Za zvuků hudby

The Sound of Music

Muzikál / Rodinný / Drama / Životopisný

USA, 1965, 174 min

Při povrchním, letmém pohledu se toto může jevit jen něco jako směs bavorského heimatfilmu a amerického muzikálu Mary Poppins. Jde však o zpracování skutečného příběhu salcburské novicky M. A. Kutscherové a rodiny Trappů podle literární předlohy z roku 1952 "Vom Kloster zum Welterfolg". Němci natočili námět už v roce 1956 s názvem Die Trapp-Familie. Toto americké zpracování má jistě vynikající úroveň, ale na můj vkus je příliš dlouhé a často až kýčovité, což ale lze pochopit. Zvláště působivá je pasáž, kdy otec zpívá rodině (anglicky) píseň Edelweiss https://www.youtube.com/watch?v=8bL2BCiFkTk jako projev lásky ke své vlasti. (v němčině např. zde https://www.youtube.com/watch?v=2kkjpKl0vPI ). Přesněji 4,5, velmi příjemný a pěkný film!(26.12.2014)

Limonádově sladký muzikál, který ale ani po letech neztrácí své prosté kouzlo a optimistická nálada z něj přímo čiší. Proč je vlastně to kouzlo tak prosté? Inu, kolik jiných žánrových děl podává výhradně statická taneční čísla, s obtížemi zapamatovatelné melodie a sentimentální humor, a přitom donutí diváka, aby z něj dvě a půl hodiny nespustil oči? Není to bůhvíjaká filmařina, ale je to filmařina nesmírně poctivá, vizuálně odzbrojující a podpořená dvojicí báječných herců, k jejichž postavám během projekce pevně přilneme a v "temném" závěru jim budeme ze všech sil držet palce. Námět si možná říkal o to, aby scénář tolik nepřekypoval pohodou a jednorozměrným rodinným poselstvím, ale ruku na srdce, jinak než právě s takovým humorem a stálou hladinou optimismu by tahle legenda zkrátka nemohla tak dobře a trvale fungovat...(28.10.2016)

