Slaměný vdovec

• slovenský

Slamený vdovec

Komedie / Romantický

USA, 1955, 105 min

Milá komedie stojící na dvou hlavních představitelích, přičemž jeho mužská půle mě vůbec neoslovila, a shledávám tudíž toto obsazení jako nešťastné. Za to Marilyn Monroe zosobňuje vše, co si pod krásou a "vtipu o blondýně" dokážete představit, přičemž si ještě svým závěrečným monologem zvládna na svou stranu naklonit 100 % mužské populace.(18.10.2014)

Křišťálově čistá konverzační komedie s úžasnými hlavními představiteli mezi kterými jiskry nepřeskakují, nýbrž je nechávají v jednom ohni. Wilder tentokrát rezignuje na nějaké to vážnější poselství a nabízí nám film plný úvah, pochyb a citových zmatků, který je ovšem tak korektní jak jen padesátá léta a cenzura dovolila. Marilyn je božská a dokážu si zcela jasně představit reakci zaplněného kina na onu nesmrtelnou scénu. Navíc vzít slečnu na Netvora z Černé laguny a pak ji nechat stát nad odvodem vzduchu z metra, neboli jakýmsi druhem kanálu, to je sen který dokáže nabídnout pouze Hollywood........(7.3.2005)

Čistá konverzační komedie okořeněná velkou dávkou smyslnosti s čistě wilderovskou genialitou spočívající v obsazení neznámých herců a mezi ně posadí Marilyn Monroe. Jsem z ní paf, působí tak trochu jako nadpozemská krása, éterická bytost, jíž se dotknete a ona navěky zmizí. Asi každý by chtěl být na místě Mr. Shermana a nechat volně plynout svou neutuchající fantazii. Skvěle napsané dialogy, které až příliš působivě atakují mužovu mysl: "Musím se obléct, v tomhle vedru dávám kalhotky do ledničky" či "Včera jsem si ve vaně strčila prst do kohoutku a nešel mi vyndat, tak jsem zavolala instalatéra. Byl moc ochotný. Bylo mi trapně, protože jsem neměla nalakované nehty". Jako třešnička na dortu je zde ona slavná scéna s šaty Marilyn Monroe, které se díky podzemnce zvednou. Billy Wilder se po ne tolik podařené Sabrině vzpamatoval a opět na mne tvrdě zaútočil, takže zatím score 8krát plný počet ***** z 9 možných.(20.6.2009)

Herecká "monologová" excelence Toma Ewella, který si roli uvědomělého, ale kouzlem Marilyn ošáleného, manžela dává s gustem, je bezmezná. Vyváděl bych v jeho situaci přinejmenším úplně stejně. No a Marylin je opět naivní a jako vždy božská. Už asi nikdo nedokáže zahrát tyhle naivní chraktery, tak velkolepě a nezapomenutelně, jako právě MM. Aź se mi nechce věřit, že taková nebyla ve skutečnosti :)(4.3.2014)

Stačí dva filmy a mé okouzlení Marilyn nebere konce. herecký sexysymbol se vším všudy. Slaměný vdovec je ale nejvíce perfektní v monolozích Toma Ewella. Zprvu mě to otravovalo, ale posléze jsem to shledal velice vtipným, dokonalým a především pravdivým odrazem toho, jak my muži přemýšlíme. V závěru, kdy se utahuje smyčka a jeho svědomí vymýšlí různé crazy teorie o tom, jak přijde manželka a odpráskne jej - v tom se musel najít každý muž na planetě. To přesné vystihnutí našeho přemýšlení bylo jednoduše fascinující a klobouček dolů před režisérem.(10.2.2014)

• - Dnes již klasická scéna s Marilyn Monroe stojící nad větrákem se natáčela 15. září 1954 na křižovatce Lexington Avenue a 52. ulice na Manhattanu. Natáčení přihlíželo zhruba 5000 diváků, kteří vydávali takový hluk, že scéna musela být dodatečně ozvučena ve studiu. (Karlos80)

• - Film měl původně režírovat George Cukor. (Kulmon)

• - Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)