Mazel a tajemství lesa

• Slovensko Martin a tajomstvo lesa (více)

Děti ze skautského oddílu tráví své letní prázdniny na místě, které je ukryto v horách romantické lesní oblasti. Tři týdny žijí jako divoši – spí v týpí, myjí se v potoce, vaří své jídla na ohni a baví se v lese kolem. Tentokrát však skauti přicházejí do svého lesa naposledy. Díky plánu těžit zde lithium, zmizí jejich divočina navždy… (BFILM)

Rimsy

Nedotažený film pro dětského diváka, který se snaží míchat strasti dospívání s poetickým vykreslením vnitřní proměny a ekologickým přesahem. Sympatickou kombinaci motivů se však nedaří odvyprávět dostatečně poutavě a uceleně, aby se Oukropcova novinka vymkla průměru. Více zde. ()

Djoker

Greta Thunberg by z nás měla radost. Filmy točit neumíme, ale za to máme ekologicky angažované tvůrce. Za poselství budoucím generacím přihazuji jednu extra hvězdu navíc. Každopádně toho znuděného panáka, který se hodí maximálně do Tesco katalogů jako věšák na pyžama, už do dalších rolí nebrat. ()

Arsenal83

Takýto štýl by mal baviť hlavne deti, ale toto neviem, ktorého malého tvora môže chytiť za srdce. Dejovo slabučké, málo pútavé príbehom aj vizuálom, herecké výkony protežovaných detí asi netreba ani komentovať. Kvalita veľmi slabá, akoby to točil nejaký 15-ročný amatér. ()

Stanislaus

Most do země Terabithia meets Strašidla z Vikýře! Mazel a tajemství lesa na jedné straně nabízí líbivou práci s loutkami a nenásilně podané ekologické poselství, zatímco na druhé straně filmu dominují vesměs nevýrazné dětské, ale i dospělé herecké výkony a místy značně nevyužitý potenciál. Ve výsledku průměrně natočený pohádkový film o souboji dobra se zlem s pěknými exteriéry českým lesů. ()

L_O_U_S

Tu třetí hvězdu dávám víceméně za odvahu udržet při životě žánr dětského filmu. Mám ještě příliš malé děti, takže projekci v obecním kulturáku jsem si z nás i přes ne úplně vychytaný scénář nejvíc užil já. (1 381.) ()