Jeden z nejznámějších hollywoodských muzikálů a teoreticky nejvýdělečnějších filmů všech dob se v našich končinách neprávem netěší podobné oblibě jako jinde po světě a přitom je tomu svým pojetím, nepočítám-li předlouhou, avšak svižně odsýpající stopáž, vyloženě předurčen. Hromadě diváků se sice nebude zamlouvat naivita a předvídatelnost určitých dějových linek, což jsou prvky, které o sobě, nehledě na inspiraci skutečnými událostmi, dávají vědět na každém rohu, nepůsobí však tak kýčovitě jako spíše roztomile a přesně na tohle se tu hraje - veselost, hravost, krása života. Tomu kromě precizní filmařiny a nádherných scenérií dopomáhá hlavně obsazení se vzájemnou chemií na maximálních hodnotách a samozřejmě i nadmíru nakažlivé melodie, z nichž hromadu nemohu již několik dní úspěšně vypustit z hlavy. A když jsem u těch skladeb, velice mě překvapilo, jak efektivně je do děje muzikálová složka zasazena, stejně jako vážněji pojatý závěr s výtečnou gradací napětí. „Za zvuků hudby“ nesedne každému, ale minimálně tu šanci si, nehledě na osobní filmové preference, zaslouží. Já do toho šel naprosto nepřipraven a vyšel jsem obohacen o velmi příjemný zážitek. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Muzikál „Za zvuků hudby“ si u nás odbyl Blu-ray premiéru ve velkém stylu, tedy ve formě dvoudiskové edice s hromadou doprovodných bonusů. Začněme však u technické stránky přepisu. Mohlo by se zdát, že skoro 50 let starý film nemůže zákonitě představovat obrazovou špičku. Z pohledu ostrosti a detailů je tomu však přesně naopak a minimálně ve výše jmenovaných prvcích strčí do kapsy hromadu nových snímků. Jak je to možné? Kromě výtečné práci při restaurování na tom má největší zásluhu zdrojový materiál. Točilo se totiž na 70mm film, který se scanoval na rozlišení 8K a poté „downgradoval“ na 4K, což má za následek příjemně jemnou podobu zrna, naprostou čistotu a úžasnou drobnokresbu. Barvy jsou nádherně syté, ale realistické a podáním víceméně naprosto stabilní s ukázkovou černou i kontrastem. Originální formát disponuje trochu netradičním poměrem stran 2,20:1 (něco mezi 2,35:1 a „plnohodnotným 16:9). Obrazově je to zkrátka špička, která byla stvořena pro vysokodefiniční formát. Česká zvuková stopa se na disku nenachází, ale o to víc potěší pohled na tu anglickou v atraktivním DTS-HD 7.1 MASTER. Její zhodnocení se dá rozdělit na dvě části, muzikálová a mluvená. Minimálně z pohledu věku jsou přitom obě dvě na neskutečně vysoké úrovni. O trochu lépe zní pochopitelně muzikálová část, kde se naplno projeví dynamika a prostorovost, která byla mimochodem při restaurování dvěma zadními kanály obohacena o původní izolovanou orchestrální nahrávku a dodává tak hudbě říz. Zpěv je čistý a hlasitý a basy příjemné, ale subwoofer se tolik nezadýchá. Naprosto čistě znějící mluvené části nepostrádají nějaké ty detaily, ale kromě kvalitního podání dialogů žádné zázraky nečekejte. A stejně tak i od stopy jako takové. Vzhledem k věku je čas od času skoro k neuvěření, co všechno předvádí, ale nelze jí pochopitelně srovnávat s dokonalostí moderních „blockbusterů“. A nakonec ještě pro doplnění, české titulky disponují i přeloženými písněmi, což nás přesouvá k hodinám přídavných materiálů. Začneme na filmovém disku a interaktivním módem „Your Favorite Things Mode“ sdružující PiP stopu s všemožnými fotografiemi ze zákulisí i mimo něj, „Sing-Along“ (karaoke), okno s textovými informacemi všeho druhu a kvíz. Podobu módu si můžete přizpůsobit, ale pro nejefektivnější využití je nejlepší zapnout všechny prvky najednou. Pak tu máme další dvojici módů, což je až na minimální rozdíly opět karaoke, tentokrát však s hodinovým prostřihem písněmi napříč filmem. Dále nás čeká dvojice komentářů. První sdružuje několik herců, kameramana a jednoho člena rodiny von Trappových. Každý člověk byl nahráván samostatně a nejvíce prostoru dostává J. Andrews, představitelka Marie. Je docela bohatý na technické detaily, ale více na historky z natáčení a informace o pravých von Trappových. Druhý komentář si přivlastnil režisér R. Wise a kromě nálože zajímavých informací je zajímavý také proto, že disponuje izolovanou hudební složkou beze zpěvu, během které režisér nemluví. Je sice trochu škoda, že se musí spokojit s ne moc kvalitním DD 2.0 formátem, ale použitelné to je. První disk obsahuje i „BD-Live“ obsah, který je bohužel v našich končinách nedostupný. Bonusový disk započneme 3D procházkou setem (interiérem) sídla sdružující více jak 90 minut krátkých videí o jednotlivých písních, produkci, restaurování a také s rozhovory s reálnou rodinou. Podobně interaktivně je uchopená také druhá procházka, tentokrát Salzburgem s osmnáctkou vyznačených míst a následným videem (dohromady jich je takřka 35 minut), textem a obrázky u každého z nich. Všechna videa ve dvou výše jmenovaných „módech“ jsou prezentována v HD. Následuje mohutná nálož dlouhých i krátkých dokumentů a jiných videí. Tím nejzajímavějším je hned první, 87 minutový, „making of“ nabízející přehledný pohled na tvorbu, odkaz a podobně. Následuje 63 minutové vzpomínání J. Andrews a podobně pojaté 20 minutové video, kde si k ní přisedne také představitel kapitána, Ch. Plummer. Další video se ve 33 minutách zabývá obsazením dětí a dojde také k jejich shledání v rámci 40letého výročí od vzniku filmu. Následuje dobový, 13 minutový, film o filmu, kterým nás provází představitelka nejstarší dcery, Ch. Carr, kde se toho člověk sice moc nedozví, ale zato v HD a s hromadou záběrů ze zákulisí okusí atmosféru z natáčení a Salzburgu jako města, což ve 22 minutách ještě rozšiřuje následující filmeček s prohlídkou města a interiérů. Dále nás čeká 13 minutovka, co nemá s tvorbou filmu nic společného - jedná se totiž o dokumentaci akce, kam si v rámci promítání přišlo zazpívat 18 tisíc lidí. Dále tu máme dvojici 1,5 hodinových dokumentů o Rodgersovi a Hammersteinovi s vyčerpávající pohledem na jejich muzikálovou i filmovou tvorbu - tohle už je opravdu spíše jen pro velké fanoušky. Následuje přes 60 minut audio rozhovorů, které se mi naneštěstí nikdy nepodařilo celé doposlouchat, jelikož mi po několika minutách z nějakého záhadného důvodu ztichly. Stále ještě nekončíme, následuje totiž kolekce vzácných, těžko sehnatelných materiálů, tedy 7 minutový televizní záznam parodie na jeden mně nic neříkající muzikál s J. Andrews v hlavní roli, její 16 minutová konfrontace s pravou Marií von Trapp, 26 minut „screen testů“ z castingů apod., originální intro z DVD a HD galerie s desítkami snímků z pre i regulérní produkce a reklamních materiálů. Nakonec tu máme ještě 3 minutový pohled na dobové Oscary a nálož trailerů, teaserů a TV a radio spotů. Už dlouho jsem neměl tu čest s tak vyčerpávajícím „jedno-filmovým“ titulem. Pokud jsem neuvedl jinak, všechny zmíněné bonusy jsou prezentovány v SD a bohužel nejsou vybaveny českými titulky. Anglické jsou však až na audio komentáře všude. Vzhledem k ceně, za níž jsem si titul pořídil a za kterou se dá v některých e-shopech sehnat i dnes (tj. pod tři stovky), se jedná o titul s jedním z nejlepších poměrů „cena/výkon“. Film dostanete v maximální, takřka dech beroucí technické kvalitě za doprovodu mnoha hodin výživných bonusů. Pokud máte zbytečné tři stovky, tohle patří na tuzemské BD scéně k tomu nejlepšímu, do čeho je můžete investovat. Ti, co si vybírají, by si měli film nejprve půjčit a zjistit, jestli je to jejich šálek kávy, dále však není moc co řešit. Silných 90%.(29.12.2011)

