Václav Kopta uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina... 28. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie proběhne i letos v pražském Rudolfinu. Šanci na zisk trofeje v podobě sošky Českého lva mají v 19 kategoriích tvůrci 27 nominovaných filmů a televizních děl s premiérou v roce 2020. Letos poprvé mohou získat lví sošku i tvůrci krátkých a animovaných filmů. Stejně jako v předchozích ročnících budou udíleny ceny za televizní tvorbu, pro kterou se tentokrát otevřela možnost umístit se ve více kategoriích. (Česká televize)

castor

„Takový pocit se nikdy neomrzí,“ přiznal sedminásobný vítěz Lvů Ivan Trojan. A lehce si posteskl, že drama Šarlatán nezískalo víc cen, ovšem ještě po něm následovaly důležité kategorie. Včetně té hlavní. Co se týče počtu udělených cen, vyhrála nicméně o jednu Slámova Krajina ve stínu. Vítězi jsou tedy tak nějak oba snímky. Nejvíc se mi přesto líbil nápaditý Modelář od Petra Zelenky, který patří mezi popichovačné autory, kteří dokáží konkurovat evropské kinematografii a vůbec se nemusí krčit někde v koutě. Prostě byl jiný. Vítězem naopak není divák, který se znovu nedočkal ukázek výkonů alespoň nominovaných herců a hereček (aspoň u vítězů nakonec ano), okénko in memoriam bylo znovu nedůstojně kvapné, rozhovory s oceněnými neměla dělat Petra Křížková a lehce zklamal i moderátor Václav Kopta. Ano, přenos bez diváků byl náročný, ale o to víc se nabízelo to uchopit jinak. Humor tak hodně drhnul. Když už se umělci tísnili v autě, mohli přeci sedět nějak rozumně v Rudolfinu a dělat kulisu. Potěšila naopak Jaroslava Pokorná za volantem i někteří další z cestujících. Poslední roky jsme se naštěstí obešli bez politických výjevů, letos to vynahradila slova díků směrem ke zdravotníkům. Kategorii dokumentů opanoval snímek V síti, ale zoufale mi chyběli Králové videa. Ocenění za přínos kinematografii pak obdržel režisér Hynek Bočan, který v osmašedesátém ještě stihl natočit Záhadu hlavolamu, což byl „další hřebíček do rakve a Pasťák, což byl definitivní konec...“ ()

Cival

Na tý dojemný děkovačce Hynka Bočana bylo krásně vidět, že kdyby se opustil starej a přežitej styl předávaní v živým ceremoniálu a vsadilo by se na tuhle semi-staged podobu, dopadly by Ceny filmový kritiky i Čeští lvi mnohem líp, zvlášť v týhle zkurvený covidový době. Byl by to strhující doják a ne tísnivé mrtvolno. ()

Malarkey

Nejlepší moment letošního karanténního Českého lva bylo udělení sošky Hynku Bočanovi za celoživotní přínos. Přišlo mi to originální, navíc z terénu, dynamické, plné emocí, čisté a upřímné. Opravdu jediný moment, u kterého jsem se zarazil a jednoduše zíral. Zbytek byl trošku v křeči (byť Václav Kopta byl fjan) a sem tam to zachraňovali mezi scénky, kterým ale pro změnu chyběl ten podkres diváka, který má tendenci se smát…a zde je po scénce vlastně pokaždé ticho. Za ty dvě hodiny jsem si říkal, jak je fajn některé postavy českého filmového průmyslu vidět na živo (třeba Ivana Trojana nebo Agnieszku Holland). Šarlatánovi jsem přál hodně a nakonec se povedlo. Trošku mě mrzí, že in memoriam scéna byla tak hrozně rychlá, že jsem neměl skoro ani čas si přečíst jména lidí, kteří mezi námi již nejsou. Také mě zarazilo, že se v hudbě alespoň v nominacích neobjevil Lukáš Pařík s jeho epickým soundtrackem k Princezně zakleté v čase. Vzpomněli si na ní akorát v oněch meziscénách popsaných již výše. Asi, aby ho to nemrzelo. Pokud ale bude takto skládat dál, nebojím se o jeho budoucí úspěch. Třeba i na Lvech. ()

Dadel

Překvapivě díky "čínskému nachlazení" to byli nejlepší Lvi za hodně dlouhou dobu. Tím, že jsme škrtli různé VIP "celebriti" a rauty, jsme se mohli víc věnovat tomu, o co by mělo jít především, tedy filmům. Podoba večera se vzhledem k situaci vydařila a u úvodní scénky s postavami z filmů jsem se i smál. Škoda jen, že "Akademie" je stále stejně nekompetentní jako dřív (líbil se mi Šarlatán i Krajina ve stínu, ale ceny za střih a hudbu jsou trochu mimo). A nominace pro Žáby bez jazyka jsou průšvih srovnatelný s Donšajny. ()

