(1001) No, mám v hlavě docela zmatek. Ponejvíce asi z postavy Williama Holdena (místo kterého bych neskutečně raději viděla původně obsazeného Montgomeryho Clifta - viděla jsem jednu jeho společnou fotkou se starší herečkou a jeho tehdejší milenkou Libby Holman a okamžitě jsem měla dojem, že mi byl ukraden mnohem jedinečnější film). Ta živá figura, kterou Holden představuje, je cynik, nebo spíše oportunista, ale jeho mrtvý hlas už žádnou další kvalitu nemá, respektive já ji tam nevidím a dle mého výslednému dílu jeho komentář nic nepřidává, jen zdvojuje již viděné. Ráda bych viděla film bez něj, působivost a výmluvnost všech scén by byla mnohonásobně zvýšena. Několikrát jsem si během sledování Sunset Blvd. srovnávala s Tramvají do stanice Touha, protože oba filmy vznikaly zhruba ve stejné době, oba pojednávají o propadu své protagonistky do šílenství a poslední scény obou filmů jsou téměř identické, včetně památné věty pronesené v pomatení smyslů. Zároveň jsem četla, že Billy Wilder o dalším osudu Normy Desmondové nic neví, kromě toho, že se nadobro zbláznila, zatímco Tennessee Williams o Blanche řekl, že po skončení hry/filmu v blázinci dostala pozornost, kterou potřebovala, rozkvetla a dosáhla životního štěstí. I to ilustruje, jaký rozdíl mezi filmy cítím, a tak, přestože jsem si Sunset Blvd. užila, bych vždycky dala přednost Tramvaji. Protože když si představím, že by Tramvaj celou dobu provázel nezúčastněný informativní voiceover Stanleyho Kowalského, tak by v mých očích ten film okamžitě zestárl o několik generací a ztratil by svou absolutní nadčasovost. A právě tak vnímám Sunset Blvd.(6.1.2017)

K majstrovským legendárnym snímkom sa vždy staviam s troškou rezervy, aby neboli moje očakávania príliš vysoké, no teraz musím priznať, že 'Sunset Blvd.' do umiestnenia vo všetkých tých svetových filmových rebríčkoch právom patrí. Možno nie tak stopercentne jednoznačne a moja osobná topka sa týmto filmom nemení (Wilder si však miesto v režisérskej topke definitívne potvrdil), no aj tak je to takmer dokonalý film, ktorý myšlienku o nevečnej sláve vyburcoval do najtrefnejšej podoby. Tam kde slávou ľudia trpia najviac a kde neprítomnosť slávy dokáže strpčiť život ešte viac. Každý niečo podobné za život určite zažije, som však rád, že tento film u divákov svoju slávu nikdy nestratí, bola by to veľká nespravodlivosť. 95%.(10.11.2008)

Od Wildera som zatial vidiel 4 filmy, ale tie tri ktore som videl SVEDEK OBZALOBY (1957), NEKDO TO RAD HORKE (1959) a BYT (1960) sa mi pacili o trosku viac, ako Sunset Blvd., preto ma prekvapuje to nadhodnotene hodnotenie na IMDb. Jasne, ze film je dobry, zaujimavy hlavne vdaka byvalej slavnej herecke Nory Desmond, ktoru skvelo zahrala Gloria Swanson, nominacia na Oscara zasluzena. Taktiez ma milo prekvapil skutocny Cecil B. DeMille, pretoze som si myslel, ze ho tam len niekto hra. Aspon viem, ako vyzera niekto, podla koho dostal cenu aj moj oblubeny reziser Steven Spielberg na Zlatych Globusoch 2009, teda cena Cecila B. DeMilla :-) ...08.06.2009 ________ William Holden - (Joe Gills) +++ Gloria Swanson - (Norma Desmond) +++ Erich von Stroheim - (Max von Mayerling) +++ Nancy Olson - (Betty Schaefer) +++ Fred Clark - (Sheldrake) +++ Jack Webb - (Artie Green) +++ Cecile B. DeMille - (sám seba) +++ Buster Keaton - (sám seba) +++ Produkcia: Charles Brackett +++ Hudba: Franz Waxman +++(2.8.2008)

Zajímavá studie narušené lidské mysli, která díky životu ve zlaté kleci byla tak odtržena od reality, až své snové skutečnosti zcela propadla. A také smutný pohled na stáří a senilitu, která i z velkých a silných dokáže udělat malé blábolící blázny. Nepřidám se k nadšenému stavění Sunset Blvd. na piedestal jaké vidím v okolních komentářích - je to zajímavý a velice dobře natočený film, ale pořád je to jen snímek o bláznivé staré bábě, sluhovi který udělá cokoli aby se neprobudila ze svého snu a jednom glosujícím příživníkovi, nic víc. Ve své době nepochybně geniální a nedoceněné, dnes už ale psychologických dramat a mírně cynických náhledů na temná zákoutí lidské reality máme přece jen mnohem více. 8/10(4.8.2008)

Originálny spôsob rozprávania príbehu, skvelé charaktery, úžasný koniec... bohužiaľ prvá polovica, než sa to poriadne rozbehne je trochu nudná. Dosť podobné s neskoršou Whatever Happened to Baby Jane?, ako celok lepšie (menej slabších okamihom, lepší koniec), ale obsahuje málo tak silných scén ako má Baby Jane.(18.7.2009)

• - Snímky mladé Normy Desmond, které zdobí dům jsou skutečné fotky Glorie Swanson v dobách jejího největšího rozkvětu. (Kulmon)

• - Cecil B. DeMille souhlasil, že se ve filmu objeví, ale účtoval si 10000 dolarů a zbrusu nový Cadillac. Když chtěl Wilder udělat jeho bližší záběr, stálo to Wildera dalších deset tisíc. (Kulmon)

• - V rané fázi scénáře bylo křestní jmeno Joe Gillise Dan. (Kulmon)