Black Moon

Horor

USA, 1934, 68 min

Pěti, resp. šestibodová stupnice je hrozně málo. Včera jsem dal čtyři hvězdy The Black Cat, jejíchž kvalit Black Moon nedosahuje, ale zároveň jsem dal tři zasloužené hvězdy i třeba Kongu, a to je tento film lepší. Tudíž jako vždycky budu černobílým kouskům nadržovat a zaokrouhlím nahoru. Film to totiž je velmi dobrý - temný, mrazivý, s všudypřítomným duněním vúdú bubnů. Nevýrazného Jacka Holta skvěle doplňují překrásná Fay Wrayová a přitažlivá Dorothy Burgessová. Jak se děj postupně noří do nitra džungle na Sv. Kryštofu, houstne i atmosféra. Tajuplná minulost manželky hlavního hrdiny pomalu a skrytě vyvstává na povrch až do tragického rozuzlení. Při útoku sekty domorodců jsem byl napnutý a závěr si vysloveně užil, takže nakonec moje čtyři hvězdy nejsou o tolik slabší. Nesouhlasím s kolegou Strougym, že je to ztráta času, za zhlédnutí Black Moon určitě stojí. A já se na to asi kouknu i dvakrát.(24.9.2013)

Černá magie, voodoo je svinstvo, já to říkám pořád. A věděly to i ve 30 letech. Tenhle film mě celkem mile překvapil skupina lidí včetně krásky Wray jdou pomoct lidem na jakýsi ostrov a tady se provádí voodoo. Jak jsem řekl film mě překvapil, má solidní atmosféru tajemna, obstojný herce a celkem děsivé bumbnování. Je tu sice dost hluchých míst ale celkově se mi film hodně líbil, ten příběh byl dost tajemnej a dokázal udržet diváka v napětí.(27.11.2013)

• strougy

Další z mnoha dobových exemplářů tajemných příběhů s voodoo tématikou, jež jsou dnes obvykle zajímavé pouze jako záznamy tehdejšího nazírání na černošské obyvatelstvo, jež se dělí do pouhých dvou kategorií. Buď zde figurují v pozadí jako nemluvná, avšak děsivá síla vykonávající prastaré obřady černé magie, nebo mají kladnou úlohu sluhy (případně služebné), který je například zde roztomile rozšafný a zcela podřízený touze ve všem vyhovět svému "nadřazenému" bílému pánovi. Nic víc. Black Moon je navíc ještě lehce netradiční závěrem, který se svou určitou nejednoznačností vyjímá z tradice, ovšem ani tak se nejedná o film, kvůli kterému by kdokoli měl obětovat hodinu svého drahocenného času. Slabé 2*.(10.6.2013)