Sarkastic

Úvod stejně jako loni příjemně potěšil. Přesto bez těch pohledů do publika to bylo letos zvláštní, ovšem s výjimkou chybějícího potlesku spíš snesitelnější. Každopádně, když by se člověk chtěl užuž radovat, že účinkující (i když bohužel ne všichni) neřeší politiku (a tendenční vyrovnávání se s českou historií), dostane jako facku do tváře nadužívání Covidu (ne, nemyslím si, že to bylo zrovna v tomto typu pořadu patřičné). Humoru bylo naopak ze strany protagonistů méně a spíš se o ně měly starat cesty autem (slabší i lepší scénky, ale Pokorná jako řidička či vůz vezoucí hudební skladatele přece jen pobavily), vyloženě zklamaly asi jen Nováková a (sjetá?) Bartošová. Kapela Hm… byla v pohodě, Kopta podával svůj standard. A zcela neprofesionální Křížková („Slušnost na prvním místě!“) byla zdaleka největším průserem večera (příští rok už bez ní, prosím!). K samotným oceněním asi bez komentáře, snad jen s povzdechem, že od vyhlášení nejlepšího Střihu jsem pochopil, kudy že se budou letošní Lvi ubírat…oproti loňsku krok zpět, snižuju na 2*. ()

troufalka

Mělo to svá pro i proti. Natočit zajímavě předávání českých lvů bez publika je opravdu pořádná kláda. Líbila se mi doprovodná kapela i prostor Hynku Bočanovi, jako slabinu vidím moderátorku Petru Křížkovou, která se snažil sugestivně vytáhnout z každého poděkování. ()

filmfanouch

Bylo to depresivní a nikdy bych nečekal, že mi plný Rudolfinum nacpaný sereblitama bude chybět. Kopta byl prozatím v rámci Českých lvů nejvíc snesitelný, Hynek Bočan mě upřímně dojal a i když se to občas neobešlo bez lehkých chyb bizardních výjevů a technických chyb na facku, vlastně mi to celý přišlo paradoxně jako nejlepší ceremoniál Českého lva od roku 2014. Smutné. ()

Big Bear

Kopta začíná být všude. Neříkám, že jsem se nesmál když poprvé vyprávěl o svém autobusáctví. Vím, že je nadaný hudebník i docela dobrý herec. Ale jako bavič či moderátor je těžce popdrůměrný. A hlavně je nevtipný. Chápu, že tady do Lvů mu to někdo napsal... Když se tomu občas zasměje někdo z publika, ještě to jde. Ale v prázdném prostoru ta trapnota úplně řve. Samozřejmě za prázdné hlediště tvůrci nemohou a svým způsobem Koptu obdivuji, že do toho vůbec šel. Mluvit před prázdnou halou.. eh... . Co se týče hodnocených snímků jsem mírně řečeno nepřekvapen. Předně je škoda, že originální Princezna zakletá v čase nedostala ani jednu nominaci. Většinu nominovaných filmů jsem viděl a dříve zde již okomonteval, takže ti z vás co mne znají asi nebudou překvapeni tím co napíšu dále. Český lev začíná být něco jako byl Festival politické písně v Sokolovu. Tam také leckdy velmi kvalitní kapely své doby v rámci úliteb režimu soutěžily s písněmi za jejichž texty opěvující tehdejší zřízení či nadšený život v socialistickém míru se dodnes hluboce stydí. Dnes tu máme něco podobného. Kdo se chce líbit současným vládcům, musí se vézt na moderní vlně. Ideální je když se natočí nějaký ,,nápravný'' film. To je sázka na jistotu! Třeba o tom jak jsme mlátili hodné Němce v Sudetech (co to do nás sakra vjelo?) a tuplovaný sichr a vlastně už i standard je točit něco s homosexuální tématikou atd... Já neříkám, že je to špatně. Ale toho všeho ,,napravování'' zdůrazňování rozmanitosti atd.. zkrátka - je toho moc... A má to kupodivu opačný účinek, řada lidí začíná být naštvaná proč se to musí neustále do filmů cpát. Je mi jedno co kdo s kým v posteli dělá, ale nepotřebuji vidět v každém druhém filmu vystčenézadnice zpocených souložících chlapů. A vadí mit o i jako koncesionáře z jehož peněz se toto točí. Šarlatán byl úžasný a mohl být úžasný i bez homo scén. Navíc se neví, zda byl Mikolášek homosexuál, to jen paní režisérka dobře zakalkulovala a psal jsme to v komentu u Šarlatána hned po návratu z kina, že je to tah na festivalové ceny. Krajina ve stínu parádně natočená o události co se stala...ano. Odsun a msta za 5 let vraždění na Němcích nebyla v pořádku. Mluvme o tom. Ale teď je éra omlouvání a je toho moc. Přitom nebylo natočeno dost o našich. Proč se netočí filmy podporující národní hrdost? Patriotismus? Jako to dělá celý svět? Ne my natočíme film u nějž Bernd Posselt musel hýkat nadšením a jistě si šel oprášit žádosti na zrušení Benešových dekretů. V síti - tam se kloním k tomu, že cenu dostat měl. Ani ne tak za to jak to bylo natočeno, ale spíše za to co to všechno odhalilo. Modelář - zvláštní výkřik do tmy o páchání dobra na druhé polovině zeměkoule, nesedlo mi to. Herec - parádní záležitost a hle, zde mi homosexualita nevadila. Nebyla tam zbytečná, měla tam důvod. Zrádce - jsem jako jediného neviděl. Takže když to nějak shrnu, všichni si v tom tak nějak poplácali po zádech, roušky neroušky si pak vyšli ven zahulit a pokecat, sebrali lvi a jeli domů. Mám z toho celého takový rozpačitý dojem, stejně jako z toho co se dnes oceňuje a proč. Docela výstižně to popsal jeden pisatel v jedmom komentáři na diskusi na Idnesu pod článkem o předávání lvů. Když se tam někdo dotázal zda má Šarlatán šanci uspět na Oscara. Napsal - cituji! : ,,Na Lva stačí Trojan (tady dokonce dva), na Oskara jsou potřeba gayové (když už nemame černocha). '' --- Tak uvidíme :-). Kritéria kvality filmu by ale asi pro porotu měla být jiná soudím já... Vzpomínám na Lvy 2000 s Jardou Duškem, to byl jiný level a taky jiná doba ... Tehdy byl svět ještě v pořádku. A tak této angažované taškařici dávám za 2 * *. () (méně) (více)

