Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šokující portrét dívky, jejíž život plyne velmi rychle a která musí náhle čelit trestu smrt za vraždu, kterou nespáchala. Temné, až nesnesitelně strhující krimi drama vypráví o životě a smrti podvodnice, prostitutky a narkomanky Barbary Grahamové (Susan Hayward). Barbara pochází z rozvrácené rodiny a pracuje jako volavka – láká důvěřivé muže k podvodným karetním hrám. Touží po normálním životě, vdá se však za toho nesprávného a má s ním dítě. Když se její život zcela rozpadne, vrací se ke své dřívější profesi a zaplete se do vraždy. Tvrdí, že je nevinná, je však z vraždy usvědčena a popravena. Režisér Robert Wise dosahuje pomocí hereckého obsazení velmi efektního, temného dojmu a příběh vypráví v řadě obratně natočených scén, za což právem obdržel nominaci na Oscara. Film však plně patří Susan Hayward, která za svou úlohu zlatou sošku právem získala, protože zde podává strhující realistický výkon, jemuž není co vytknout. Její pojetí role je místy tak emocionálně naturalistické, že pro slabší divácké nátury mohou být některé scény na hranici únosnosti. Závěr filmu, směřující k její popravě, zobrazuje mistrným způsobem Barbařinu bolest a zoufalství, když po dlouhé bitvě prohrává svůj boj o život. Ať už vnímáme Barbaru jako vražedkyni či nešťastnou oběť společnosti, síla a obnažená reálnost jejího příběhu musí nutně zanechat stopu v každém divákovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

honajz 

všechny recenze uživatele

Nevím, nějak mě to nechytlo. Trest smrti je rozhodně otřesná věc, na druhou stranu holka nebyla žádný neviňátko. Filmařsky vynikající, dialogy břitké, ale tak nějak mi ten morální konflikt přišel až moc ve prospěch holky, o které vlastně nic nevíme a omlouvat vše tragickým dětstvím, tak tu běhá po světě zlodějů a vrahů hromady. ()

mira.l 

všechny recenze uživatele

Já nevím, za mě nedá docela zklamání, čekal jsem naprostou pecku "staré dobré filmařiny", ale tohle bylo takový nijaký. První půlhodina totálně nudná a dost chaotická, poté je najednou Barbara zatčena za čin, o kterém, pokud jsem se dobře díval, nebyla předtím ani zmínka, že by s ním celá trojice měla cokoliv společného. Dalo by se říct, že dějově to začne být zajímavé až po zatčení, ale i tam mám výhrady. Od zatčení byla poprvé a naposled viděna s pouty na rukou při převozu z jedné věznice do cely smrti v San Quentinu. Opravdu se takhle praktikovalo v USA v polovině 50. let vězeňství u osob, obviněných z takového činu, jako je vražda, kterým hrozí trest smrti? Víceméně volný pohyb po věznici, kouří jak je libo, od soudu ji vezou do věznice osobákem, ona kouká z okýnka, po vystoupení jde zcela volná s kufrem v ruce(!!), a jistě bych těch nesrovnalostí našel víc, třeba těsně před popravou u ní sedí jako dozor jedna zdravotní sestra, poté čeká s několika osobami v otevřené cele, atakdále, o tom početném davu čumilů, kteří se shromáždili před plynovou komorou, čekajíce na své divadýlko, radši pomlčím. Nevím nevím, ale tohle se mi docela nezdá. Pochopitelně pominu faktickou stránku skutečného příběhu, nějak jsem úplně nepobral, na základě jakých přímých a nezvratných důkazů byla Barbara Graham odsouzena, celý ten proces mi připadal jako jen o něco málo menší fraška než v Tanci v temnotách. Za slušný výkon Susan Hayward průměrné tři *. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

Až do teď jsem měl Susan Hayward zaškatulkovanou jako sympatickou, ale ne moc výraznou herečku. Ovšem postava Barbary Grahamové je jejím životním výkonem. Celkově vzato byl příběh ženy nespravedlivě odsouzené na smrt velmi působivě natočen a až do poslední chvíle nás drží v napětí, jak to dopadne. Moc povedený noir. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Další manifest za zrušení trestu smrti. Příběh sám o sobě začne být zajímavý až po zatčení hlavní hrdinky, přičemž na poutavosti dodává také fakt, že jde o příběh podle skutečné události. Film se nese v dobré atmosféře, je napínavý, není ždímačkou citů, jakou by byl v dnešní době, ale přesto umí zapůsobit. K výslednému dojmu napomáhají též herecké výkony a hudba. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Strhujuci a dost depresivne drsny pribeh dievcata, ktore pochadza z rozvratenej rodiny, k tomu sa este zle vydala a celi obvineniu z kriminalnej cinnosti, ktoru nespachala. Susan Hayward odohrala zivotnu rolu, bola fakt genialna. K tomu este depresivny koniec filmu . dievca svoj boj prehralo a caka ju trest smrti. Reziser Robert Wise /Magnificent Ambersons, Blood on the Moon, Two flags west/ sa predviedol, roku 1958 natocil dva kultove filmy - jeden s Klarkom Gableom Run silent, Run Deep a druhy s uz spominanou Susan Hayward. Presne take, ako to tvrdi o filme isty kultovy reziser Lars von Trier : "Film musi byt ako kamen v topanke, musi cloveka tlacit a ominat, drsny a casto az depresivny". 100 % ()

Galerie (46)

Zajímavosti (2)

  • Simon Oakland v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Při sledování tohoto filmu dostal v roce 1989 ve své rezidenci legendární režisér Sergio Leone srdeční infarkt. Ještě s ovladačem v rukou jej pak převezli do nemocnice, kde infarktu nakonec podlehl. (Jeszkowitcz)

Reklama

Reklama