Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (300)

Terva 

všechny recenze uživatele

Úvodní průlet vesmírem, trvající tři minuty, za zvuku instrumentální hudby, je velice impozantní. Teprve po těch třech minutách následuje logo společnosti Paramount. Hudbu k prvnímu celovečernímu filmu ze série Star Trek dělal Jerry Goldsmith a jeho hudební orchestrální doprovod skrze celý příběh je podmanivý. Sluchově dokresluje dění na obrazovce. Snímek režíruje Robert Wise. Zemi hrozí zkáza od neznámého energetického oběktu a loď Interprise - NCC - 1701 - je jediná, která mu stojí v cestě. Cizí mimozemská civilizace označuje lidi jako virus. CITÁT - Warp jedna !!!........... Podaří se posádce lodi Interprise zabránit zničení Země ? Nechte se překvapit. Posádka je takováto : ..........Kapitán Kirk - WILLIAM SHATNER ..........Spock - LEONARD NIMOY ..........Dr. McCoy - DEFOREST KELLEY .........Scotty - JAMES DOOHAN .........Sulu - GEORGE TAKEI ..........Chekov - WALTER KOENIG ..........Uhura - NICHELLE NICHOLS. Issac Asimov byl speciální konsultant při natáčení tohoto snímku. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,UHLÍKOVÉ JEDNOTKY?“ ,,MYSLÍ TÝM ĽUDÍ...“ __ Tak ku 100. výročiu narodenia Gena Roddenberryho som konečne videl prvý Star Trek.  Odhliadnuc od toho, že sa jedná o ,,klasiku“, ide o film, ktorý má už svoje rôčky s radom pozitív i nedostatkov. Predovšetkým by ma zaujímalo, akej cieľovej (vekovej) skupine zamýšľali tvorcovia film určiť, ale vzhľadom na výber hercov by som povedal, že sa zamerali najmä na fanúšikov seriálu zo 60. rokov, ináč si neviem vysvetliť väčšinovú účasť hereckých protagonistov, ktorým už ťahalo na päťdesiatku  a to vo filme s rozpočtom trikrát väčším, než mali Hviezdne vojny, ktoré boli spúšťačom novej vlny sci-fi.  Výber nových, neopozeraných tvárí bolo preto v prípade najnovších dielov od J. J. Abramsa logickou nevyhnutnosťou.  Často sa tu spomína rozvláčnosť filmu a pokiaľ jej dať za pravdu, je ju vidno najmä v tempe pohybu vesmírnych lodí akoby idúcimi tou najnižšou warp rýchlosťou. Na druhej strane treba uznať, že film je doslova nabitý rôznymi viac či menej vydarenými efektami s nepochybným neskorším digitálnym liftingom. Ako napísali iní, inšpirácia 2001: Vesmírnou odyseou je badateľná v rade scén, najmä v absolútne hypnotickom putovaní Spocka do útrob V´Gera.  Takisto by som dal krk nato, že scénami Enterprise vo vnútri V´Gera sa inšpirovali filmári pri navrhovaní mimozemských technológii v Dni nezávislosti.  Napriek všetkému Oscara za vizuálne efekty vyhral toho roku trikovo umiernenejší, a v tej dobe možno presnejší, Votrelec. Kto by si ho však určite zaslúžil bol Jerry Goldsmith, ktorý zložil možno najlepší soundtrack jeho kariéry, hudbu skvelo doplňujúcu obraz a rovnako dobrú aj na samostatné počúvanie.  Scéna, kedy kapitán Kirk mieri v pristávacom module k Enterprise vyzerá priam, akoby bola nakrútená primárne pre hudbu než samotný dej. Podčiarknuté a sčítané: Star Trek je viac než akčným, skôr filozofickým sci-fi, ktoré by sotva divácky uspelo pokiaľ by za sebou nemalo predchádzajúce TV úspechy. (4917. hodnotenie, 276. komentár k filmu) ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Mé hodnocení je do určité míry neobjektivní, jelikož jsem skalním příznivcem ( od dětství) původního seriálu, logicky miluji i první Star Trek film. Na rozdíl od dynamicky akčních Star Wars ( také mám rád!) jde o pomalou, až jakoby snovou jízdu vesmírem v doprovodu působivé hudby geniálního J.Goldsmitha. Tísnivé zvuky a potemnělé tóny ( i když ne tolik jako ve Vetřelci) doprovázejí až surrealistické obrazy ohromné umělé struktury nacházejícíc se uvnitř záhadného mračna. Osvědčený tým doplnila exoticky krásná Persis Khambatta jako mimozemšťanka Ilia ( v té době miss Indie). Pro dosavadního kapitána Deckera ( nahradí ho zde, jak jinak, Kirk) se její přítomnost na lodi stane osudovou... ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

