Reklama

Reklama

Okupace

  • Slovensko Okupace (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (181)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Dle traileru i nekriticky nadšených chvalozpěvů po premiéře jsem čekal, že to bude větší pecka, přesto v mém případě vyloženě o zklamání asi mluvit nelze a něco do sebe to má - minimálně bych rád zmínil nádhernou barevnost všech scén, bezchybné (!) obsazení i herecké výkony, a především absolutně dokonalý soundtrack, u kterého jsem umíral blahem (byť je samozřejmě otázka, nakolik se moderní hudba typu Kill the Dandies! hodí k dobovému filmu). Sem tam mi to přišlo i hodně vtipné, ale stejně mi to nevyvážilo tu častou nudu a rozpaky z toho, co se v tom filmu děje, takže za mě nakonec spíše jen rozporuplný dojem. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Z filmu Okupace mám poněkud rozporuplné pocity. Začátek mě příliš neoslovil, ovšem druhá půlka byla lepší a výrazně zajímavější. S blížícím se finále přitom došlo k hodně působivé gradaci děje, ke které velkou měrou přispěly skvělé herecké výkony většiny osazenstva, z něhož si zaslouží zvláštní pozornost především Martin Pechlát, Otakar Brousek ml. a Tomáš Jeřábek. Rozhodně nejde o průměrný snímek, ale připadá mi, že jistým způsobem nabádá k násilí. Nejspíš by taky dokázal rozdmýchat negativní vášně ve společnosti. A právě takové poselství se mi dost příčí. (65%) ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Normalizační Vyšší princip propasírovaný postmoderním artovým mlejnkem na umění. V tomhle národě je bohužel i odboj proti okupantům tragikomická absurdní fraška... Má to divadelní charakter, je to experimentální, je to odvážné, je to sžíravé, ale stejně bych místo toho raději viděl zfilmovaný příběh bratrů Mašínů, Vladimíra Hučína nebo třeba Pravomila Raichla! Každopádně zajímavý debut, který lze ocenit především za to, že chce být výrazně jiný než drtivá většina současné unifikované české kinematografie... ()

borec999 

všechny recenze uživatele

Áno, sme (Česi a aj Slováci) národom zbabelcov a bojkov, ktorí sa v kľúčových chvíľach kedy by sa mali postaviť za národ alebo nejaké hodnoty radšej stiahnu a len nečinne prizerajú (pokiaľ sa to samozrejme bytostne netýka priamo nás). Okupace to satiricky a často naozaj trefne zobrazuje. No na druhej strane, je celé dianie a príbeh ktorý sledujeme na obrazovkách až príliš vykonštruovaný a vzhľadom na chovanie postáv (ktoré majú často krát šancu odtiaľ ujsť a tým potvrdiť svoju najsilenjšiu chrakterovú črtu) až príliš nelogický a nereálny. Vyslovenými superlatívmi by som šetril ( na Zlaté Levy resp. film roka by som to nevidel),ale na jedno pozretie to ešte ako tak ušlo. PS: herec toho opitého Rusa zaslúži pochvalu, miestami z neho naozaj šiel strach.  55-60% ()

KanjiVital 

všechny recenze uživatele

Podmanivý vizuál, hypnotická hudba, vodkou a cigaretovým dýmem nasáknutá atmosféra plná metafor, skvělé výkony neokoukaných hereckých tváří, divadlo v divadle a taková reflexe české národní povahy, kterou nenajdete v žádném jiném filmu. Okupace je film rostoucí s každým dalším zhlédnutí: z prvotního wtf dvou až tří* jsem po třetím na pěti* a zcela okupován tímto fosforeskujícím zázrakem na tuzemské scéně. Co dodat? Snad jen parafrázovat a hrdinsky odhodlaně zapět (a ještě odhodlaněji pokojně zalézt zpět do české národní ulity?)... "Tam, kde hy, tam, kde hy, tam, kde hynou Rusi, Čech se přizpůsobí, Čech se přizpůsobí!" ()

Galerie (24)

Zajímavosti (5)

  • „Možná budete překvapení, že je to chvílemi i trochu humorné. I my jsme byli při natáčení docela překvapení, že z toho vznikla komedie,“ uvedla producentka filmu Julie Žáčková. (SONY_)
  • Film byl natočen v kulturním domě v Novém Strašecí. (raininface)
  • Prvotním impulsem k napsání scénáře k filmu byla historka jistého Zdeňka Vaňury, zvaného Koza, který byl otcem spolužáků režiséra Nohejla ze základní školy. Podle této historky vzali dva čundráci v německých uniformách namol ožralého ruského vojáka do sklepa a tam ho zabili. (raininface)

Související novinky

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (více)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (více)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

Reklama

Reklama