Slaměný vdovec

• slovenský

Slamený vdovec

Komedie / Romantický

USA, 1955, 105 min

Až teďka jsem pochopil, že jedna z nejznámějších scén s MM byla vytvořena jen pro plakáty - podzemka NY metra totiž zvedla Marylin šaty, ale filmový divák zase tak moc neviděl, herečka je v tu chvíli téměř v polodetailu, zatímco na známé fotce pózuje celá. Poprvé se seznamuji s Tomem Ewellem, který mi svou postavou hodně připomíná o něco starší film-noir snímky (Sunset Blvd., Maltézský sokol). Opravdu film-noir, protože i tady je hlavní hrdina, slaměný vdovec, osamělý. Vyzdvihněme také výborný dabing ČST (Postránecký, Zahajský, Medvecká, i Konvalinková, která mi ale moc neseděla, odvádějí na dnešní poměry dokonalou práci). A nenechte se mýlit, i debilní Nova si film nadabovala (Brožová), a vsadím se, že tenhle zmetek je i na bontonovských DVDčkách.(20.2.2011)

Nemohu uvěřit, že tohle natočil Billy Wilder, ten film je prostě hrozný. Tom Ewell mi byl nesnesitelně protivný, je to takový ten prototyp nýmanda a nudného šediváka s kalhotami, co mu končí někde pod krkem. Je to stejný typ herce jako třeba William H. Macy, vzhledově ošklivý a nesympatický bezvýznamný týpek z kanceláře. Nad replikami, které bez ustání chrlil, popisujíce tak děj a své stupidní negativistické fantazie, jsem si k zbláznění zoufal. Tak křečovité a neurotické bláboly, krátce před startem použití voiceoveru ve filmu, prostě bída nad bídu. A postavě tohoto pošuka, který zřejmě nikdy neslyšel o zázraku masturbace, sekunduje Marylin. Jistě, že je kouzelná a odzbrojujícím způsobem sexy - na tom je přece hrome i celý ten film založen - ale její postava je neuvěřitelně debilní. Tady někde se rodil stereotyp prostoduché blondýny, která vlastně ani nemá tušení, jak moc je pro muže vzrušujícím a současně snadným cílem, vinou, řekněme, své "intelektuální nekomplikovanosti". Předpokládám, že místní vysoké hodnocení je zapříčiněno tím, že většina lidí na tu Wilderovu hru přistoupila, ale já prostě nemohu, mé svědomí by mi to nedovolilo. Ten film není ani vtipný, ani klasický, je prostě jen hloupý a primitivní a tak strašně jiný než cokoli jiného, co jsem od mistra Wildera viděl, že mám po jeho zhlédnutí pocit, jako by na mně provedli důkladný brainwashing. A "ta scéna" se zvednutou sukní je jen kvintesencí toho, nad čím tady celou dobu žehrám - postava, kterou hraje Marilyn, se v ní chová jak jak totální kráva, to se nedá jinak nazvat. Ach bože, vidím-li podobné filmy, jako je Slaměný vdovec, vždy si potvrdím, že lidé nejsou nic jiného než lehce kulturně zamaskovaní lidoopi, ale to by bylo na dlouho. UPDATE 11. 8. 2016 - Na druhé zhlédnutí jsem si uvědomil, že jsem tomu filmu křivdil. Vše, co jsem mu kdysi vytýkal, jsou ve skutečnosti jeho klady. Hlavní postava - neurotický ženáč s přebujelou fantazií - mi byla strašně sympatická, a Marilyn je zde prostě tak úchvatná, že pro to nejsou slova. Při sledování této klasické komedie si člověk mimo jiné uvědomí, že už žádná nikdy nebude jako ona, a že pokud existuje důvod, proč koukat na takto staré filmy, pak je to zde právě MM. Naprosto dechberoucí zjev, naprosto oslňující žena, naprosto dokonalé zjevení, které člověka omráčí a zbaví slov. V tom filmu si ji prostě nejde nezamilovat. Velká filmová libovka pro každého, kdo to dokáže docenit. Překvapivě mi i přijde, že ten film za ty roky ani zas tak nezestárnul - Billy Wilder se zkrátka nezapře. Řemeslně dokonalý film, který strčí většinu současné romantické produkce do kapsy. Osobně mě na filmu snad mrzí jen jeho závěr - osobně by se mi asi víc líbilo, kdyby film skončil jinak, ale co naplat.(14.9.2011)

Rozhodně vtipná komedie: Billy Wilder se zase jednou vyznamenal. ALE pokud jde o herce, tak Tom Ewell mi byl neskutečně protivný - až moc velký schízák, což mi prostě dost vadilo. No a asi bude jeden z mála koho nijak nepřitahuje MM... prostě jen naivní blondýnka s bezduchým výrazem. Jako herečka nulová! Konverzační komedie je to skvělá, ale s jinými herci by to byla balada. 70%(1.4.2013)

Some Like It Hot je vrcholový počin Billyho Wildera, no The Seven Year Itch je pre mňa o chlp lepší. Konvezračka s vypiplanými dialógmi, ktorým však kraľujú monológy Toma Ewella a jeho paranoja či naopak, machovstvo a vynaliezavý šarm. Výborne zvládnutá psychológia hlavnej postavy, ktorá sa nie a nie dostať cez názov tretej kapitoly knihy o mužoch v strednom veku. To najlepšie nakoniec, Marilyn Monroe. Krajšiu som ju v žiadnom inom filme nevidel a naivnosť 22-ročnej blondýnky zvládla skvele.(4.11.2012)

• eye candy

vyčpělá senilní tlachárna pro pamětníky, která obsahuje celou škálu nevtipného hnusu úhledně zabaleného do štavnatého českého dabingu. Tom Ewell je jeden z těch mála vyvolených co by vypadal marně i vedle na mol sťatýho Michala Davida spícího na nádraží na svým elektrickým piánu. Další Billyho konverzačka podle pravítka..nuda a velká spousta dnes již trapných nevtipností(3.7.2006)

• - Film, ktorý beží v kine, sa volá Creature from the Black Lagoon (1954).

(Jozef.Payfen)

• - V červnu 2011 byly později kultovní bílé šaty Marilyn Monroe vydraženy za 4,6 milionů amerických dolarů, což byla i v roce 2013 rekordní suma. Po zdanění a zpoplatnění se cena vyšplhala na 5,5 milionů amerických dolarů. Cena šatů převýšila předchozí rekord, a to „little black dress“ Audrey Hepburn ze Snídaně u Tiffanyho (1961), které byly vydraženy za 923 000 amerických dolarů. (bfa)

• - Plážová snová scéna v úvodu filmu, v níž Richard (Tom Ewell) dokazuje svoji věrnost, odkazuje na slavnou milostnou scénu Miltona Wardena (Burt Lancaster) a Karen Holmes (Deborah Kerr)z filmu Odtud až na věčnost (1953). (Mirokukii)