Reklama

Reklama

Okupace

  • Slovensko Okupace (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (182)

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Hledání morálky mezi vodkou, cigaretami a tlumeně osvětleným kulturákem je vydařený debut, který možná až příliš sveřepě odškrtává povinné položky ze seznamu „hledání české nátury“, představuje však zdařilou podívanou na úrovni současné festivalové Evropy. Což je velmi dobrý výsledek. Více zde. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

No jako žádná sláva. Proč hned takové drama? Měl jsem představu, že to bude aspoň trochu komediálně laděné. Nemůžu říct nic negativního na herecké výkony, s těmi jsem byl spokojen. Ale jediné, co mi v hlavě zůstalo v tom pozitivním zážitkovém smyslu, byl to ujeté úvodní choreo. Škoda, že to celé nebylo v podobném duchu... Ale k tomu duchu, který to mělo, mi tam nějak neseděl ten výběr hudby - ne že by byla špatná, ale nehodila se tam - teda v té době se taková hudba určitě nehrála. A kde se tam vzal jukebox? To asi těžko, ne? A pak ta ruština - díval jsem se na to přes HBO Max a nebýt anglických titulků, tak v české verzi úplně chyběl překlad ruských dialogů (možná v kinech to bylo, nevím). A kdo byl přesně ten Fučík? To jsem si musel dohledat... nebo jakože bych to měl vědět? Nevěděl - asi jsem už generace, kterou tato osoba nepostihla. Takže celé mi to smrdělo tím, že to je tak trochu film pro pamětníky. Pro ty, kteří vědí, kdo to byl Fučík a kdo ještě ovládají základy ruštiny, protože se ji tenkrát učili. A kromě toho jsem měl pocit, jak kdyby někdo zfilmoval nějakou divadelní hru (v tomto případě dvakrát divadelní, vzhledem k tomu, že se odehrávala v divadle) - na to, že okupace je tak velké téma, se pohybujeme jen v interiéru a zfilmovaná příhoda s ní souvisí jen okrajově. Vlastně by se to mohlo odehrávat v úplně jiné době, protože česká odvaha, ehm, teda to druhé, je historicky profláknutá a dá se aplikovat na jiné scénáře, které by mohly být mnohem zajímavější. Ale Ceny české filmové kritiky jsou v tomhle proti mě. ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

OKUPACE jede po dobré trase, akorát po cestě odbočí k několika zbytečným atrakcím. Když film skutečně funguje, má rozehráno na hodně dusné drama, které má v osobě opilého soldáta Alexeje Gorbunova hodně silnou oporu. Funguje dobře i v několika komediálních momentech. Věci jako zbytečné taneční scénky, přehnané retro svícení, pokus o psychedelické záseky, přehnaná stopáž (reálně by to sneslo cca. 75 minut) a bohužel absolutně nevhodný soundtrack (nic proti Kill the Dandies, ale tady ten soundtrack nefunguje ani na minutu) přidávájí záporné body. Opatrné doporučení. A trochu mad props za Vlastimila Venclíka. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Mám rád, když se někdo pokusí oživit cokoliv zkostnatělého a představit něco nad rámec stávajícího očekávání. Hned po pár minutách je patrné, že tahle tragikomedie z období normalizace nebude v žádném případě tradiční. Běžný sedánek v zakouřeném podniku po představení herců malého divadla naruší návštěva ožralého ruského důstojníka, který mezi sestavu vpadne s kanystrem benzinu. Touží po další vodce a pomůže odhalit skutečné charaktery jednotlivých zoufalců. Situace se stále vyostřuje, atmosféra houstne. Potěší radost tvůrců absolutně se vyhnout zašedlosti, takže na nás čeká temně neonový vizuál, pestrý soundtrack, nápadité motivy. Ale i právě toho může být na někoho moc. Za mě chvalozpěvy vystřídaly spíš rozpaky. ()

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Zaprvé: Okupace je skvělý film na to, že jde o debut autora o kterém jsem neslyšel. Líbila se mi spousta věcí. Komedie fungovala. Stylizace byla fakt na Česko originální. Zapojení téměř amatérské hry o Fučíkovi bylo dobré. A rozhodně mě bavilo srovnávání ruských a českých hrdinů. Postava ruského vojáka byla překvapivě občas i sympatická. Rozhodně nechápu, že si zde někteří myslí, že cílem filmu je naplnit snahu mučit (uživatel Prubner). Film naopak české pseudohrdiny dost kritizuje. Film mi dokazuje je režírování je do jisté míry diktatura. I přesto, že je to dost dobrý film, má ale i nějaké menší vady: Jako například myslím si, že to období o kterém vypráví, podává značně stylizovaně. Přispívá tomu i anglický soundtrack, který rozhodně k té době nesedí. Pak je tu taky to, že hlavní postavy udělají spoustu stupidních rozhodnutí, které občas nepochopíte, jak k nim došli (mluvím konkrétně o rozhodnutí všech falešně dotlačit vojáka k podpisu nebo jak se na konci většina postav velmi rychle zfanatizuje). Většinou jsou však postavy velmi jasně definované, tak jen tyhle dvě věci působí trochu zvláštně. Rozhodné ale film, který jsem si dost užil a chci vidět, co nejdříve znovu. Což se mi naposledy u českého filmu stalo u Vlastníků. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (5)

  • Film byl natočen v kulturním domě v Novém Strašecí. (raininface)
  • Herec Alexej Gorbunov se dle slov štábu filmu velice vžil do role i kvůli tomu, že je ukrajinského původu a nemá rád Rusy. (vyfuk)
  • Prvotním impulsem k napsání scénáře k filmu byla historka jistého Zdeňka Vaňury, zvaného Koza, který byl otcem spolužáků režiséra Nohejla ze základní školy. Podle této historky vzali dva čundráci v německých uniformách namol ožralého ruského vojáka do sklepa a tam ho zabili. (raininface)

Související novinky

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (více)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (více)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

Reklama

Reklama