Adam Bernau odpad!

Kopta je fajn, vychází mi přesně jako někdo, koho na této posici momentálně chci, bohužel ale neoplývá pohotovostí a tudíž nemá na to, aby tu už roky unavenou a na cokoli rezignovavší výroční show opět pozvedl. Předávačka Bočanovi jako "v aktuální nouzové situaci" byla skvěle vymyšlená, nakopnutí červeného koberce před baráčkem a neomezený čas na proslov, ypiyee. Takže to bych určitě ocenil, nebýt toho, že zas nějaký tele to chtělo udělat "hezký", díky čemuž po celou Bočanovu řeč se dokola točí jakýsi dojímavý hudební podkres. Takže jsme pořád tam, kde jsme byli. Prostě nedám hvězdu, už se laskavě vzpamatujte. ()

Marze

Překvapení v uzavřeném kině začalo nadějně. Pak už bylo jen několik miniskečů. Partnerka Silvie Michajlova to na pódiu pražského Rudolfina vystihla, když řekla, že nebude třeskutě vtipná, zato bude stručná. Bylo to takové unylé včetně děkovaček zdravotníkům, kteří se v přímém přenosu zalekli současnou situaci zkritizovat, stejně jako umělci krizový stav oboru. A jestli někdy pandemie skončí a probudíme se z noční můry, většina z nás bude potřebovat pozitivní filmy nebo psychoterapii. Většina dokumentů byly portrétní filmy a medailonky. Oživením bylo hlasování pro dokument V síti. Shrnutí: Český lev - šest získala Krajina ve stínu od Bohdana Slámy. Snímek roku je Šarlatán od Agnieszky Hollandové. Má pět cen. Herci roku - Magdaléna Borová , Ivan Trojan. ()

marhoul

Za současných okolností vcelku rozumně vymyšlený způsob předání cen, Kopta mi nevadí, ani paní redaktorka v zákulisí, hudba se mi líbila moc, co ale divné bylo, letmé záběry na všechny nominované, kdy ačkoli byli v medailonku představení, v přímém přenosu je divák některé ve výklenku stěží zahlédl. Připadalo mi to neuctivé. Vlastně si říkám, že celá sláva mohla být ve výjimečné době výjimečně předtočena celá. Pojatá stylem, kdy moderátoři průběžně pokecají jednotlivě s každým, prospělo by to propagaci kultury, mohlo to být klidně hogo fogo kafíčko, kdejaké zavřené divadlo by své prostory jistě poskytlo rádo, v závěru vyhlásit vítěze, kteří dostanou adekvátní čas na děkovačku a mohlo to vypálit lépe. Spěch mi v tomto živém přenosu mimořádně nesedl. Chápu, že to je drahé, ale poslední rok se děje velké kulové, sobotní večer mohl být klidně věnován filmařům v rozměru, který jsme viděli minulý týden pro muzikanty a divadla na artu. Oceněným gratuluji. Osobně mě Šarlatán při projekci v kině zklamal, při druhém zhlédnutí jsem byla sice smířlivější, nicméně stále tvrdím, že toto není nejlepší film, který byl u nás loni uveden. Holland je velké jméno, jako takové se nesluší jej shodit, obzvlášť když je v úzké nominaci na Oscara, kterého určitě taky urve, ale pokud to srovnám s Krajinu ve stínu, snímek se z prstu vycucanými fantasmagoriemi fakticky ztrácí. Mě osobně film roku začal zajímat až v soudní síni, kdy končil. Lev pro Magdalénu Borovou je ovšem veliká, zasloužená paráda! ()

