Gaia

• Kanada Gaia
Drama / Fantasy / Horor
Jihoafrická republika, 2021, 99 min

Při sledovací misi v lese se strážce parku setká se dvěma přeživšími sledujícími postapokalyptický životní styl. Zdá se, že chlapec a jeho filozofický otec mají své vlastní náboženství a tajemný vztah k přírodě. Jejich existence má mnoho podezřelých aspektů, ale když jsou jedné noci napadeni podivnými post-lidskými bytostmi, zjistí, že v této divočině je větší hrozba. (JasonCZ)

Trailer

EvilPhoEniX

Očekávaná Gaia byla mým černým koněm už od prvního Traileru a menší zklamání je sice zaznamenáno, žánrová revoluce se nekoná a adept na horor roku vlastně taky ne, ale pořád je to nadprůměrná podívaná, kterou docení asi spíš okrajové a žánrově vyspělejší publikum.Ke chválení je tu toho celkem dost. Gaia je úchvatně natočená ( Vypadá to lépe než všechny horory z USA za poslední rok!), má to originální nápad ( dost možná za posledních pár let), což je opět vítané, hlavní hrdinka je nádherná a ukáže se full frontal naked dokonce 3x ( opět za poslední 2 roky jsem nikde nahotu v hororu neviděl!) a ještě k tomu umí slušně hrát. Chválím i vzhled monster ( pomkrnutí na Last of Us tu je, ale pochybuji, že v Jihoafrické republice tuhle hru vůbec znají, takže to je spíš náhoda než kopírka)a samozřejmě je to pravděpodobně první hororový zástupce z JAR, což si opět zaslouží uznání, potlesk a Evilphoenixovou pochvalu.Pár výtek by se našlo. Monster mohlo být více, mohlo to být temnější, více creepy, akčnější i svižnější a pak by to byla pětihvězda jak vyšitá, ale člověk nemůže být kverulant a třeba docenit i jiné kvality.Mushroom mutace jsou zde podány hodně nepříjemně ( finální transformace vyloženě brrr) a líbily se mi i ty halucinogenní prvky- rozhodně působivější než v In the Earth.Nevím jestli si Gaiu pustím někdy znova, ale je to docela zásadní Eco Horor, o kterém se určitě v budoucnu bude mluvit. Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor>Ne, Násilí 3/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5 7.5/10, ()

Eliott

Pokus o tento artový horor mě nikterak neoslovil a když pominu několik překvapivě dobrých scén s lesními stvořeními, po většnu času jsem se neuvěřitelně nudil. Nebylo zde nic strašidelného a to co mi zde přišlo alespoň zajímavé, bylo zaobaleno do tripy snů a halucinací. Ačkoli to pro mne bylo utrpení, výtvor se mi v očekávání něčeho lepšího podařilo dokoukat až do konce. Ten se bohužel nesl v podobném duchu jako zbytek filmu a tak se dostavilo pouze zklamání. Sledování považuji za takřka ztrátu času a proto tak nízké hodnocení. 30% ()

verbal

Búrská mrdna na houbách aneb Smaženice z jihoafrických lysohlávek je poměrně atmosférický a krásně nasnímaný ekoteroristicko mykologický průvodce kapskými halucinogeny, propůjčující zcela nový význam výrazu „zhoubovatět“, a mnohem lépe vstřebatelný s kapkou psilocybinu v oběhu, protože jinak jí budete furt čumět na kozy a vystydnou vám halušky. Tedy aspoň do doby, dokud pipinka od těch prvobytně pospolných Piláta s Ušákem nechytne ty mykózy a nezačne kompostovatět. Poté na ní již budou mlsně čumět jen milovníci hlívy ústřičné a ostatní se mohou konečně soustředit na vyfetovaný děj. Akorát to pak hned skončí, a to prvo- i druhoplánově debilním antikonzumeristickým manifestem, u kterého by se Gréta dozajista lačně ukojila makrelou, chcíplou v ropné sqrně. ()

J*A*S*M

Napůl lesní monster eco horor, napůl dost bizarní art.  Náhodní kolemjdoucí to, hádám, úplně nevydýchají, o čemž svědčí už dost razantně padající hodnocení na IMDb, ale fanoušci zvláštnějších žánrovek s vlastním ksichtem by měli být spokojení. Ten film je vizuální paráda, odehrává se v přenádherném prostředí exotického jihoafrického lesa, a s těmi prapodivnými houbovými mutacemi tvůrci kouzlí vyloženě krásné záběry. Vizáž monster je rovněž skvělá, z posledních let jim může konkurovat možná tak loňský Underwater anebo pár let starý The Hallow. Co jsem tak četl, tak je jejich podoba lehce vykradená z videohry The Last of Us, ale já ji neznám, takže mi to při sledování nijak nevadilo. Nebudu lhát, v tomhle případě bych byl asi i já o něco radši za čistější, napínavou survival žánrovku, ale i tohle zpracování mi šmakovalo. ()

tron

Originálne, fantastické, hrôzostrašné, intenzívne vo svojej realistickosti. Znepokojujúce a mimoriadne nepríjemné. Čím menej sa toho deje, tým je to paradoxne mrazivejšie. Občas sa to trocha zašmodrchá (raz chce odísť, potom nechce, onedlho opäť chce...). Mohli to pokaziť nevhodným kastingom, ale našťastie nepokazili. ()

• Film byl natočen v lese Tsitsikamma v Jižní Africe. (JasonCZ)