana a Melanie Griffithovou v roli jeho partnerky. K realizaci však nakonec nedošlo. (Karlos80)

• - Ve filmu je ikonická scéna, kdy Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a proud vzduchu jí nadzvedává sukni. Málokdo ale ví, že tato scéna se objevila v mnohem starším filmu z doby počátků kinematografie. Je to krátký minutový film z roku 1901 nazvaný What happened on Twenty-third Streetball, New York City. Herečkou se vzdouvající se sukní byla Florence Georgie. (Rollo_Tomasi)

• - Práva na film byla původně koupena společností Paramount Pictures, ale po tom co režisér Billy Wilder opustil Paramount, byl projekt přesunut k 20th Century Fox. (facojurka)