Operace: Zlomený šíp

Operácia Zlomený šíp

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1996, 108 min

• MATADOR

Dvě jaderné hlavice a dva vojenští rivalové. To vše pod taktovkou západem nakaženého Johna Wooa. Nakaženého v tom smyslu, že je to neustále ten typický John Woo, ale který si nedá řict a natočí takovou ptákovinu, která postrádá hrubšího významu (podobně jako MI: 2). Je to stejně tak přeplácané, jako výše zmíněné pokračování, které vypadá tak, že vše bouchá, jako když si malý chlapeček hraje s autíčky. Někomu to možná přijde zábavné, mě nikoliv. Hrozně utahaná operace.(22.8.2009)

Spolu s Face/Off vrchol Hollywoodskej tvorby Johna Woo. Lenze zatialco Face/Off je drama zamerana na prepracovane postavy a akcia je len doplnkom, tak Broken Arrow je naslapana primociara akcna jazda od zaciatku do konca. Postavy su jednoducho nacrtnute ale dokonale funkcne. Graham Yost sa po skvelom scenari k filmu Speed znova prekonal a napisal zapletkou jednoduchy ale hlaskami preplneny scenar, ktory ponuka mnozstvo akcnych scen. A Woo ich vsetky spickovo natocil. Je pravda, ze jeho HK styl prilis tu prilis nevidno (ale pozorny divaci nejake predsa najdu, napriklad mierenie zbrani z blizka proti sebe), ale to neubera na ich kvalite. Dockame sa mnozstva prestreliek, nahanaciek a uchvatnych vybuchov s dychvyrazajucimi kaskaderskymi kuskami. Celkove ladenie filmu a aj koncipovanie akcnych scen mi pripomina klasicky western len s modernymi prostriedkami. Podporuje to aj skvely ustredny hudobny motiv. S hereckym obsadenim som tiez spokojny. Christiana Slatera som mal vzdy rad a tu je perfektny hrdina a mne rozhodne nepripada nudny. Po boku ma nadhernu Samanthu Mathis s ktorou si uz predtym zahral v skvelom Pump Up the Volume a chemia medzi nimi stale funguje na 100%. Dost ma prekvapilo ako schopne pôsobi Samantha v akcnych scenach. Woo urobi akcnu hviezdu z hocikoho. No a najväcsim lakadlom je fantasticky John Travolta, ktory si svojho zaporaka neskutocne vychutnava. Z vedlajsich postav este potesi Delroy Lindo a pobavi smrt Boba Guntona. Z postav ma otravoval len Frank Whaley, ktory tu ma podobnu postavu aku mal John Cusack v Con Air. Dokonca sa na neho aj trochu podoba. Ale nakoniec bola jeho postava pre film uplne zbytocna, takze by som sa bez neho kludne zaobisiel. Takze aj 20 rokov od vzniku (sakra, to ale rychlo ubehlo) je to stale spickova akcna jazda, ktora ani na chvilu nenudi. A CZ dabing je tiez super. 8/10.(25.5.2016)

Tenhle snímek se mi těžce hodnotí. Mám většinou dvě pomyslné mísy, které chci při sledování filmu naplnit. Ta první je určena pro zábavu, napětí a pastvu pro oči. Ta druhá pro originalitu, nové nápady, neokoukané dialogy a tak podobně. Operace: zlomený šíp mi tu první přelila a do té druhé jí nezbyla ani kapka. Atomovky, výkupné, dvojka klaďák - záporák, jezdící vlak, zkrátka všechno je už mnohokrát viděné. Zápletka je tuctová asi tak stejně jako tucet tučných tučňáků tulících se k tuleňům u tulipánů v tundře blízko turistické lokality Tuvalu - čili hodně. Přesto je to ale skvělá zábava a je mi líto, že musím dát pro svůj dobrý pocit "jen" 3 hvězdy.(1.5.2006)

Už už jsem čekal, kdy nějaká ta masivní exploze film roztrhne na milióny popcornových zrníček... protože jde především o akční nášup, který je v pravidelných intervalech obohacen o cool výbuchy. Bouchá všechno, co se pyšní vysokým oktanovým číslem: supertajné letouny, tři nebo čtyři helikoptéry a navíc se tu odpálí atomovka. Honičky se uskutečňují prostřednictvím nezničitelných Hummerů nebo na vlakové soupravě. A aby toho všeho efektního nebylo málo, producíruje se tu elegantní Travolta, propagující nový vlasový gel a kouřící nenapodobitelným způsobem svojí cigaretu, jeho mjr. Deakins je fakt výbornej, rozhodně zastínil slušňáka Slatera. Příběh se rozehraje, ale v podstatě nijak kupředu nehrne, je jen nastavován dalšími a dalšími efektními scénami. Mjr Hall je geniální znalec lidského myšlení a bez problému určí, kdo, kdy, kam a čím cestuje. Závěr je ukázkově klišovitý, ale já mu to promíjím, protože film celkově mě vždy na 110 minut dobře zabaví. 65 miliónů dolarů(rozpočet)/150 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.1.2008)

John Woo? Ne, opravdu ho nemám rád, ale tenhle snímek se mu povedl, hodně povedl. Možná za to může změna jeho stylu, nejsem sice žádný znalec, ale tohle mi opravdu jako typická Woovka nepřipadalo. Operace: Zlomený šíp je ale od začátku do konce úžasnou podívanou, která chytí za vlasy a až do samotného konce vás nepustí. Úchvatně vyprávěný příběh se celý odehrává na poušti, která však není tak ošklivá jako tomu bylo v případě Hor co nemají oči, ale má svou vizuální krásu a propracovanost. Též oba hrdinové jsou velmi dobře napsaní, téměř maniakálního Deakinse považuji za jednu z nejlepších rolí Johna Travolty... Samozřejmě nesmím zapomenout na jednu věc, hudební doprovod. Už jsem to říkal nesčetněkrát, ale klidně to zopakuji Hans Zimmer je naprosto geniální a rozhodně se řadí mezi největší hudební komponisty, které můžeme ve filmu najít. Jeho klidné tóny přesně rezonují s příběhem a dodávají mu tu pravou atmosféru.(23.7.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 25. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - John Travolta si mohol vybrať, či chce hrať Deakinsa alebo Halea. Rozhodol sa pre záporáka Deakinsa. Za svoju úlohu vo filme dostal 7 miliónov USD. (matt6)

• - Terry Carmichaelovú mala pôvodne hrať Jennifer Aniston. O túto rolu sa tiež uchádzala Halle Berry, ale producenti ju odbili slovami "nie sú tam žiadni čierni správci parku". (matt6)