Smrtelné paprsky dr. Mabuseho

• německý

Todesstrahlen des Dr. Mabuse, Die

Krimi / Sci-Fi / Horor / Mysteriózní

Západní Německo / Francie / Itálie, 1964, 90 min

Ladislas Fodor bol významným scenáristom západonemeckých komerčných filmov hlavne 60-tych rokov ( napísal scenár k všetkým príbehom o dr. Mabusem okrem Fritzovho Tisíc očí doktora Mabuseho ), ale v tomto poslednom filme o legendárnom zločincovi mu dochádzal dych. A možno už premýšľal nad príbehmi z Divokého západu ( pre Fregoneseho napísal v tomto roku aj scenár k najnákladnejšej mayovke Old Shatterhand ). V každom prípade patria Smrteľné paprsky k najslabšiemu článku série a po šiestich filmoch ju bolo načase ukončiť. Už som to vyzdvihoval v predchádzajúcich komentároch, dramaturgická stavba celej sady bola v pevných rukách a z tohto pohľadu vznikla ojedinelá séria. Doporučujem preto pozerať filmy chronologicky ako boli natočené: Tisíc očí doktora Mabuseho, Im Stahlnetz des dr. Mabuse, Unsichtbaren Krallen des dr. Mabuse, Testament des dr. Mabuse a na záver Smrteľné paprsky dr. Mabuseho.(24.6.2011)

Zrejme vyčerpanosť námetu spôsobila, že Dr. Mabuse už nieje takým stredobodom pozornosti a nieje taký krutý ´´badass´´, ako minule. Exotickejší prístup pripomína bondovky a tým pádom je všetko čo séria ponúkala ( mysteriózno, hororové, či sci-fi prvky ) v čudu, resp. v minimálnom množstve. Hovorí sa, že v najlepšom treba prestať, ale vysvetlite to producentom, keď niečo stále zarába.(20.11.2017)