"Já jsem velká hvězda! Jen filmy jsou teď nějak malé." Několikaměsíční soužití umělkyně němé éry, jejího sluhy a druhořadého scénáristy přivedlo hvězdu nečekaně zpět před kamery, sluhu na režisérský post a scénáristu do bazénu. Já jsem v tom hollywoodském nastavování zrcadel sama sobě viděl pouze bulvární hříčku, která byla výjimečná pouze tím, že se odehrávala na prominentní adrese. Za skutečně originální považuju pouze to, že vypravěčem je mrtvola, ale to nic nemění na skutečnosti, že se mi Sunset Blvd. jeví jako nejméně zábavný film jindy mimořádně vtipného vypravěče Billy Wildera.(14.4.2016)

Famózne, geniálne dielo ! Tak ako obdivujeme Michelangelove maľby, či sa nechávame unášať nádhernými tónmi Mozartovej hudby, tak aj film ako fenomém 20. storočia má svoj klenot, ktorý bude obdivovať každý v každom čase. Sunset Blvd. je jeden z najlepších filmov aké som videl a keďže poznám tvorbu Billyho Widera, musím povedať len toľko, že je to génius. Gloria Swanson ( hviezda nemej éry ) hraje v podstate samu seba a strháva na seba pozornosť fantastickým výkonom. Záverečná schodisková scéna sa mi navždy vryje do pamäti ako jedna z najlepších, čo bola natočená. Poslušný sluha ( Erich von Stroheim ) prejavuje obrovské pochopenie a cit pre svoju pani až do mrazivého finále. Film sprvu patrí Williamovi Holdenovi ako neúspešnému scenáristovi a jeho problémom, avšak rýchlo pochopíme, že v tomto ľudskom príbehu pôjde o viac. Film je nemilosrdná, desivá dráma o hviezdnej hereckej sláve, o snoch a túžbach. Ale aj nekompromisným nastavením zrkadla hollywoodskej mašinérii. Skoro by som zabudol na hudbu. Franz Waxman zložil výnimočnú hudbu !(22.1.2008)

Geniálna nevyšedivená klasika, ktorá aj po rokoch prerýva dych. Skutočne výnimočný film, hlavne vďaka kontinuálne napätej atmosfére a mrazivo presvedčivom hereckom výkone Glorie Swanson. Ľahká satira na Hollywood, ktorá v pravom zmysle vystihla podstatu filmového trhu a osud vyhasínajúcich hviezd. Skutočný filmový skvost, ktorý sa nedá ohodnotiť inak ako plnopočtovo.(17.12.2006)

„Sláva je jako plamen ohně. Rychle se rozhoří a nějakou chvíli krásně hřeje a jasně září. Ale jednoho dne začne slábnout, až pohasne úplně a zůstane jen mrazivý chlad...“ Moudrá to slova, co říkáte? Pokud se ptáte, kdo za nimi stojí, jsem to já. Stejně bezvýznamný pisálek, snílek a zkrachovalec jako je Joe Gillis.. Z Wilderova Krasavce a pomateného zvířete vytéká jizlivost a i když už uběhlo více než 60 let, ten únik nejde zastavit..(13.2.2017)

"Já JSEM velká! To FILMY jsou teď malé!" Někdy se stává, že začnete film sledovat s takovým tím bohorovným odstupem, založíte si ruce a skepticky očekáváte něco, co už jste stejně viděli stokrát v jiných a lepších variantách. Postupně vás geniální vypravěč (zde Wilder) vtahuje do děje a nějakým šamanským trikem si zajistí vaši účast. Podvědomě zatínáte pěsti, jednou za účelem držení palců, podruhé vzteky na nějakou postavu... Prostě zapomenete, že je to "jen" film. To se mi stalo se Sunset Boulevardem, kde je navíc vše podepřeno mnohoznačným obsazením a hranice mezi realitou a fikcí se tím prakticky stírá. Sunset Blvd. má tzv. "wow factor": okamžiky, kdy vám přeběhne mráz po zádech, poklesne dolní čelist a uvědomíte si, že už dobrých deset patnáct minut nejste schopni mrknout. Takovým okamžikem je třeba chvíle, kdy reflektor ve studiu znovu ozáří slečnu Desmondovou, hvězda němé éry se několik vteřin vyhřívá na jeho výsluní, dokud jí o paví pero na pompézním turbanu nezavadí drzý mikrofon... Nebo... ale to už bych spoileroval a to vám nemůžu udělat. Omračte se sami. Můj delší článek najdete zde 100 %(18.5.2003)

• - Kandidátkami do hlavnej úlohy Normy Desmond boli Mae West, Paula Negri, Mae Murray a Mary Pickford, o ktorej Wilder povedal: „Videli sme jej tvár ako ešte viac vädne, ako by hovorila: ´Vy ste sa zbláznili? To som predsa ja, Mary Pickford, americké zlatíčko. Ja mám hrať ženu, ktorá zvádza muža o dvadsať rokov mladšieho a dáva mu darčeky?´ Takže sme sa uprostred jednania zastavili a hovorím: ´Pani Pickfordová, stala sa veľká chyba. Toto určite nie je ten spôsob, ako si vás pamätáme z dôb, keď ste bola na vrchole slávy. Odpusťte nám.´“ (Kristusazapad)

• - Film, který Joe a Norma sledují v soukromém pokoji je Quenn Kelly z roku 1929, ve které hrála Gloria Swanson a režíroval ho Erich von Stroheim. Byla to osobní iniciativa právě Stroheima, který hrál sluhu. (Kulmon)

• - Natočit záběr na mrtvého muže v bazénu bylo velmi náročné. Tehdy neměli vybavení, aby mohli opravdu točit pod vodou, a tak se záběr uskutečnil ze břehu pomocí mělké vody a zrcadla na dně. (Dreamiest)