Operace: Zlomený šíp

Broken Arrow

Operácia Zlomený šíp

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1996, 108 min

Operace nemá drajv mistrových nejlepších akčních kousků,hloupá je občas až nehorázným způsobem a díky nevýraznému Slaterovi postrádá i onu proslulou "chlapáckou" chemii,na které většina Woových filmů staví (a tady mohla být obzvlášť vypečená).Slabými místy ji ovšem zvládá protáhnout parádní Travolta,bez přestání stylový,zábavný a hláškující padouch,kterému nejde nefandit.Styl akčních scén navíc krásně kombinuje konvenčnější hollywoodský styl akce s režisérovými hongkongskými kořeny,do toho burácí Zimmerova hudba,vrtulníky bouchají jeden za druhým a voilá - lehce tupoučká,ovšem správně uchopená a upřímná chlapská zábava je na světě! 75 %(25.9.2012)

• MartinezZ

V podstatě už klasika, nijak závratné, nijak zvlášť špatné, prostě takový béčkový standard. Kromě klišé a pitomých dialogů mě tak zarážela jen jedna věc: nehodící se Zimmerova hudba. V téhle době se Zimmer ještě nevykrádal a jeho hudba z tého doby je skvělá, proti tomu žádná, ale umím si zdejší "tracky" představit spíš u nějakého historického velkofilmu nebo nějakého romantického filmu. Tady je v některých scénách použitá hudba až nepatřičná.(3.4.2012)

Na působení Johna Woo v Hollywoodu by se dala velmi dobře aplikovat Nohavicova teorie alkoholického kopce. Pouze s tím rozdílem, že i průměrný alkoholik pozná, když už dávno dosáhl vrcholu a již dlouhou dobu sviští dolů. John Woo již toho Hollywoodského vrcholu dosáhl poměrně dávno (Face/Off) a i přesto, že v současné době se pohybuje velmi hluboko pod úrovní na které vystartoval a stále klesá, v jeho zastřené mysli stále míří vzhůru s vidinou legendárního akčního filmu, které v dřívějších dobách v Hong Kongu mrskal jeden za druhým. Uvidíme, jak tato jeho jízda po horské drátze nakonec dopadne, já už moc nadějí na vzestup nedávám. Operace zlomený šíp je celkem slušný akční film, je plný skvělých scén, je plný hloupých scén, nepostrádá charismatického záporáka (Travolta je vynikající padouch). Konečné vyznění filmu je lehce nadprůměrné, po Black Jacku a Živém terči stále vzestupná tendence, která vyvrcholila již zmíněným Tváří v tvář.(16.2.2007)

Béčkový akční film plný trikových scén, výbuchů, střel a pádů, plus dvou každou chvíli odjištěných jaderných střel. Jednu z nich si John Travolta v roli pilota jedoucího ve vlaku a hlavního padoucha do smrti zapamatoval. Jen tak mimochodem: Dle známého válečného filmu Údolí stínů se termínem Zlomený šíp označuje také situace, kdy americká jednotka podléhá nepříteli a vyžaduje plnou leteckou podporu bombardováním kolem své pozice. Zlomený šíp je i název známého westernu z r.1950. Trailer: http://www.csfd.cz/film/9846-operace-zlomeny-sip/videa/(29.3.2009)

Som rad, ze som si opät zopakoval akcny film z 90-tych rokov, ktory som v tom case mal velmi rad. Aj na dnesnu dobu má tento film skvelu sviznu akciu zrucneho rezisera Johna Wooa, ktory az o rok neskor natocil s Travoltom pecku FACE/OFF - TVAROU V TVAR (1997), ktoru uz dodnes nedokazal prekonat, teda z mojho pohladu je FACE/OFF jeho najlepsi film z celej filmografie. Avsak Operacia si ma ziskala opät skvelou hudbou Hansa Zimmera. Travolta si svojho psychopatickeho zlocinca doslova vychutnaval a Slater sa mi nezdal byt dostatocny protivnikom, ktory by mu mohol dat na hubu, ale tak so scenarom sa daju robit zazraky a zaver si mozete vsetci domysliet. Ale to je jedno, pretoze explozie vrtulnikov nemali chybu a havaria hlavne toho vrtulnika, ktoreho vrtula takmer rozsekala Samanthu Mathis bola velmi kvalitne natocena a o zaverecnej vlakovej scene ani nehovorim. U mna cistych 80%. Mimochodom, ak by ste premyslali nad tym, odkial je vam znamy ten Pritchett, ktory financoval celu akciu kradeze bomb a vecne sa rozculoval, ked nieco nevyslo, tak je to prave ten, ktory urobil peklo zo zivota Timovi Robbinsovi ako riaditel väznice vo filme VYKUPENIE Z VÄZNICE SHAWSHANK (1994). _______ John Travolta - (Major Vic 'Deak' Deakins) +++ Christian Slater - (Kapitán Riley Hale) +++ Samantha Mathis - (Terry Carmichael) +++ Delroy Lindo - (Plukovník Max Wilkins) +++ Bob Gunton - (Pritchett) +++ Frank Whaley - (Giles Prentice) +++ Howie Long - (Kelly) +++ Produkcia: Mark Gordon, Dwight H. Little +++(6.9.2011)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy se v letadle pokusí major Deakins (John Travolta) zabít Hala (Christian Slater) a poté padá letadlo, je vidět, že letadlo dopadlo na svou spodní část. Ve scéně, kdy vojácí prohledávájí trosky, přistupují k pumovnici, která je otočená vzhůru, což by znamenalo, že letadlo dopadlo opačně. (Thommy91)

• - Behom úvodného letu Hale (Slater) povie, že lietajú rýchlosťou 800 míľ za hodinu. Takáto rýchlosť by však spôsobila typický sonický tresk, ktorý ale vo filme nikde nevidíme. (rasistik)

• - Vo filme sa zničili štyri helikoptéry. (Shakers)