honajz2

Tráva má oči, kořeny mají oči, větve mají očí, květinky mají oči, bodláky mají oči, lišejníky mají oči... jen ty hory oči nemají. A Oukropec obávám se taky moc ne, jinak by viděl, že mu ten scénář dost nefunguje. Dost to bolí, jelikož kameru má tenhle film naprosto skvostnou a mnoho záběrů díky ní působí skutečně krásně a dokonce i ten samotný námět by mohl docela inteligentně fungovat, navíc ti skřítci jsou uděláni zajímavě a sympaticky. Jenže ten scénář to fakt solidně pohřbívá. Hodně dlouhou dobu je to úplně o ničem. Mazel (nepobral jsem, KDY přesně tam ta jeho přezdívka vznikla) nechce na letní tábor, se zbytkem jeho účastníků se vůbec nemusí, oni zase nemusí jeho, probíhá tam nějaká táborová soutěž, do toho se jenom jemu zjevují ti skřítci a než mu dojde, že s ním chtějí navázat kontakt, je půlka filmu v háji. A nic jiného než to, co jsem zde popisoval, se zde nestane - jen se sem tam objeví lidé z těžařské společnosti, kteří tam v okolí těží nějaké nerosty. Ono je od začátku naprosto jasné, kam to celé povede, takže tím pádem nechápu, proč trvá tak strašně dlouho, než se konečně skřítci a děcka pokusí ty těžaře vyhnat. I tak k tomu ale dojde divně - celou dobu jsem čekal, že ti skřítci popoženou ty děcka k tomu, aby sami nějak zasáhli, protože sami kvůli svojí velikosti moc nezmůžou. Příroda se sice do určité míry ubrání, ale je na nás, na lidech, ji chránit. Takže tím pádem by tu to už od začátku jasné ekoposelství bylo obohaceno o něco ještě trochu hlubšího. A celý ten námět by měl aspoň dostatečně inteligentní závěr. Jenže k tomu vůbec nedojde. Z dětí jediný, kdo uvidí skřítky, je Mazel a ta divná holka a jejich jediný úkol je, aby skřítkům dodali šátek, hřebík a zrcátko, protože díky tomu můžou kouzlit. A tím pádem mít dostatečnou moc na to, aby sami zastavili těžaře. Když to vezmu do extrému, teoreticky z toho plyne, že máme nosit do přírody bordel, protože díky němu bude mít příroda dostatečnou moc pro sebeochranu. To už v tom sice hledám něco, co v tom není, ale dá se (nejen) na tom demonstrovat nefunkčnost toho scénáře. Nehledě na to, že ten bratrský vztah tam působí hodně nahodile a stejně tak nahodile se s ním pracuje. Nehledě na to, že o té zvláštní holce neví člověk vůbec nic. Nehledě na to, že jsem absolutně nepobral, PROČ si skřítci jako svého "vyvoleného" vybrali Mazla, když on je zrovna ten, kdo by jim pravděpodobně mohl pomoct ze všech nejvíc. Proč si nevybrali tu divnou holku, když v ně plně věří? Nebo nějaké jiné děcko z tábora, které je o dost víc přírodně založené, než právě Mazel? Plus mi ještě vadí, že v druhé půlce se ta zápletka začne rozvíjet až v nějakých posledních 20 minutách, mezitím ještě sledujeme to, jak Mazel zneužívá ty skřítky k tomu, aby díky nim vyhrálo jeho družstvo v té táborové soutěži. A kdyby tu byl nějaký humor, určitě by to tomu jenom prospělo, takhle je to i přes ty skřítky a pěknou kameru mdlé a nudné. Jako sorry, možná chci zbytečně moc, ale kdejaký jiný hraný film pro děti funguje mnohem líp než tohle. Oceňuji, že se Oukropec tenhle v Česku silně vymírající žánr ještě udržet při životě, ale stejně jako u Modrého tygra, pořád mu to moc nejde. 2* () (méně) (více)

JamesSi

Upřímně je to celkem funkční film. Rozhodně pokrok od Modrého Tygra. Ten byl pro mě naprostým zmatkem s trochu nepochopitelným koncem (viděl jsem ho jako malý). Trošku mám problém s jednou věcí, která byla i v Tygrovi - hlavní hrdinové pořád omílají, jak jsou záporáci špatní, ale nevidíme je téměř nic špatného dělat. Jinak to podle mě celkem vystihlo atmosféru klasických táborů. Jsou zde i trochu nudnější momenty, ale oproti Barevném snu je to akční film. Triky jsou fajnové, ve stylu Kukyho. Doufám, že za deset let u dalšího filmu pana režiséra se hvězdově budu moc odvážit jít třeba ochlup výš. B R A V O - O U K R O P E C ()

filipvrbik

Divno film, divno pohádka.. Musím říct, že nesnáším spaní pod stanem, ale jinak jsem v lese rád. Je to taková pohádka pro malé děti, větší už se budou nudit...40% ()

Rockerman

Uvidíme, ještě to "přefiltruju" přes vnoučata, ale obávám se, že ani jim se to moc líbit nebude. Jako ekologická agitka by to mohlo fungovat, ale jinak je to bez šťávy, chuti i vzruchu. Děti jsou statické své dialogy odříkávají, nehrají. Jediné plus jsou ti lesní trávo-větvičko-šiškoví skřítci. ()

