Lepší zítřek

Lepší zajtrajšok

A Better Tomorrow

Akční / Krimi / Drama

Hong Kong, 1986, 95 min

Hmmmmm. Zvláštne. Pod pojmom John Woo by človek tak akosi čakal nonstop heroic bloodshed, ale ne-ne. Tak čierno-biele to nie je. Práve naopak. Akcie je tu skôr poskromne, viac-menej len asi 3 poriadnejšie orgie a medzitým dráma a riešenie vzťahov v rodine medzi 2-oma bratmi na opačnej strane zákona. Takže ten, kto ide radšej na vec hneď, ten nech si pozrie skôr Hard boiled. Inak herecké výkony - ázijský štandard, ktorý tiež nemusí komukoľvek sedieť a aby bol dojem dokonalý, dokresľujú ho čínske pop-songy. Ničmenej, pre istú fascináciu, ktorá ma držala až do konca, dávam za 4.(21.10.2007)

Dramatický příběh je chytře vedený, člověka zajímá, jak to scénárista a režisér zakroutí dál, a musím říct, že pro mne mnohdy opravdu překvapivě. Akční scény jsou, smíří-li se člověk s dávkou nadsázky, s níž poetika filmu pracuje, opravdu povedené a linie vývoje vztahu dvou bratrů a linie měnícího se přátelství dvou hlavních hrdinů mne oslovily vůbec ze všeho nejvíc. Malinko mi vadily přece jen trochu příliš mravoučné sentence, zvláště v závěru filmu. Určitě by prospělo, kdyby režisér uvěřil, že divákovi také něco dojde samo.(9.8.2010)

John Woo se musel nejprve poradne rozehrat a narysovat sve trademarky krvave kropicky v baletnim stylu a hromadou mrtvych. Plne rozvinuti techto vyvrazdovacich ambici melo ale prijit az o rok pozdeji. Pribeh okolo je zde navic kapku nudny a do Wooova vrcholoveho kousku The Killer to ma jeste hodne daleko. Yun-Fat Chow se sirkou v puse je ale ukazkove cool uz zde a prestrelka s Berettama v kvetinacich a prostrelenym kolenem patri k tem vylozene vystavnim. "Yes. I am God. You're one. A god can be human. A god is someone who controls his destiny." 5/10(8.6.2010)

John Woo je opravdu mistrovský režisér (už mě přijde trapný to furt opakovat ale je to tak). V lepším zítřku vsadil ještě víc na příběh než jindy a akčních scén nám trochu ubylo. Výsledek vůbec není na škodu a film je velice koukatelný a "woovsky" dojemný. Ti Lung je opravdu sympaťák a když je jeho parťák samotný Chow Yun-Fat tak není co řešit.(11.6.2005)

Čeho si na hongkongských filmech Johna Woo vážím nejvíc je jeho schopnost vyprávět emocionálně silná dramata, přičemž akce (jakkoliv brilantní či krvavá) je jejich přirozenou součástí - čili nevyčnívá, nesledujete film jen kvůli ní. Lepší zítřek snad do akčních filmů ani řazen být nemá, jde tam hlavně o to drama hlavních postav. Síla přátelství a rodinných vztahů - to je to, co Woo řeší. Klasika.(29.12.2006)

• - Snímka je vedená ako číslo 2 na zozname Najlepších 100 čínskych filmov. (beso74)

• - Anglický titul filmu A Better Tomorrow vznikol z prekladu titulu piesne spievanej dvomi deťmi (v mandarínskej čínštine) niekde uprostred filmu. Túto pieseň majú vo zvyku spievať v Číne na Silvestra. (beso74)

• - Počet mrtvých: 62. (Gastovski)