
Za zvuků hudby
-
The Sound of Music
Muzikál / Rodinný / Drama / Životopisný
USA, 1965, 174 min
Režie:
Robert WiseScénář:
Ernest LehmanKamera:
Ted D. McCordHudba:
Richard Rodgers, Irwin KostalHrají:
Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Richard Haydn, Peggy Wood, Heather Menzies-Urich, Nicholas Hammond, Angela Cartwright, Kym Karath, Anna Lee, Ben Wright, Bert Stevens, Portia Nelson, Norma Varden, Doris Lloyd, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Gertrude Astor, Bernard Sell, Gilchrist StuartProducenti:
Richard D. Zanuck, Robert WiseStřih:
William ReynoldsScénografie:
Boris LevenKostýmy:
Dorothy JeakinsPlakáty
Obsah
-
Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.
Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.
Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).
Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý.(DearS)
Video © 20th Century Fox
-
Photo © 20th Century Fox
-
- Christopher Plummer pohlížel na svou roli s jistou nechutí: "Je velmi smutné, když člověk utkví divákům v paměti něčím takovým." (KIT.HL)
-
- Roku 1965 - 22 měsíců po uvedení - film svým výdělkem překonal Jih proti Severu (1939) a stal se v té době nejvýdělečnějším snímkem všech dob. (Pavlínka9)
-
- Ačkoliv se film odehrává za II. světové války, v jednom záběru je vidět krabice od ovoce a na ní zřetelný nápis „Product of Israel“. Židovský stát však v té době ještě neexistoval. (Robbi)
85%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
02.03.1965 20th Century Fox |
---|---|
![]() |
01.02.2004 Bontonfilm |
![]() |
22.11.2010 Bontonfilm |
![]() |
22.11.2010 Bontonfilm |
Související
- Die Trapp-Familie in Amerika (1958)
- Die Trapp-Familie (1956)
Blofeld
Jeden z mála (možná jediný?) muzikál, který svou délkou překonal My Fair Lady, ale rozhodně jsem se nenudil... Julie Andrewsová podruhé v roli chůvy a ačkoliv se mi v Mary Poppins líbila víc, i tady podává znamenitý výkon plný emocí. Plummer je také dobrý, i když mi pěvecky moc nesedl, a zbytek už je v podstatě jen křoví, ač skvělé. Angela Cartwrightová, která hrála Brigittu, je mladší sestra Veroniky, která hrála jednu z hlavních rolí v Hitchockových Ptácích... Každopádě nelze nedoporučit, moc příjemné překvapení! Jen je škoda, že u nás nevyšel na DVD, já jsem na to svoje narazil v obchodě v Biarritzu...(30.5.2006)
Ramirez85
Pro mě osobně malinko zapomenutý či spíše neznámý muzikál, narozdíl od chronicky známých My Fair Lady anebo Mary Poppins, ale o to krásnější a navzdory době, ve které se odehrává (před začátkem Hitlerovského běsnění), ryze pozitivní a (zvuko)malebný. Přestože Julii Andrews nikdy neodpustím, že "kvůli" ní nevyhrála Audrey Hepburn Oscara za MFL, je radost sledovat její výkon, o zpěvu ani nemluvě. Muzikál z té nejlepší americké pokladnice takovýchto blyštivých pokladů, až je jednomu tak nějak líto, že už se nic obdobného dneska netočí. Protože ony i herecké výkony všech menších anebo větších dětí jsou jedním slovem úžasné (však posuďte sami- tuhle písničku budu dostávat z hlavy asi hodně dlouho). A vědět, že byl film inspirován skutečným příběhem, užiju si jej snad ještě víc.(26.12.2013)
(mOnkey)
Nevím proč, ale dneska mě popadla neodolatelná (skutečně neodolatelná - šel jsem si film půjčit ke kamarádovi) touha nechat vlahý alpský větřík ovívat mou pleš a toulat se pustými uličkami Salzburgu za zvuků hudby. A to i přesto, že takové West Side Story - ten western - se mi tu suší už drahně let. A musím uznat, že má intuice mě zase jednou nezklamala. Ten film je úžasný, Julie Andrews je úžasná, Christopher Plummer je úžasný a ta eskadra dětských tváří rovněž. Že je to naivní? Nepochybně. Cukrkandlové, až se vám z toho zkazí zuby? Na to vemte jed! Dětinské? Možná. A že vás to všechno pěkně štve? Pak jste ovšem na špatné adrese! 90%(21.11.2010)
nascendi
Vo vzťahu k filmovým muzikálom som veľmi prieberčivý. Napriek tomu, že muzikál nepatrí medzi moje obľúbené žánre dva z nich sa dostali do mojej top ten. Videl som aj zopár hrozných muzikálov, pri ktorých bolo utrpenie dočkať sa konca. To je aj tento prípad. Ten hlúpučký dej by som ako-tak zniesol. Veď aj mnohé slávne opery majú úbohé libreto. Ale v tomto slávnom muzikáli ma nezaujala ani hudba, a to je už neodpustiteľné. Vôbec nerozmýšľam nad Oscarmi, nad komerčným úspechom filmu, ani nad tým, že ho nakrútil režisér West Side Story. Možno bola príhodná doba. Ja na svojich dvoch hviezdičkách trvám. Tento muzikál nemusel byť nakrútený a hviezdičky sú iba za krásne exteriéry, na ktorých sa nedalo nič pokaziť.(27.12.2013)
Fingon
O tom, že existuje nějaký muzikál Za zvuků hudby, jsem se dozvěděl díky jednomu ze svých nejmilovanějších filmů, Moulin Rouge. No, nebyl jsem zklamán, zvláště Do-re-mi a Edelweiss mi asi budou znít ještě dlouho. Nicméně mě dost iritovala práce kamery, v některých záběrech to prostě "neuřídili" (myslím kameru samotnou). Po Moulin Rouge a Zpívání v dešti nejlepší muzikál, který jsem kdy viděl.(15.11.2007)