• slovenský

Muzikál / Romantický / Drama

USA, 1961, 145 min

Ťažko mi je vysvetľovať a odôvodňovať, prečo West Side Story patrí do desiatky mojich najobľúbenejších filmov. Ťažko mi je pochopiť, prečo som ho nenašiel medzi dvojstovkou najlepšie ohodnotených filmov. Ťažko mi bolo pred 30 rokmi vysvetliť predavačke v obchodnom dome Dunaj, aký poklad vo forme LP mi za púhych 300 Kčs predáva. Pretože aktualizovaný príbeh Romea a Júlie, v ktorom vytvorila Natalie Wood (tiež jedna z desiatich najobľúbenejších) svoju životnú úlohu a v ktorom boli od čias Freda Astaira a Gene Kellyho najúžasnejšie tanečné kreácie nepotrebuje pri zaraďovaní do mojej Top ten žiadne zdôvodnenie. Aj 50 rokov po premiére mám z jeho sledovania rovnako skvelé pocity, ako keď som ho pred mnohými rokmi videl po prvý raz.(24.11.2008)

Ďalší veľký rest doplnený a som úplne nadšený. Po absolútne geniálnom prológu síce prichádza jemné vytriezvenie ale stále sa film pohybuje v škále od nádherného po fascinujúci. Krásny príklad toho prečo milujem filmy - nenávisť, láska, odpustenie sa tu mieša do epického a krásneho zážitku navyše prekladaný jedným hitom za druhým ( moji osobní favoriti sú america a I feel preety) . Ak je Spievanie v daždi najkrajším muzikálom a Moulin Rouge najcoolovejším, tak West side story asi najlepším. Nádhera, nádhera, nádhera za jasných 10/10. Ešte pol hodinu po dopozeraní som mal sánku na podlahe a slzu na krajíčku. A dnes si to dám asi zase.(16.10.2014)

Uzasny film s uzasnou hudbou. Mezi Ritou Moreno a Chakirisem to neuveritelne jiskri a u me se zapsali jako jeden z tech "best movie couples". Jenze zasadni chyba je, ze tihle dva nejsou temi hlavnimi postavami, tim Romeem a Julii. Maria a Tony byli (aspon podle me) desne otravni, kdyz neco rekli, jenom sem kroutila hlavou. Hrat neumeji, ocividne Woodova ani zpivat neumi (ano, u pisni jenom hejbala pusou jak lekla ryba a jeji text zpivala M. Nixonova), porad si lamu hlavu tim, proc tam vlastne byli. Ovsem co se tyce samotneho muzikalu... scenu s pisni "America" jsem si pustila ctyrikrat :) Jo, je to proste jizda. Go, Sharks, go!!(22.5.2008)

Robert Wise byl člověk, jemuž žádný žánr nebyl cizí. Patrně největší slávu mu ale přinesly muzikály Za zvuků hudby a West Side Story, které oba získaly Oscara za nejlepší režii. Zatímco na prvním jsem si smlsnul s velkou chutí, o druhém příliš slávy šířit nemůžu. Jistě sami uznáte, že hudba je u muzikálu minimálně polovina úspěchu. Tady ať jsem napínal uši sebevíc, žádný pořádný šlágr ne a ne zaslechnout. Srdcebolné skladby nevyhledávám, ale rozhodně mi nevadí (jinak bych ostatně nemohl mít zalíbení v tomhle žánru), ovšem tady mi většina písní přišla spíš jen na parádu, aby řeč nestála. Doslova. Což je škoda o to víc, že choreografie je jedním slovem senzační a dokonale vystihuje svobodného ducha mladistvých obyvatel West Sidu. 65%.(26.2.2011)

Samozřejmě, že hudba a taneční choreografie tohoto snímku jsou úchvatné a samotná výprava je velkolepá, ale ta délka pro mě byla naprosto ubíjející a vzhledem k tomu, že děj vlastně jen kopíruje trágédii o Rómeovi a Julii, není zde nic překvapivého a celá zápletka i závěr jsou nám už od začátku jasné. Nemohl jsem si pomoct a unavovalo mě to, a to že hodně. Upřímně nechápu moc dobře machinace předávání oscarů, a když takovýto snímek i přes svou zjevnou neoriginalitu a jedinými kladnými prvky zakotvenými pouze v muzikálovém námětu, může dostat deset cen akademie, tak to pak originální tvůrci neměli moc šancí zvítězit. Slabé tři hvězdy, pořád to nebyla taková nuda jako třeba Oliver!(10.3.2013)

• - Během natáčení se spotřebovalo 45 kilogramů make-upu, roztrhalo 200 párů bot a 27 džín. (Cherish)

• - Slavný muzikál poprvé zazněl na pódiu Winter Garden Theatre v New Yorku 26. září 1957. O rok později ho měli možnost vidět i diváci v Evropě, premiéru měl v britském Manchesteru na jevišti Opera House. (Cherish)

• - Za Natalie Wood zpívala Mani Nixon, jež například pěvecky předabovala i Audrey Hepburn v muzikálu My Fair Lady (1964). (janejudyjune)