Vychladlý případ dinosaura

(TV film)
  • čeština Odložené případy: Dinosaurus (festivalový název) (více)
Kanada / USA, 2020, 46 min

Režie:

Simon Schneider

David Suzuki (vypravěč)

Tak tohle je dokonale vychladlý a odložený případ. Jeden kanadský bagrista, který hloubil jámu v ropných píscích Alberty, narazil na cosi divného - tvrdý objekt pokrytými zvláštními skvrnami. Ukázalo se, že jde o dokonale zachovanou mrtvolu, pohřbenou po dlouhou dobu... po velmi dlouhou dobu... ve skutečnosti 110 milionů let. „Obětí" je zcela neporušený ankylosaurus, zcela nedotčená fosilie nového druhu „obrněného" dinosaura. Paleontologové z kanadského Královského Tyrrellova muzea pracují jako forenzní detektivové, aby odhalili jeho tajemství. Odkud pochází, proč byl nalezen vzhůru nohama stovky kilometrů od pevniny v dřívějším vnitrozemském moři, jak zemřel a proč jak tak dokonale zkameněl do své plné 3D slávy? (Viasat)

Stanislaus

(AFO 2021) "Nikdy nejste tak naživu, jako když zemřete." - Skupina vědců se za pomoci svých znalostí napříč různými obory a prostřednictvím moderních technologií snaží objasnit příběh neuvěřitelně zachovalé fosílie nodosaura, jež čekala přes 100 milionů let na objevení. V průběhu řešení "případu" se objevují a zároveň vyvracejí různé teorie a hypotézy, jak vlastně zemřel či mohl zemřít zkoumaný nodosaurus. Ve výsledku nabízí film uspokojivé rozuzlení, i když je třeba mít na paměti, že se stále jedná o dohady, pohřbené desítky až stovky let pod zemským povrchem. Jakožto skalní fanoušek dinosaurů jsem si však naplno užíval tento výlet do prehistorických časů, okořeněný špetkou "krimi-pátrání". ()