• Hejtmy

{437/1001} Absolutně tuctový, sentimentální, klišovitý romantický příběh okořeněný slabými písničkami. Po prvních pár scénách, kdy sledujeme zpívající tyrolské jeptišky, jsem se obával, jestli ty tři hodiny vůbec vydržím, ale pak se z toho vyklubal standardní romantický muzikál. Žádné příjemné překvapení se tedy nekonalo, ale i přes úmornou stopáž se to dalo bez trvalých následků dokoukat. Muzikálům s Julií Andrews asi na chuť nepřijdu, protože po Marry Poppins mě ani Sound of Music nezaujalo. 50 %(22.3.2011)

Děkuji Bazu Luhrmannovi za to, že vytvořil Moulin Rouge, díky jehož ústřednímu nápěvku "The hills are alive with the sound of music" jsem objevil právě tento muzikál. Podle počtu hodnocení je to u nás zjevně málo známé dílo, nikoliv však ve světě, kde patří mezi ty vůbec nejznámnější (a komerčně nejúspěšnější). A je to škoda, protože rozhodně stojí za vidění. I když asi ne pro všechny. Ne každý snese tak dlouhou stopáž přeslazeného a poměrně předvídatelného děje. Na druhou stranu jsou to téměř tři hodiny poctivé filmařiny, krásných melodií, úžasných exteriérů rakouských Alp a kouzelného Salzburgu, ale hlavně nekonečné pozitivní energie vyzařované novickou Mariou (v podání úchvatné Julie Andrews), která pojala svůj úkol postarat se o sedm(!) dětí rázného kapitána Von Trappa zcela nezištně svým osobitým způsobem... Moc hezký film... 8/10.(15.5.2013)

• - Ačkoliv se film odehrává za II. světové války, v jednom záběru je vidět krabice od ovoce a na ní zřetelný nápis "Product of Israel". Židovský stát však v té době ještě neexistoval. (Robbi)

• - Vzpříčená kytara v autobuse při příjezdu Marie k von Trappům byl nápad Andrewsové, což se moc režisérovi nezamlouvalo, ale nakonec ustoupil. (KIT.HL)

• - Tento film byl natočen podle skutečného příběhu Trappovy rodiny tak, jak jej sepsala Maria Augusta Trappová a v roce 1941 ho vydala pod názvem Die Trapp-Familie (česky S písní kolem světa). (Pavlínka9)