Klubtúra

(pořad)
  • Slovensko Klubtúra "on the Ground"
všechny plakáty

V Klubtúre vám predstavíme slovenské  hudobné kluby a ľudí, bez ktorých by nikdy nemohli fungovať... Klubtúra približuje realitu života kultúrnych priestorov, klubov, hudobníkov, obslužného personálu a celého organizmu, ktorý tento segment kultúry v sebe zahŕňa. (RTVS)

Radko

Moderátormi seriálu o slovenskej klubovej kultúre sú ľudia od fachu a na kvalite to hneď poznať. Mišo Kaščák - dlhoročný organizátor festivalu Pohoda a bubeník Martin Valihora. Ich otázky a poznámky sú k téme, nie nejaké vopred napísané frázy, ktorých by sa počas nakrúcania nejako otrocky pridržiavali. I. časť (80%) klub Fuga, priestor pre odnože alternatívnej hudby. Popri tom sa predstaví so svojim, tradične hudobne vynikajúcim projektom gitarista a multiinštrumentalista Andrej Šeban, mladá stredoškolská rockovo punková kapela a rodovo nevyhranený DJ. Slovo dostanú aj tanečnice, nie z Lúčnice. Ide o dve mladé baby, sprevádzajúce djské sety. Plus majiteľ spoločnosti, zabezpečujúcej ochranku kultúrnych podujatí. Nezávislý hudobný priestor dostal grant z Fondu na podporu umenia, čo je príklad zmysluplného využitia štátnych prachov poskytnutých kultúre. II. diel (95%) - klub Mariatchi v Nitre. Rozoberá sa problematika skinhedských útokov, potreby solidarity v núdzi naprieč hudobnými žánrami. Ako je to s bezpečnosťou nočných ulíc? Skvelý pokec, téma + pohodoví aj pohotoví hostia i moderátori (i keď Kaščák len krátko cez mobil), skvelí punkoví The Wilderness z Trnavy, raper Čavalenky ze Záhorí a upokojoval to hrou na violončelo pán Ľupták, inak takto organizátor skvelého festivalu Konvergencie. III. časť -Nová Cvernovka, Bratislava (40%). Smutné je, ak nádejné miesto pre stretávanie sa veľa ľudí vyplní dramaturgia obdobná dvom tretinám hudobnej produkcie tejto časti. Konkrétne Isama Zing a Nina Pixel produkujú zvuky pokazených elektroprístrojov (ako onehdy trefne pomenoval tento štýl hudby Marián Varga). Tento zvukový smrad našťastie čiastočne vybalansoval jazzovo uvoľnený Matúš Jakabčic SK Big Band. Podobné to bolo i v debate - DJ´s od nudné veci od veci, Jakabčic k téme a trefne. Prevádzkovatelia klubu - priemer. Zatiaľ najslabší diel. IV. diel (10%) Čistá katastrofa. Klub v nákupnom centre, hrajú všetko, žijú z predraženej krčmy. Koncepcia žiadna, len konzum nápojov a muziky. Tú ponúkajú v tejto časti skutočné katastrofy - extrémne netalentovaná Katarzia s extrémne nudným Vecom. Oboch som videl naživo na Pohode. A bolo to ešte horšie, ako ste dúfali. V tomto dieli relácie sa však hudobne vzácne vyrovnali. Spojením Katarzie a Veca by mohol vzniknúť im priliehavý názov: Vecka. Vo význame, kam ideš? Z Vecka, uľavil som si. ()

Marze

Jako fanousek kluboveho zivota a koncertu jsem cekal vice. Dil, ktery jsem videl byl o dvou koncertnich klubech vetsinou ve forme talk show a nic moc zajimaveho jsem se nedozvedel. ()

rh1

Tak ako som sa na tento projekt tešil,tak som ostal sklamaný a nebojím sa povedať rovno, že aj nasraný.Fugu mám totiž veľmi rád a považujem ho za môj najobľúbenejší bratislavský klub,kde som zažil desiatky skvelých eventov. Kaelan Mikla,Rendez-Vous,She Past Away,Warhaus,Tropic Of Cancer,We Are Scientists,Intergalactic Lovers a mnoho, mnoho ďalších.Zoznámil som sa tam s veľmi fajn ľudmi,vždy tam vládla skvelá atmosféra.Skoro nič z toho ale v tej relácii nebolo spomenuté. Vrcholom boli hostia,ktorí pôsobili ako z inej planéty a čo s klubom nemajú absolútne nič spoločné,možno s výnimkou B-COMPLEXky. Šeban,hoci si ho ako muzikanta veľmi vážim,svojim vystupovaním bol absolútne mimo mísu.Proste celé to bol jeden obrovský trapas.Toho dramaturga ktorý robí OTOv a Missky by som pekne nakopal do prdele. Jediné pozitívum celej relácie bolo,že som aspoň na chvíľu mohol znovu,aj keď len virtuálne, omrknúť svoj obľúbený flek pri schodoch naľavo od podia.Toto sa fakt nepodarilo.Tá jedna hviezdička je aspoň za snahu a za krásne baby. ()