Star Trek: Film

Star Trek: The Motion Picture

• slovenský

Star Trek

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1979, 132 min (Director's cut: 136 min)

Nejsem žádný zanícený fanoušek Star Treku, viděl jsem tu a tam pár dílů seriálu a kdysi v televizi snad i nějaký celovečerák, ale dostal jsem chuť ty celovečeráky zkouknout a začátek není špatný. I když.... Kdo by čekal nějaké akční sci-fi, bude velice zklamán. Akční to není vůbec, hrozně se to vyžívá v různých dlouhých nájezdech a šmírování vesmírných lodí (občas je to fakt až zbytečně moc dlouhé, ale kupodivu je to záživnější, než např. 2001 Vesmírná odysea). Děj plyne velmi, velmi pozvolna a v podstatě jej kupředu skoro vůbec neženou herci ani jejich dialogy, ale pouze vizuální stránka filmu. V reálném čase při sledování je pro fandovstvím nezatíženého diváka (tedy mě samotného) až na hranici utrpení sledovat zápletku na cca dvacetiminutový díl seriálu nataženou na více než dvouhodinový film, jenže ono to nakonec přece jen funguje. Po shlédnutí a následné rekapitulaci viděného všechno začne takřka dokonale zapadat do sebe (ty dlouhé scény, podivné rozhovory, ještě podivnější scény) a vytvoří to velmi zajímavý a poutavý (vizuálně i obsahově, tedy duševně) film, který má skvělou pointu a silný filosofující základ (a když už mě má bavit sci-fi, tak to filosofující). Toto je opravdu vesmírná opera, která nakonec převálcuje i ten strašně dlouhý místy až onanující rozjezd a místy toporné až směšné herectví hlavních postav (Kirk je někdy dost na pěst). 3,5*(10.6.2011)

Díky úspěchu filmů Star Wars a Blízká setkání třetího druhu dostal kultovní seriál Star Trek svůj vlastní filmový rozměr. Po letech se vrací původní posádka z TOSky, aby čelila hrozbě v podobě velkého mraku, který ničí vše, co mu přijde do cesty a míří směrem k Zemi. Prvně jsem viděl film bez větších znalostí světa Star Treku a informací kolem filmu. Nebyl jsem tolik nadšený jako z filmů té doby (SW, BSTD). Dlouhé pasáže se moc neděje. Dialogy jsou kostrbaté. Záběry pomalých průletů lodí nudí a celek působí jako nafouknutá podprůměrná epizoda ze seriálu. Aktualizoval jsem svoje hodnocení na základě informací, že původně to měl být pilotní díl k nové sérii seriálu Star Trek s podtitulem PHASE II a také díky maratonů Star Trek filmů, který jsem si v poslední době udělal. Mám rád Star Trek - TOS a cítím se jako trekker. Ač se po delším a podrobném shlédnutí zlepšil výsledný dojem, tak je to společně s dílem V (Nejzazší hranice - nejhorší celkově) a VII (Generations - vysvětlím později) to nejslabší, co filmový Star Trek nabízí. Od toho se odvíjí široce braná myšlenka - liché díly Star Treku jsou mnohem slabší než ty sudé (Khanův Hněv - II, Cesta domů - IV , Nemesis - X, atd.). 3,5 a to hodně pomáhá hudba od mága jménem Jerry Goldsmith a vizuální stránka Hodnocení OST: Jerry Goldsmith stvořil hudbu filmového Star Treku. John Williams tohoto univerza 9/10.(16.1.2013)

Třičtvrtěhodinová epizoda seriálu natažená na dvě hodiny. Ne, že bych se přímo nudil, celou dobu mě zajímalo, co za tím vším je (a dobře, že to neskončilo u obyčejných mimozemšťanů), ale přece jenom těch záběrů na průlety někam je až příliš a jsou moc dlouhé. Kirk letí na Enterprise, Enterprise letí za vetřelcem, Enterprise letí vesmírem, Spock letí za vetřelcem... Co se týče postav, film až moc spoléhá na to, že všechny známe. Já coby neznalec jsem třeba předpokládal, že Rusák v posádce bude samozřejmě záporák, místo toho je dost nevýrazný. A vlastně se o těch postavách nic moc nedozvíme. Na začátku se načrtne pár vztahů (Kirk vs. Decker, Decker + Ilia, Kostra coby Kirkův rádce, Spock vs. všichni?), ale nijak se vlastně nedořeší a všechny vyšumí. Nakonec sledujeme jen uhlíkovou jednotku posádky Enterprise vs. záhadný Vee-Ger. Původní verze navíc vyštípala veškerou hloubku a filozofii a ponechala jen dobrodružství. A jak je myšlenka zajímavá, tak pointa byla dost debilní. Přes to všechno se mi to spíš líbilo, asi i díky vynikající hudbě, která dělá i z nudného pětiminutového letu kolem Enterprise zážitek.(5.1.2016)