Flakotaso

Potěšil Bočan, od kterého zaznělo také jediné smysluplné vyjádření ze všech oceněných a nevýhra Krajiny ve stínu (ale ta je zase spíše jenom projevem nekritické adorace Agnieszky Holland a jejího přivlastnění jako největší současné "české" režisérské osobnosti, než skutečné zajímavosti oceněného snímku...), pobavila jenom brutálně rozdováděná maskérka Bartošová, jinak bez humoru. Vložky s "cestováním" k Rudolfinu na facku, ty neobstály ani jako pokus o humor. ()

honajz

Mně to předávání nejvíc připomnělo Stardance, s tím rozdílem, že tam ve výklencích pod světly stáli nějací lidé, o nichž jsem nic netušil - pan Kopta (místo pana Ebena) je pořádně nepředstavil, nic o nich neřekl. Příklad: těšil jsem se na svého kolegu z FAMU Petra Boka, že ho zas po letech uvidím, když je nominovaný, ale kamera ho (i druhého scenáristu) jen rychle švenkla, takže nic. Nejlepší bylo předávání cen u Hynka Bočana doma na zahradě, a možná by tenhle koncept mohl být přínosem i do budoucna, mělo to ze všeho ostatního, unylého alespoň šmrnc. ()

Necrotongue

Předávání Českých lvů by nemělo být zaškatulkováno mezi zábavných pořady, protože zábavné příliš často není (čest výjimkám). Letošní zážitek byl ale už opravdu bizarní. Ať už Václav Kopta je, nebo není dobrý moderátor, letos mi ho bylo prostě líto, protože jsem mu jeho roli vůbec nezáviděl a myslím, že za daných podmínek dělal, co mohl. Po celou dobu jsem měl dojem, že sleduji loutkoherce, který se snaží za pomocí několika provázků rozpohybovat koňskou mršinu. Tenhle večer byl totiž prokazatelně mrtvý. Předávání cen bez publika a s proslovy jen do kamer bylo pro mě naprosto suchopárné, a pokud někoho současná situace deprimuje, tento zážitek to musel jedině umocnit. Akademie by udělala lépe, kdyby prostě zveřejnila výsledky, aniž by zabila víc jak dvě hodiny snahou předstírat, že se všichni baví. ()

Ajinka126

Já k tomu chci dodat snad jen jednu otázku.Kdo si myslsl, že ty kulisy budou vypadat dobře? Celé to působilo jako vystřižené z minulého století. Máte krásné architektonické prostory a vyzdobíte je motivy jako pro školáčky. Proč? Prostě proč... ()

topi odpad!

Tady je důkaz, že nejen dobří herci až na pár výjimek u nás už nejsou, ale i kvalitní moderátoři vymřeli. Potřetí s obtloustlým a trapným Koptou jsem už definitivně zabalil sledování dalších ročníku Českých lvů, protože úroveň, která kdysi byla jejich součástí spadla až na samé dno zapáchající žumpy. Tragédie tohle sledovat, vsuvky, které měly působit vtipně vyzněly kamsi do míst, kde končí smysl a cit pro umění. Tohle je z velké části bezpohlavní panoptikum "umělců", kteří by rádi umělci byli, ale nikdy jimi nebudou. I bez publika v sálu, které ani nijak nevadilo že tam není, alespoň nebyly vidět ty znuděné xichty jako v posledních letech, tak to nestálo za nic. Ceremoniál pro novodobou filmařskou školu? Haha, tak to potom jo. Když dostal Mádl cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli a šel na scénu děkovat, vypnul jsem televizor. Fuck off!!! ()

kajas

Protože bychom tu měli hodnotit pouze úroveň zpracování samotného ceremoniálu, musím konstatovat, že v rámci velmi omezených možností se přímý přenos povedl nejlépe, jak mohl. Kopta se snažil, jeho spolukolegyně u rozhovorů potěšila už méně. Předávání ale odsýpalo bez zbytečných vsuvek a vrcholem večera byl pochopitelně dojemný výstup pana Hynka Bočana. Nedá mi to ale postesknout si nad vyzdvihováním "Krajiny ve stínu" a nad naprostým opominutím "Princezny zakleté v čase" (bodík alespoň za Elišku Křenkovou v zábavných předtáčkách). ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán