Reklama

Reklama

Slaměný vdovec

Ukázka z filmu 2

Obsahy(1)

Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu 2

Recenze (156)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Doba sa za 500 rokov možno nezmenila, ale za posledných minimálne 50 dosť razantne. Susedia sa navzájom nepoznajú, nadväzovanie komunikácie a následne vzťahov je stále ťažšie a ťažšie a tak aj Slamenný vdovec pôsobí už ako značne archaická komédia a nostalgia za "starými dobrými časmi". Wilder otázku morálky ohľadom nevery nikdy príliš neriešil a bral ju ako námet pre komické a romantické situácie (Byt, Láska praje nebožtíkom) a podobne sa ani tu nezaoberá nejakou hlbokou psychológiou. Pobavia Richardove fantazijné sekvencie, niektoré hlášky a celková pohodová atmosféra, 105 minút mi ale prišlo na tak jednoduchú záležitosť s minimom deja trochu veľa. 70% ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Až teďka jsem pochopil, že jedna z nejznámějších scén s MM byla vytvořena jen pro plakáty - podzemka NY metra totiž zvedla Marylin šaty, ale filmový divák zase tak moc neviděl, herečka je v tu chvíli téměř v polodetailu, zatímco na známé fotce pózuje celá. Poprvé se seznamuji s Tomem Ewellem, který mi svou postavou hodně připomíná o něco starší film-noir snímky (Sunset Blvd., Maltézský sokol). Opravdu film-noir, protože i tady je hlavní hrdina, slaměný vdovec, osamělý. Vyzdvihněme také výborný dabing ČST (Postránecký, Zahajský, Medvecká, i Konvalinková, která mi ale moc neseděla, odvádějí na dnešní poměry dokonalou práci). A nenechte se mýlit, i debilní Nova si film nadabovala (Brožová), a vsadím se, že tenhle zmetek je i na bontonovských DVDčkách. ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Neznám nic trapnějšího, než jsou sexistické "definice" opačného pohlaví. Když nějaký macho důležitě nakrčí obočí a tónem protřelého mazáka začne "Ženská je když...", stydím se za něj. A stejně tak když ženy mluví blahosklonně o nás, to je totéž. Takže komedie, která je na takové "rasové segregaci" založená, u mě příliš bodovat nemůže. 50% ()

Rominator 

všechny recenze uživatele

Mladá dívka, kterou hraje Marilyn Monroe, nemá jméno, ale její vlastní ve filmu zazní. V kultovní scéně, kde jsou v záběru kamery pouze nohy, se Marilyn zvednou dvakrát šaty nad větrákem od metra krátce po opuštění kina, které hraje film Creature from the Black Lagoon (1954) / Netvor z Černé laguny. Snímek mě jako celek neoslovil, nebavil a v případné repríze bych si s největší pravděpodobností pustil pouze scény s Marilyn Monroe. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Má jediná zkušenost s "božskou" MM zatím proběhla pouze s kultovní klasikou Někdo to rád horke, a protože název tohoto filmu jsem neslyšel prvně, byl jsem na něj docela zvědavý. Hm... kromě několika vychytávek na samém začátku (indiáni a přesun do současnosti filmu a potom způsob, kterým hlavní hrdina vzpomíná na aférky, kterým se mu podařilo uniknout to byla dost nuda. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (32)

  • Naposledy se před kamerou objevil Victor Moore. (Kulmon)

Reklama

Reklama