Na začátek bych rád řekl, že delší bezvýznamný začátek sem snad ještě u žádného jiného filmu neviděl.. 4.min koukat na "spořič AKA Windows" není zrovna dobré.. Každopádně.. Efekty v dnešní době trochu k pousmání, ale na tu dobu velmi povedené(wow). K hudbě se dá řici jen to, že je opravdu parádní! Co jiného také čekat J.Goldsmith-a. Bohužel, někdy příliš zdlouhavé-nudné scény.. Ale celková myšlenka příběhu se mi velice líbila.(27.7.2013)

V poslední době mě chytá nostalgie, nebo co. Opět shlížím, či spíše se zaujetím znovuobjevuji staré dobré šlágry ze zaprášených archivů. A rovněž osvěžuji zatuhlé mozkové závity. Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem Star Treku, ale pár dílů téměř nekonečného seriálu a stejně tak i (prozatím) poslední film s Chrisem Pinem v hlavní roli jsem samozřejmě viděla. Začátek filmu mě navnadil na epickou podívanou, která i ve své době představila vcelku zajímavou trikovou projekci. Éterické závoje tajemného mraku vyzařují i po více než 30 letech své mrazivé kouzlo. Možná mě ta barevnost měla trošku varovat před tím, co přišlo později, ale k tomu se záhy dostanu. Pořád jsme ještě na začátku a rozehraná bitva s klingonskými loděmi vypadá na dobrou podívanou. Jenže po ujištění diváka, že Kirk z plátna nezmizel, stejně tak jako zbytek jeho slavné posádky, nastává neuvěřitelně nudná pasáž s oblétáváním nové lodi Enterprise. Po menším technickém problému při rozjezdu této bílé krásky, se bohužel znovu vracíme k vcelku nudným rozborům Kirkovy povahy a těsně na to navazuje neméně rozvláčná a utahaná cesta do středu mraku. Hlavně že to je hodně barevný. A vidíte, už jsem se dostala k vysvětlení mého podezření, které ve mně po skončení filmu vyvolalo velmi podobnou reakci jako u Vesmírné odysey. V tomto případě je to „naštěstí“ jenom půl napůl a snaha o psychologický podtext je vyplněna duchaplnou akcí a zajímavými hereckými postavami. Leonard Nimoy je jako Spock bez debat vynikající, stejně tak Persis Khambatta v roli androgynní Iliy, kteří i přes minimum obličejového výraziva dokázali vyjádřit své „emoce“. A co by to bylo za správnou filmovou klasiku, kdyby k ní nebyla složena jedinečná, typická a epická hudba, kterou pro tento první trekovský velkofilm složil Jerry Goldsmith. Šikovný pán to byl. Takže, ačkoliv jsem se na film těšila, po závěrečných titulcích jsem se prala s rozporuplnými pocity. Na jednu stranu se postavil zajímavý nápad, pointa, některé herecké výkony a samozřejmě hudba. Jenže na misce protivah zůstal vycpávkový balast, který mě ničím neoslovil a spíš mě ještě navíc otrávil. Výsledkem zůstává příjemný průměr. No, sága Star Wars je prostě mnohem lepší.(30.3.2013)

• - Maketa V'ger bola taká obrovská, že kým jeden koniec bol natáčaný a používaný v scénách, druhý koniec ešte len stavali. (Nekrofil)

• - Robert Wise bol k natáčaniu tohto filmu presvedčený svojou ženou, ktorá bola obrovská fanúšička pôvodného seriálu Star Trek (1966). (Nekrofil)

• - Natáčelo se od 7. srpna 1978 do 26. ledna 1979 ve Wyomingu a Kalifornii. (Varan)