Slaměný vdovec

• slovenský

Slamený vdovec

Komedie / Romantický

USA, 1955, 105 min

Doba sa za 500 rokov možno nezmenila, ale za posledných minimálne 50 dosť razantne. Susedia sa navzájom nepoznajú, nadväzovanie komunikácie a následne vzťahov je stále ťažšie a ťažšie a tak aj Slamenný vdovec pôsobí už ako značne archaická komédia a nostalgia za "starými dobrými časmi". Wilder otázku morálky ohľadom nevery nikdy príliš neriešil a bral ju ako námet pre komické a romantické situácie (Byt, Láska praje nebožtíkom) a podobne sa ani tu nezaoberá nejakou hlbokou psychológiou. Pobavia Richardove fantazijné sekvencie, niektoré hlášky a celková pohodová atmosféra, 105 minút mi ale prišlo na tak jednoduchú záležitosť s minimom deja trochu veľa. 70%(19.4.2019)

Ano, slavná scéna zde je. I úžasná Marylin - ta je prostě skvostná. Ovšem pokud vám nesedí Tom Ewell (jako mně), budete mírně zklamáni - film je z větší části naplněn jeho monologem. Manželka s dítětem mu odjedou a následuje "chlapské" fantazírování nad vlastní existencí, které příjemně narušuje jeho "pitomoučká" sousedka. Jedna z horších wilderovek.(11.8.2011)

Marilyn Monroe... Ne, teď nebudu pět ódu na její krásu... Ona mi totiž celý tenhle film zkazila. Její pištící naivní panenka je takovým způsobem nepříjemná, že jsem se přes to zkrátka nedokázal přenést. Za sexsymbol jsem ji nikdy nepovažoval a považovat nebudu - a za herečku už vůbec ne. Netvrdím přesto, že by se na Slaměného vdovce nedalo dívat. Tom Ewell, s nímž jsem dosud neviděl jediný snímek, mě mile překvapil, Wilderův scénář v několika momentech vážně rozesmál ("Dokud nejste ani schopen někoho terorizovat, radím vám, vyhýbejte se něčemu tak složitému jako je vražda."), jenže... Vy víte.(25.12.2014)

Milá komedie stojící na dvou hlavních představitelích, přičemž jeho mužská půle mě vůbec neoslovila, a shledávám tudíž toto obsazení jako nešťastné. Za to Marilyn Monroe zosobňuje vše, co si pod krásou a "vtipu o blondýně" dokážete představit, přičemž si ještě svým závěrečným monologem zvládna na svou stranu naklonit 100 % mužské populace.(18.10.2014)

Nemohu uvěřit, že tohle natočil Billy Wilder, ten film je prostě hrozný. Tom Ewell mi byl nesnesitelně protivný, je to takový ten prototyp nýmanda a nudného šediváka s kalhotami, co mu končí někde pod krkem. Je to stejný typ herce jako třeba William H. Macy, vzhledově ošklivý a nesympatický bezvýznamný týpek z kanceláře. Nad replikami, které bez ustání chrlil, popisujíce tak děj a své stupidní negativistické fantazie, jsem si k zbláznění zoufal. Tak křečovité a neurotické bláboly, krátce před startem použití voiceoveru ve filmu, prostě bída nad bídu. A postavě tohoto pošuka, který zřejmě nikdy neslyšel o zázraku masturbace, sekunduje Marylin. Jistě, že je kouzelná a odzbrojujícím způsobem sexy - na tom je přece hrome i celý ten film založen - ale její postava je neuvěřitelně debilní. Tady někde se rodil stereotyp prostoduché blondýny, která vlastně ani nemá tušení, jak moc je pro muže vzrušujícím a současně snadným cílem, vinou, řekněme, své "intelektuální nekomplikovanosti". Předpokládám, že místní vysoké hodnocení je zapříčiněno tím, že většina lidí na tu Wilderovu hru přistoupila, ale já prostě nemohu, mé svědomí by mi to nedovolilo. Ten film není ani vtipný, ani klasický, je prostě jen hloupý a primitivní a tak strašně jiný než cokoli jiného, co jsem od mistra Wildera viděl, že mám po jeho zhlédnutí pocit, jako by na mně provedli důkladný brainwashing. A "ta scéna" se zvednutou sukní je jen kvintesencí toho, nad čím tady celou dobu žehrám - postava, kterou hraje Marilyn, se v ní chová jak jak totální kráva, to se nedá jinak nazvat. Ach bože, vidím-li podobné filmy, jako je Slaměný vdovec, vždy si potvrdím, že lidé nejsou nic jiného než lehce kulturně zamaskovaní lidoopi, ale to by bylo na dlouho. UPDATE 11. 8. 2016 - Na druhé zhlédnutí jsem si uvědomil, že jsem tomu filmu křivdil. Vše, co jsem mu kdysi vytýkal, jsou ve skutečnosti jeho klady. Hlavní postava - neurotický ženáč s přebujelou fantazií - mi byla strašně sympatická, a Marilyn je zde prostě tak úchvatná, že pro to nejsou slova. Při sledování této klasické komedie si člověk mimo jiné uvědomí, že už žádná nikdy nebude jako ona, a že pokud existuje důvod, proč koukat na takto staré filmy, pak je to zde právě MM. Naprosto dechberoucí zjev, naprosto oslňující žena, naprosto dokonalé zjevení, které člověka omráčí a zbaví slov. V tom filmu si ji prostě nejde nezamilovat. Velká filmová libovka pro každého, kdo to dokáže docenit. Překvapivě mi i přijde, že ten film za ty roky ani zas tak nezestárnul - Billy Wilder se zkrátka nezapře. Řemeslně dokonalý film, který strčí většinu současné romantické produkce do kapsy. Osobně mě na filmu snad mrzí jen jeho závěr - osobně by se mi asi víc líbilo, kdyby film skončil jinak, ale co naplat.(14.9.2011)

• - Ve filmu je ikonická scéna, kdy Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a proud vzduchu jí nadzvedává sukni. Málokdo ale ví, že tato scéna se objevila v mnohem starším filmu z doby počátků kinematografie. Je to krátký minutový film z roku 1901 nazvaný What happened on Twenty-third Streetball, New York City. Herečkou se vzdouvající se sukní byla Florence Georgie. (Rollo_Tomasi)

• - Film, ktorý beží v kine, sa volá Creature from the Black Lagoon (1954).

(Jozef.Payfen)

• - Devítiměsíční manželství mezi Marilyn Monroe a Joe DiMaggiem skončilo formálně během tohoto natáčení. (Kulmon)