Místo určení: Gobi

• Kanada

• Austrálie

Válečný / Drama

USA, 1953, 90 min

Prumerny valecny snimek, ktery je vsak na svou dobu pomerne dobre udelany (efekty, vyprava) a celkem dobre funguje i jeho pribeh, ktery se toci kolem meteorologickeho mereni pocasi uprostred mongolske pouste Gobi. V zasade vsak muzu okamzite vyjmenovat deset jinych a mnohem lepsich valecnych filmu, ale rozhodne jeho shlednutim nic nezkazite.(1.5.2005)

Příjemný dobrodružně - válečný film. Patrně mělo úsměvy vzbuzovat hlavně téma filmu - život meteorologické jednotky US Navy v mongolské poušti Gobi, místo toho však zůstal docela solidní válečný příběh o společném putování vojáků a kočovného mongolského kmene z písku Gobi až k moři. Trailer: http://www.imdb.com/video/screenplay/vi3471246361/(8.6.2010)

Tento film nabízí úplně jiný pohled na 2. světovou válku, než na jaký jsme z válečných filmů zvyklí. Všechno to je Normandie, Berlín, Stalingrad, ale kdo ví, že válka probíhala i v jednom z nejodlehleších míst na světě - na poušti Gobi? Snímek na mě tím pádem z části působil jako vzdělávací, aby ukázal, jak moc rozsáhlým konfliktem 2. sv. válka byla. Nezapojovali se do ní jen tankisti Velké Británie, či američtí námořníci, ale také obyčejní mongolští kočovníci. Co se týče samotného zpracování filmu, tak mě nejvíc zaujala lidskost a přirozenost postav, které si okamžitě získaly mou oblibu. Technické zpracování samozřejmě místy pokulhává (viz střely japonské lodi, které vypadaly spíš jako meče ve Star Wars), ale s přihlédnutím na datum vzniku nijak nevadí. Takže pokud jste unavení ze všech těch zákopových a námořních filmů, tak si pusťte Místo určení: Gobi, zklamáni určitě nebudete.(20.6.2005)

Zajímavá epizodka druhé světové války. Film se však nesnaží tvářit přehnaně vážně a zcela přesně zapadá do "válečného" stylu padesátých let, kdy šlo především o to, aby se divak bavil - s přihlédnutím k nějaké té oslavě "našich" šikovných hochů, kteří se ani za války neztratili. Richard Widmark v tradiční formě a ani jeho spoluhráči se tu neztrácejí.(17.5.2005)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +výprava, komparz, více slovních přestřelek než vystřelených nábojů, vtipné hlášky -přeci jen možná málo akční/// Příjemně odlehčené válečné drama odehrávající se trochu víc v odlehlé oblasti než jsme zvyklí. Ale je to příjemná změna oproti těm filmům odehrávájící se třebas v evropě. Jo a taky jsem ještě neviděl mongola ve válečném filmu z druhé světové. Na jedno zhlédnutí zábavné./// Celkem 68%///(24.2.2008)