Kulka v hlavě

• angličtina

Bullet in the Head

Guľka v hlave

Akční / Krimi / Drama / Válečný

Hongkong, 1990, 125 min (Director's cut: 135 min)

Podle mě to nejlepší co John Woo kdy natočil. Kulka v hlavě jde v mnoha ohledech do největších možných krajností. Ba chvílemi i posouvá hranice akčního inferna dál. Akce si tu divák užije opravdu dosytosti. Válečné sekvence se dají jen stěží k něčemu přirovnat. I ty nejnadupanější pasáže z např. Lovce jelenů blednou vedle tohoto filmu. Přitom se ani zdaleka nejedná o prostoduchou střílečku. Ale hlavně je Kulka v hlavě vpravdě epický příběh o zradě, pomstě a přátelství. Závěrečná scéna s lebkou je nezepomenutelná.(12.12.2006)

Film se značně inspiruje Lovcem jelenů, kterému se sice nevyrovná, ale jinak jde o zajímavý a kvalitný film, se zajímavě se vyvíjejícím dějem i dobře napsaným scénářem. Svou výbornou režií dodal John Woo příběhu silný emocionácí náboj, čož podporují i velice dobré herecké výkony a hudební podkres. O tom že akce je na špičkové úrovni se snad ani není nutné zmiňovat.(15.8.2010)

Neskutočná pecka. Pocit vzrušenia a akčnosti ktorý ma prevádzal celou snímkou ktorá aj napriek akčnosti má aj dušu a má aj veľa silných momentov. Tvorbu Johna Woo mám úprimne rád a hlavne jeho domácu tvorbu a aj keď mám slabosť pre jeho snímky ako Killer a Hard Boiled tento film sa radí k tomu najlepšiemu čo vôbec natočil. Ešte som nevidel pohľad na Vietnam z pohľadu Vietnamcov a čínanov ale možno že to len súvisí s mojim malým rozhľadom východnej kinematografie každopádne ako sa na vojnu pozerá John Woo je neskutočne mrazivé a pôsobivé a jeho komponovanie obrázkov je geniálne. Už samozný fakt že vojna narúša priateľstvo je v tejto snímke dotiahnuté do dokonalosti tak isto ako chamtivosť a pomsta ktorá ide ruka v ruke s vojnou. Všetci herci podávajú životné výkony a najlepšie je na tom že sú všetci na začiatku svojej kariery. Bullet time je akoby zrodený pe tento film a efektné súboje tiež nezostávajú pozadu. Neskutočná jazda. Určite si ju zopakujem(6.7.2008)

Ať v hlavě přemítám jak chci,tak Kulka v hlavě je pro mě nejlepší asijský akční film!Ono když tak v tý hlavě přemítám,on to je možná nejlepší akční film vůbec!Tak nabušený snímek emocemi,akcí a dramatem,kdy se všechny tyto žánry skloubí to něčeho tak úžasného,se prostě jen tak nevidí.Navíc podpořen skvělími herci a režií Johna Woo,to prostě musím doporučit úplně každému!!!I šílená akční jízda se dá natočit jako prvotřídní umění.Kulka v hlavě by se možná dal spíš označit za psychologický film s akčními scénami.Neskutečně působivý snímek.(21.4.2006)

Už od malička dělali Ben, Frank a Paul všechno dohromady. Společně se pomstili za krádež peněz, společně oženili jedno z nich, a společně také utekli před mafií do Vietnamu, kde měl dle vyprávění zlatý důl. Válkou zmítaný Vietnam sice zlatý důl je, a velmi snadno lze přijít k penězům, ale stejně tak snadno lze přijít ke kulce do hlavy ať už od místní mafie, nebo Vietkongu, a případně amerických vojáků. A taky velmi snadno může dojít ke konci velkého přátelství.. Trochu mi přišlo, že se John Woo nemohl rozhodnout, jaký film vlastně chce natočit (respektive chtěl natočit několikero filmů různých žánrů, ale peníze měl jen na jeden jediný), a tak to smotal všechno dohromady. Takže na jedné straně je tu akční krimi, které se trochu začne měnit v červenou knihovnu, aby se z něj obratem stalo válečné drama. Z tohoto důvodu se patrně taky film docela natahuje, ale přesto jsem měl takový pocit, že ani jeden z žánrů neukázal to, co měl či mohl (a že to jinak John Woo umí ukázal ve svých pozdějších dílech)...(29.5.2013)

• - Natáčení snímku probíhalo převážně v Thajsku, kde se filmaři vytvořily odpovídající podmínky nasvědčující vietnamskému prostředí, a v hongkongském filmovém studiu Cinema City Studio. Filmové záběry z letící helikoptéry, jichž je divák svědkem během přepadení filmového tábora, byly pořízeny již v minulosti, v době, kdy ve Vietnamu zuřila válka, neznámým, neohroženým kameramanem. (Conspi)

• - Ve scéně v baru, kdy jsou tři hlavní hrdinové donuceni panem Leungem každý vypít láhev Whiskey, není kompletní. Chybí část vystřižené scény, kdy všichni tři hlavní hrdinové jsou donuceni vypít moč, což se stane, a pak teprve nastane přestřelka. (tequilla)

• - V určitých fázích natáčení chaotických filmových scén, v nichž propukala hlasitá vřava s následnou vzpourou, byl celý chaos natolik velký, že i samotní filmový tvůrci ztráceli čas od času ten správný orientační smysl. Dokonce i John Woo, filmový představitel policejního inspektora, jedním svým panickým průnikem vnikl do přímého natáčení scény, v niž explodovaly trhaviny, a narušil tak natáčení jedné takové filmové scény. Díky tomu si uštědřil nepříjemné poranění hlavy. A obdobně si vedl i Simon Yam, filmový představitel Luka, když si během natáčení popálil obličej. (Conspi)