Hao xia

Last Hurrah for Chivalry

Akční / Drama

Hong Kong, 1979, 106 min

• Nethar

Obyčejná mlátička. Nenašel jsem si vztah k postavám a po 30-40 minutách už mě to docela silně nudilo. Ano, je to ovlivněné tím, že film už je dost starý a souboje tak nepůsobí moc dobře, speciálně ozvučení mně vadilo, ale co se dá dělat, nebudu kvůli tomu, že je film 34 nebo kolik let starý tvrdit, že se mi to líbí. Viděl jsem s podobnou tematikou starší filmy, které mě bavily, viděl jsem i nové filmy bez děje ale technicky dobře udělané, které mě taky bavily, tady se to bohužel s kombinací provedení a děje trefilo do mojí slepé skvrny. Ačkoliv souboje působí trochu úsměvně, musím uznat, že jsou nápadité a hezky sehrané jako nějaký složitý tanec. I podle minimálního počtu zdejších hodnocení je tenhle film nejspíš lahůdka pro ctitele žánru a Johna Woo. Asi by to skončilo jinak, kdybych film viděl před dvaceti lety, leč to se nestalo.(24.7.2013)

Swordplay generálka na Lepší zítřek, která je navíc i poctou SB klasice a "kmotru" Changovi Cheh... Ústřední dvojice "bratrů ve zbrani" (Wei Pai a Damian Lau) je opravdu k sežrání a antagonisté se taky nemají zač stydět (hlavně Lau Kong byl pro mě hodně milým překvapením, ovšem Lee Hoi San rozhodně nezklamal). Choreografie soubojů je IMHO nadprůměrná (třeba čtyřminutový duel Wei Pai vs. Fung Hak On patří mezi moje nejoblíbenější filmové souboje vůbec), souboje samotné jsou zajímavě a dynamicky nasnímané a prolité krve je hodně... „Last Hurrah“ je parádní old-school wuxia kousek (se značnými přesahy ke kung fu filmu), který vezme za srdce - a i když v rámci žánru revoluci nepředstavuje, patří k tomu nejlepšímu.(16.10.2007)

Po šestém shlédnutí se velice opatrně pokusím napsat komentář...je to...jak bych to jen...všechny ty barvy a souboje, úvodní píseň, Wai Pei proti Damianovi Lau u vodopádu, špička Damianova meče opřená o Wai Peiův krk a krůpěj krve stékající od hrotu, umírající arogantní šermíř Fung Hak On na pozadí až příliš svěže zelené trávy...dobře. Napíšu ten komentář až to sjuknu po sedmé...omluvte mě.(16.5.2008)

Videl som už viacero ranných Woooviek, ale doteraz som v nich nevidel nejaké náznaky výnimočnosti, ktoré nakoniec vyústili v megapecku A Better Tomorrow nasledovanú ďalšími filmami z podžánru heroic blooodshed, ktoré sa tiež už stali klasikami. Teda až na film Heroes Shed No Tears v ktorom si Woo dosť neohrabane bez poriadneho silného príbehu precvičil prestrelky a výbuchy rôzneho druhu. Takže zatiaľčo v Heroes Shed No Tears si Woo natrénoval formu, tak v Last Hurrah for Chivalry si prvýkrát vyskúšal zápletku o dvojici kamarátov pre ktorých je kódex cti a vzájomne priateľstvo dôležitejšie ako život. Film začína ako klasické jednoduché KTPčko (krivda, tréning, pomsta), keď počas svadby Ko Panga (Lau Kong) chladnokrvný Pak Chong-tong (Lee Hoi-San) vyvraždí celý jeho klan. Ko Pang prisahá pomstu. Lenže namiesto tréningu Woo začne na film nabalovať ďalšie línie o dobrosrdečnom a neprekonateľnom bojovníkovi Chang Saamovi (Wei Pai), ktorý sa snaží neúspešne viesť normálny život. Ďalšou je línia o večne opitom nájomnom zabijákovi Tsing Yi (Damian Lau), ktorý už má po krk svoje remeslo, ale nedokáže s ním skončiť. Práve postupný vznik priateľstva na život a na smrť medzi týmito dvoma postavami je na filme najpútavejšie a je presne v štýle budúcich Wooovich heroic blooodshed filmov. Bohužiaľ kým sa dajú dokopy, ubehne už polovica filmu, ktorá nie je príliš zaujímavá a dosť dlho trvá kým film naberie poriadne obrátky. Záverečná megabitka v ktorej spolu vyvraždia sídlo Pak Chong-tonga plné jeho poskokov akoby z oka vypadla finálnym megaprestrelkám s Chow Yun-Fatom. Len namiesto pištolí tu sú meče a namiesto párátka má charizmatický Tsing Yi (Damian Lau) večne pri sebe nádobku s vínom. Z ďalších klasických Wooovských propriet tu máme aj záporákov rozdelených na bezcharakterné podrazácke svine a bojovníkov, ktorí dodržiavajú kódex cti. Samotné bitky a šermovačky sú v rámci žánru a doby vzniku iba na priemernej úrovni. Väčšina z nich je až príliš pomalá. Fázovaná choreografia bola už v tej dobe na ústupe a rozhodne nemohla konkurovať dynamickým bitkám nastupujúcich hviezd (Sammo Hung, Jackie Chan, Yuen Woo Ping), ktoré udávali tempo kung-fu filmov v osemdesiatych rokoch. 7/10.(6.6.2011)

"To kill those who act dishonourably, I stab 1000 times." Stejně jako kitano, tohle jsem opravdu nečekal. Johna Woo mám moc rád, a teprve poslední dobou objevuju jeho starší filmy. Tahle perla se na povrchu tváří jako klasická HK mlátička z osmdesátejch let, ve skutečnosti má ale daleko hlubší a psychologicky propracovanější příběh, s klasickým Wooovským... ano, i tady je důraz kladen především na lidské hodnoty, což ale neznamená ochuzení akce. Právě naopak. I když jsou akční scény pomalejší (samozřejmě, vždyť filmu je přes 30 let!), úplně z nich sálá úspěšná snaha o dokonalost, a v několika případech jsou jedním slovem dechberoucí.(11.1.2011)

• - Čtyřminutový souboj mezi Cheungem (Wei Pai) a "Prayem" (Fung Hak-On) se točil celý den. John Woo chtěl mít sto úderů v jednom záběru (v té době se podobně dlouhé bojové sekvence bez střihu točily poměrně zřídka), takže natáčení dalo oběma aktérům patřičně zabrat. (MaedhRos)

• - Akční režii měl na starost Fung Hak On. (Epistemolog)