Lepší zítřek

John Woo

John Woo, Hing-kai Chan

Horace Wong

John Woo, Hark Tsui

Lepší zítřek udělal pojem z jména John Woo. Leccos už je ale i na mě moc. Rytíř krvavých baletů ve svém přelomovém projektu (producent Tsui Hark jej vyvedl z tvůrčí krize), kde je přátelství, morálka a hrdinství prezentováno zcela typickým asijským způsobem. Východní mentalita mi ale zřejmě nikdy nepřiroste k srdci, takže když Woo na plátně zrovna neosciluje mezi precizní choreografií, pěstními souboji a svištícími kulkami a nesnímá to několika kamerami, tak to asi není pro mě!! Sic Lepší zítřek v roce 1986 zaznamenal obrovský úspěch, nedostižný akční mistr mě dostihnul až v následujících letech a naplno pohltil až s duem Cage/Travolta.(8.6.2009)

Kdybych tak mohl nějak seřídit zvuk u TV,aby se vždy před nějakým tím dialogem vypnul a na konci hovorů zas zapnul.Vypnout zvuk úplně nemůžu,to bych zas neslyšel praskání kostí. Jo,je to nešvar že v těhle výbornej HK akčňárnách mluvjej,to se fakt nedá poslouchat.A je jedno kdo to režíruje,protože dialogy do scénářů určitě psal pro všechny HK filmy od roku sedmdesát do teď,jeden magor. A tím mi dost skazil zážitek.Už zase.- 65% -(26.8.2010)

Prvy Wooov mafiansky film a hned najlepsi aky natocil, kedze sa do velkej miery sustredi na pribeh a prestrelky su len doplnkom. V tomto filme najintenzivnejsie pôsobi kamaratsky vztah medzi dvoma mafianmi, kedze ich priatelstvo trva uz roky a maju za sebou dost spolocnych zazitkov. U jedneho z nich je cely cas tento vztah porovnavany so vztahom k skutocnemu bratovi. Akokeby to nebolo malo, tak je tu dalsi konflikt, kedze jeden z bratov je mafian a druhy policajt. Dalej tu mame liniu o mafianovi, ktory vyjde z basy a chce zit cestne, ale okolnosti mu to nedovolia. A mozno som este na nejake dalsie linie zabudol. Proste je to film nabity pefektne fungujucimi liniami k prasknutiu. Herecke obsadenie je spickove. Chow Yun-fat ako energicky Mark si ma naplno ziskal prave tymto filmom a scena v ktorej sa po rokoch stretne Mark so Tse-Hom je neskutocne dojimava. Hviezda starych kung-fu Ti Lung tiez prekvapil kvalitnym dramatickym vykonom a jeho postava sice nie je tak cool ako Chowova, ale pre film je rovnako dôlezita. A vzhladom na jeho vztah k bratovi snad este dôlezitejsia. Leslie Cheung ako jeho brat ma nevzdacnu ulohu urazeneho a nasrateho brata, ale zvladol ju podat natolko dobre, aby nezacala liezt na nervy a zelali ste si, aby sa bratia konecne pomerili. Ulisny zaporak v podani môjho oblubenca Waise Lee tu nema zase tak velky priestor. Predsa len je v tomto filme dôlezitejsi vztah ustrednej trojice ako konflikt so zaporakom. Ale na tom malom priestore ani Waise Lee nesklame. Absentuje tu len Wooov tradicny zaporakov zabijak so svojimi vlastnym kodexom cti. Vo vedlajsich ulohach sa nestratia ani Kenneth Tsang ako dobracky majitel taxisluzby alebo John Woo ako spravodlivy policajt. Potesi aj zabavne cameo Tsui Harka. No a akcia? Nie je jej tu vela a velkolepostou sa nemôze rovnat s neskorsimi Wooimi opusmi. Ale rozhodne nesklame a scena v ktorej Chow Yun-fat ukryva pistole do kvetinacov a nasledne so zapalkou v hube vystriela vsetkych zaporakov je neskutocne stylova a patri k top prestrelkam. Finale je kvalitne, ale viac ako samotne killshoty nepriatelov si viac vychutnavam napriklad scenu, ked sa Chow Yun-fat velkolepo vrati do boja, cim da najavo, ze priatela nenecha v nudzi. A vsetkym tymto scenam dodava este viac na emotivnosti fantasticky soundtrack. Takze pre mna je to top Wooov film s dokonalym zaverom. 10/10.(15.1.2017)

John Woo roztáčí krvavý epos s poetickým příběhem o dvou bratřích, stojících každý na opačné straně zákona. Chow Yun-fat ve vedlejší roli a jeho dvě Beretty sypou olovo v akčních scénách rychlostí kulometu, za doprovodu zpomalovaček, 80s hudby, hodně krve a pověstného Asijského humoru. Tentokrát ubylo akčních scén ve prospěch příběhu. Příznivci Johna Woo budou vrnět blahem. Pro ostatní to bude kýčovitá slátanina. 83%(22.1.2016)

Ještě teď mám v živé paměti večer tak před deseti lety, v době, kdy se jedna z tuzemských televizních stanic uvolila vysílat kompletní trilogii Lepší zítřek, z nichž první dva natočil jakýsi John Woo, o kterém jsem věděl jen to, že z jeho filmů aby odváželi mrtvoly valníkama, zapnul svou černobílou televizi, vypnul zvuk, abych náhodou nevzbudil ve vedlejším pokoji spící rodiče, a pak se po dvě hodiny oddával u prvního dílu do té doby ještě neviděnému akčnímu orgasmu. Já a hongkongské heroic bloodshed opusy od toho malého sympatického mužíka, to byla láska na první pohled :-) Dnes už jsem u prvního Lepšího zítřku tolik blahem nehýkal, přeci jen ve srovnání s masakrální dvojkou a dalšími kousky ze "svaté hongkongské pětky" (ještě Hard Boiled, Killer a Kulka v hlavě) jeho zář trochu bledne, leč jedná se o pílíř žánru, Chow Yun-Fat s neodmyslitelným párátkem v ústech je jednoduše boží, chlapy tu šlechtí až dojemná zásadovost a ochota nasadit pro kamaráda i život, a nakonec ta přestřelka s květináči... ta je prostě fenomenální. Nostalgických 5*.(25.11.2006)

• - Anglický titul filmu A Better Tomorrow vznikol z prekladu titulu piesne spievanej dvomi deťmi (v mandarínskej čínštine) niekde uprostred filmu. Túto pieseň majú vo zvyku spievať v Číne na Silvestra. (beso74)

• - Počet mrtvých: 62. (Gastovski)

• - Film sa stal v Hongkongu tak extrémne populárnym, že deti sa po vzore ústredného hrdinu začali obliekať do dlhých kabátov zvaných dusters. (beso74)