|91%| Tak a máme tu první plnohodnotný film o Star treku. Musím na úvod říci, že jsem velkým fanouškem originální série, známou ve zkratce TOS (The original series), takže jsem se plně těšil na tento film, který je jakoby velkým návratem oblíbených hrdinů hvězdné lodi Enterprise po zhruba 10 letech, páč třetí a poslední série TOS končila někdy koncem roku 1969. Rozhodně nechi nějak srovnávat tento film s TOS, ale je jasné, že Tos měl zcela jinou atmosféru a vše ostatní, takže u mě jasně vítězé TOS. Nicméně i přesto je toto perfektní film, který by asi nepotěšil diváka, který by nehltal tolik TOS, nebo-li hůře, kdyby TOS vůbec neviděl a rovnou by se pustil do tohohle – to by byla velká blbost. Atmosféra byla v tomto případě ale dobrá. Taková hvězdná, hlavně asi tak první čtyřicetiminutovka se jakoby rozbíhala a to bylo na tom to nejlepší. Úvodní, dlouhé titulky, které byly vyplněné skvělou hudbou od Jerryho Goldsmitha, který mě nejvíc zaujal složením soundtracků k prvním třem dílů Ramba. Hudbu složil k tomuto filmu vydařeně. Jeho nový základní motiv se v mnoha scénách krásně odrážel. Dokonce dal i prá starých motivů, které zaznívaly v TOS. Úvod se rozbíhal většinou návratem starých, známých a skvělých postav z TOS. Kapitán Kirk byl ve švém živlu, dost energický. Dr McCoy zahrál svůj standart, Uhura – příjemná jako vždy, sympatáci Sulu a Čechov, Scotty, který si zde vypěstoval knír – pohodář, který měl sice o trošičku méně prostoru, ale tak je to jeden film a ne celý seriál se třemi sériemi (celkem 80 epizod). Nechyběl ani Spock, který se zde objevil až v cca 50 minutě filmu. Takže herci měli prostor. Bylo zde hodně zajímavých dialogů. Třeba ještě nová postava Deckera byla zajímavá. Efekty byly teda oproti původnímu seriálu nově provedeny. Především nově zřízené lodi Enterprise. Nová strojovna, nová transportovací místnost, která byla menší teda atd. Skvělá byla pro mě scéna, kdy Kirk se Scottym přijíždějí k nově zrekonstruované lodi Enterprise. Krásné pohledy jak na lod, tak na Kirka, který jí sžírá blahem, páč pro něj lod hodně znamená. Příběh byl v tomto případě takový složitější v tom, kdy padalo dost odborných názvů okolo podivného vetřelce ke kterému se lodí blížili. Mohl být příběh záživnější, ale to je asi tak jediný zápor. Tempo to mělo vysoké, konec měl zajímavou, ale jednoduchou pointu, takže si nemůžu vůbec stěžovat. Padlo i pár hlášek a aspon párkrát tu bylo i klasické poštuchování Spocka s McCoyem. Moje nejoblíbenější postava bude navždy Spock. Za ním je Kirk a pak McCoy, Scotty a další. Takže nic převratného tu nebylo a jak mě to zabavilo. Situace, kdy byla lod v ohrožení tu také byla, takže napětí se zde také objevilo. Nevím, co bych už dodával. Fanouškem Star treku jsem velký, tak se to těžko popisuje. Tos tenhle snímek o fous nepřekonal, ale přesto pálím 5 hvězdu, páč si to prostě zaslouží. Parádní návrat po 10 letech. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Ježišmarja, jak mě ta namachrovaná uhlíková jednotka, co si říká kapitán Kirk, sejří! Ta jeho povýšenost a přesvědčení, že do potahu velitelského křesla smí prdět jen on.. Evidentní inspirace Kubrickem a zároveň údiv, jak o jedenáct let starší vesmírná odysea předběhla svým technickým zpracováním dobu. Nutno poznamenat, že první celovečerák pro trekkies sám slouží jako inspirace pro budoucí tvůrce sci-fi (design vetřelčí lodě byl zjevnou předlohou pro tu mimozemskou v Independence Day). Zajímavým paradoxem, jdoucím proti startrekovým zvyklostem, je to, že nejpůsobivější okamžiky nepřichází při akci či komunikaci postav, ale naopak když posádka mlčí a promlouvá fenomén Goldsmith. Když zjihlý Jim s panem Scottem přilétají k zmodernizované Enterprise, slouží vše jen jako videoklip k pompézní Jerryho hudbě. Ať tak, či onak, pokud ještě nepatříte mezi ty, jenž obklopeni papundeklem, světýlky a kostýmy, ve kterých by se člověk styděl i vynést smetí, cestují galaxiemi za vzdálenými světy, Wiseův film vás může přesvědčit, abyste nastoupili na palubu. „Do vesmíru… Kamkoliv.“ Na místě jeho nadřízených z Hvězdné flotily bych ho za takové pokyny nechal zaplatit pohonné hmoty, frajírka jednoho.. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (31)

  • Paramount pôvodne plánoval natočiť pokračovanie seriálu, ktoré malo byť nazvané "STAR TREK Phase II". V tom čase Gene Roddenberry napísal príbeh, ktorý nazval "Robot's Return" ("Návrat Robota"). Tento príbeh prepísal pre STAR TREK Alan Dean Foster pod názvom "In Thy Image" ("Na Tvoj Obraz") a ponúkol ho Paramountu ako dvojhodinovú prvú epizódu pre nový seriál, no Paramountu sa príbeh páčil natoľko, že sa rozhodli zabudnúť na nový seriál a proste natočiť celovečerný film. (Nekrofil)
  • Na natáčení spolupracoval i Isaac Asimov, autor zákonů robotiky. (VMa)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. prosince 1979 ve Washingtonu D.C. (Varan)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

"Život je jako zahrada. Zažíváme dokonalé chvíle, ale uchovat je můžeme pouze ve vzpomínkách." Takhle před několika dny komentoval život herec a režisér Leonard Nimoy, v němž určitě poznáváte pana… (více)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (více)

Reklama

Reklama