Lupes

Po shlédnutí si má žena posteskla: "Stačilo takhle malounko a bylo by to skvělý!" Vše bohužel sráží scenáristické zatmění a dost možná i nesmyslný střih. Škoda. Atmosféra na táboře, nádherná kamera i skvostná výtvarná stránka opravdu vyvolává vzpomínky na zde často citovaného Kukyho (už to 12 let marně čekáme na něco podobného!). Prolínání pohádky, dětské fantazie i zapojení obyčejného hřebínku, zrcátka a šátku vás natolik zahřejí, že jste ochotni odpustit i povinnou eko-propagandu. Jenže nám opět selhává příběh. Že se vleče? Kdyby se směřovalo k nějakému logickému konci, ani tempo by nebyl problém. Jenže pak přijdou nevysvětlené tanečky kolem barelu (s jedem?), nesmyslný skok do propasti a závěrečný "islandský" gejzír. A nakonec i přesvědčení o Oukrpcově lobotomii. ()

ostravak30

Úplné šlápnutí vedle je Oukropcův třetí film v roli režiséra Mazel a tajemství lesa. Na jedné straně skautský tábor a parta dětí, kteří společně se svými vedoucími bojují proti těžbě, která zde má brzo proběhnout. Jenže jejich boj se omezuje na drobné špionážní akce a zbytečné rozhovory s dvojicí, která se o vrty stará. Do toho se jeden z mládežníků seznamuje s přírodou trochu víc než všichni ostatní. Mimochodem, proč byl vybrán zrovna on? Možná pro drobnou šikanu, které mimochodem vedoucí jen tak přihlížejí? To i film Kuky se vrací nabídl lepší přírodní loutky. Klacíky, svazek trav, ti všichni se zvláštně pohybují, ale nejvíc patrné jsou na nich oči. Ale i to by stále bylo pochopitelné. Ovšem že děti letí přes půl lesa vzduchem, to už je i na fantasy trochu moc, zvláště, když v ostatních ohledech je to nedotažené. Ok, ekologické téma je jistě chvályhodné. Ale protože je jen naznačené a nepokryté jak by mohlo, nejsem si jistý, zda mladší diváci zcela pochopí. Dětské výkony nejsou nic moc, scénář mdlý a dialogy také. Ani hudba není nejlepší. Triky jsem viděl v řadě filmů lepší. Od začátku film prvoplánový a nic nevypovídající. ()

Slezan123

Průměrný dětský film. Triky byly občas dobré a občas dost zlé, ale asi jsem ze zahraničních filmů rozmazlený. Dětské výkony byly dobré, nijak mi nevadilo občasné přehrávání. Kamera, nic speciálního. Příběh byl takový nemastný neslaný. Klidně by to mohlo být delší a dotažené do konce, mohlo to být více promyšleně. Ale přeci jenom je to film pro děti. Sledování mě bavilo, nic mi až tak moc nevadilo. Lepší průměr. 55%** ()

Prubner

Navázat na tradici českého dětského filmu je sice chvályhodné, ale musí se to umět. Mazel a tajemství lesa je vyprávěný tak zmateným, chaotickým a nezáživným způsobem, že děti mnoho věcí asi ani nepochopí, natož aby je to zaujalo nebo dokonce bavilo. Chtělo to zkrátka lepší scénář... a vlastně i lepšího režiséra. Oukropec už poněkolikáté selhal. ()

blondboss

Taká nezáživná česká "ptákovina" pre malé deti, ktorá sa síce tvári rozprávkovo a miestami aj čarovne, ale v konečnom dôsledku je to dejovo a hlavne atmosfericky veľmi bezduché a ani ten ekologický message tu nevyznieva tak, ako si tvorcovia asi želali. Hviezdičky pridám za akú-takú snahu vštepiť deťom istý ekologický odkaz a za veľmi nápadito vybratý les, ktorý vyzeral nádherne. 40 % ()

Alden_Larson

Hrozně nezajímavý film s bizarní a místy nesmyslnou zápletkou. Herecké výkony byly slabé, hlavně děti na tom byli špatně, u některých mi přišlo, že se ani nesnažili. Dokážu pochválit loutky a některé počítačové efekty, ale jinak toho na tomhle filmu (aspoň pro dospělé) není moc k vidění. 3/10 ()