Star Trek: Film

Star Trek: The Motion Picture

• slovenský

Star Trek

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1979, 132 min (Director's cut: 136 min)

Příběh vydá tak na jeden díl seriálu a zbytek dvouhodinové stopáže buď slavnostně oblétáváme novou Enterprise nebo pronikáme pomalu skrz nepřátelskou lodí - více děje na úkor majestátní prázdnoty by fakt neškodilo. Vizuální stránka i příběh si z 2001 taky půjčují víc než je zdrávo, ale pořád je to Star Trek, že... Snad bude Khan opravdu lepší.(3.5.2009)

Moj nazor je, ze tato prva filmova cast bola skor akousi dobrodruznou sci-fi vypravou na prieskum nejakeho votrelca vo vesmire, ktory pomocou zdroja podobnemu cloveku kladol celej posadke otazky rovnako, ako cela posadka Enterprise zdroju a tak si aj divak kladol otazky, o co vlastne tomu zvlastnemu votrelcovi slo, az kym sa nedockate odpovede v uplnom zavere filmu. Na nejake sci-fi suboje a la Star Wars mozete samozrejme zabudnut. Ale ak mate radi vedecko-fantasticke sci-fi thrillery plne dialogov, krasnych vesmirnych vizualnych efektov, pri ktorich som zial par krat zaspal a musel tie zabery pretocit, pretoze posobia neuveritelne hypnoticky, uspavajuco a straaaasne dlho, bude to vasa salka kavy. Mne osobne sa to prekvapivo pacilo a bavilo ma to, aj napriek tomu, ze mam radsej akcnejsie scifi filmy, tak preto 80%. _________ William Shatner - (Admirál James T. Kirk) +++ Leonard Nimoy - (Spock) +++ DeForest Kelley - (Dr. Leonard 'Bones' McCoy) +++ James Doohan - (Montgomery 'Scotty' Scott) +++ George Takei - (Hikaru Sulu) +++ Majel Barrett - (Dr. Christine Chapel) +++ Walter Koenig - (Pavel Chekov) +++(26.10.2011)

Třičtvrtěhodinová epizoda seriálu natažená na dvě hodiny. Ne, že bych se přímo nudil, celou dobu mě zajímalo, co za tím vším je (a dobře, že to neskončilo u obyčejných mimozemšťanů), ale přece jenom těch záběrů na průlety někam je až příliš a jsou moc dlouhé. Kirk letí na Enterprise, Enterprise letí za vetřelcem, Enterprise letí vesmírem, Spock letí za vetřelcem... Co se týče postav, film až moc spoléhá na to, že všechny známe. Já coby neznalec jsem třeba předpokládal, že Rusák v posádce bude samozřejmě záporák, místo toho je dost nevýrazný. A vlastně se o těch postavách nic moc nedozvíme. Na začátku se načrtne pár vztahů (Kirk vs. Decker, Decker + Ilia, Kostra coby Kirkův rádce, Spock vs. všichni?), ale nijak se vlastně nedořeší a všechny vyšumí. Nakonec sledujeme jen uhlíkovou jednotku posádky Enterprise vs. záhadný Vee-Ger. Původní verze navíc vyštípala veškerou hloubku a filozofii a ponechala jen dobrodružství. A jak je myšlenka zajímavá, tak pointa byla dost debilní. Přes to všechno se mi to spíš líbilo, asi i díky vynikající hudbě, která dělá i z nudného pětiminutového letu kolem Enterprise zážitek.(5.1.2016)

Díky úspěchu filmů Star Wars a Blízká setkání třetího druhu dostal kultovní seriál Star Trek svůj vlastní filmový rozměr. Po letech se vrací původní posádka z TOSky, aby čelila hrozbě v podobě velkého mraku, který ničí vše, co mu přijde do cesty a míří směrem k Zemi. Prvně jsem viděl film bez větších znalostí světa Star Treku a informací kolem filmu. Nebyl jsem tolik nadšený jako z filmů té doby (SW, BSTD). Dlouhé pasáže se moc neděje. Dialogy jsou kostrbaté. Záběry pomalých průletů lodí nudí a celek působí jako nafouknutá podprůměrná epizoda ze seriálu. Aktualizoval jsem svoje hodnocení na základě informací, že původně to měl být pilotní díl k nové sérii seriálu Star Trek s podtitulem PHASE II a také díky maratonů Star Trek filmů, který jsem si v poslední době udělal. Mám rád Star Trek - TOS a cítím se jako trekker. Ač se po delším a podrobném shlédnutí zlepšil výsledný dojem, tak je to společně s dílem V (Nejzazší hranice - nejhorší celkově) a VII (Generations - vysvětlím později) to nejslabší, co filmový Star Trek nabízí. Od toho se odvíjí široce braná myšlenka - liché díly Star Treku jsou mnohem slabší než ty sudé (Khanův Hněv - II, Cesta domů - IV , Nemesis - X, atd.). 3,5 a to hodně pomáhá hudba od mága jménem Jerry Goldsmith a vizuální stránka Hodnocení OST: Jerry Goldsmith stvořil hudbu filmového Star Treku. John Williams tohoto univerza 9/10.(16.1.2013)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Kromě historické hodnoty prvního Star Treku a stylově přívětivého Spocka celkem nuda. Navíc pointu lze vytušit už 20 minut před koncem. Trailer: http://www.csfd.cz/film/9834-star-trek-film/videa/(13.6.2014)

• - Obdobu plakátu k filmu použila skupina Imagine Fragons u svého alba „Evolve“. (Nathaniell)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. prosince 1979 ve Washingtonu D.C. (Varan)

• - Robert Wise bol k natáčaniu tohto filmu presvedčený svojou ženou, ktorá bola obrovská fanúšička pôvodného seriálu Star Trek (1966). (Nekrofil)