Wednesday

• USA Wednesday

Série(2) / Epizody(16)

Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Netflix)

Hild

Je to pecka. Ve své podstatě strašně jednoduché. Nečekejte od scénáře něco přelomového, nebo šokujícího, seriál si bere všechna žánrová klišé, ale dělá to zatraceně dobře. Tvůrci přesně věděli, jaká je cílovka a přesně na tu mířili a dle mého se trefili přesně do černého. Ano, tohle je teen seriál (v tom nejlepším slova smyslu) a je třeba to zdůraznit. Při sledování jsem si vzpomněla na Harryho Pottera, po všech těch pokusech o napodobení Pottera ať už filmových, nebo seriálových, Wednesday se tomu přiblížila nejvíce. Je pravda, že všechny zvraty jsem viděla hodně dopředu, ale vůbec mi to nevadilo, díky skvěle napsaným a zahraným (Jenna Ortega se pro tuto roli narodila) postavám jsem se náramně bavila od začátku do konce a už teď vím, že chci vidět více. ()

pepo

Takže je definitívne jasné, že neviem pozerať seriály. Za mńa rovnaký shit ako Mando alebo Stranger Things. Totálne rozťahané, lacno vyzerajúce a navyše nepochopili v čom je sila konceptu originálu a hlavne titulnej postavy. Čaro Adamsovcov fungovalo na ich výnimočnosti v realistickom svete, čo sa zasadením do nadprirodzeného svta stráca a Wednesday bola cool ako decko. 99% teenagerov sa správa podobne. Škoda. Tešil som sa. A po filmárskej stránkeje Burton úplne v prdeli. Jedine scéna s cellom na streche je krásna. 5/10 Videné 4 časti a dokukám to iba kvôli dcére (pred ktorou musím hrať nadšenie :) ) ()

DJ_bart

Jenna Ortega; víc vědět nepotřebujete.... skvělá Burtonovská podívaná; doporučuji sledovat výhradně ve středu. ()

Shakers

1. séria - 80%. Vlastne príjemne prekvapenie. Rodinu Addamsovcov celkom poznám, videl som animáky aj filmy, ale prečo tento seriál mal byť iba o Wednesday som nepochopil. No o to viac som bol prekvapený keď som videl ako dobre to funguje. Veľkým plusom je podiel Tima Burtona, pre ktorého je tento príbeh ako stvorený. Škoda, že nerežíroval všetky diely. Od Burtona sa hudobný skladateľ Danny Elfman asi nikdy neodtrhne a tak aj hudobný motív sa podaril a dal spomenúť na Burtovky s deväťdesiatok. No najväčší ťahák filmu je jednoznačne Jena Ortega ako Wednesday, ktorá si celý seriál vystačí s jedným kamenným výrazom. Dialógy majú šťavu a detektívny príbeh vás zaujme až do konca. Spokojnosť, teším sa na ďalšiu sériu. ()

filmfanouch

Bizarní Addamsova rodina měla prvoplánově satirovat ideální americkou rodinu, rodina se poté součástí popkultury, kdy jejich popularitě přispěla i dvojice hraných filmů v režii Barryho Sonnenfelda i animované seriály a filmy. Addamsovy rodiny se poté vždy chtěl chopit režisér Tim Burton, který se původně mohl chopit již právě filmu, který v roce 1991 realizoval Sonnenfeld. Burton dal ovšem tehdy přednost Batman se vrací a svůj sen si tak nakonec mohl splnit až nyní. Tedy tak napůl, protože se chopil režie prvních čtyř epizod seriálu Wednesday. Právě starší dítě Morticie a Gomeze Addamsových se dočkává vlastního osmidílného seriálu, kdy ve výsledku celý seriál funguje na principu kriminálky a nechybí pochopitelně ani mysteriózní atmosféra. Má ovšem tahle adaptace výrazné rodiny smysl pro existenci? Prvních čtyř epizod se chopil zmíněný Burton, dalších dvou Gandja Monteiro a posledních dvou James Marshall. Wednesday je poté do velké míry pojatá jako coming of age story, kdy se nějak po vzoru původních příběhů Addamsovy rodiny kloubí humor i morbidita. Tvůrčí tým si poté zaslouží automatickou pochvalu za obsazení Jenny Ortegy. Šikovná 20-letá herečka je castingovou trefou do černého, kdy je Wednesday v jejím podání přesně tak sarkastická a zdánlivě chladná. Je skvělou nástupkyní Christiny Ricci (která v tomto seriálu hraje učitelku botaniky na Wednesdayině internátní škole) a minimálně díky ní by za úvahu stálo nějaké to prodloužení pro minimálně 2. sérii. Moc jiných důvodu se totiž vlastně nenajde. Wednesday má největší problém v tom, že je i přes víceméně detektivní zápletku docela průhledná a změna konceptu klasické Addamsovy rodiny ve finále nepůsobí kdovíjak nosně. Tim Burton poté sice v prvních čtyřech epizodách nezapře svůj vizuální um, o to více ovšem působí rutiněji uchopení Monteiro a Marshalla v druhé polovině. Wednesday by přitom klidně mohla být pojatá jako Euforie s fantasy prvky, v rámci detektivní zápletky ovšem skutečně nefunguje cokoliv jako napětí a ve výsledku je to sice celé poměrně hravé, v součtu ovšem prázdné. Akademie Nevermore přitom dokáže působit jako méně ohromující Bradavice, Věc je pořád úžasná postava a Gwendoline Christie tu má jako ředitelka Larissa Weems po Luciferovi v letošním Sandmanovi již 2. působivou seriálovou roli v jednom roce. Změna konceptu klasické příběhu o Addamsově rodině je poté sice svěží, zároveň se tím ovšem krapet vytrací kouzlo původního konceptu Addamsovy rodiny a Wednesday, která je pořád svá, to vlastně dvakrát nezachrání. I přes fakt, že jsou poté epizody v režii Burtona pořád vizuálně působivé (a jeho dvorní skladatel Danny Elfman ve spolupráci se skladatalem Chrisem Baconem nezklame), Wednesday vlastně nikdy jako seriál s vysokými produkčními kvalitami, chvílemi by bylo vlastně zaměnit ho se seriálem, kterému je domovem nějaká televizní stanice. Catherine Zeta-Jones i Luis Guzmán poté sice na malém prostoru jako Morticia a Gomez zvládnou zazářit, Fred Armisen působí, že si epizodní roli strýčka Festera vlastně celkem užívá, časem se ovšem ukazuje, že možná nebylo moudré vystavit seriál pouze na Wednesday. Minimálně ne v této podobě, kdy se chtě nechtě skutečně vytrácí výraznost Wednesday Addams, kdy to celé nedokáže spasit ani opravdu fantastická Ortega. Minimálně díky ní by si seriál rozhodně nějakou další šanci zasloužil, ve výsledku je ovšem ze seriálu cítit pouze nevyužitý potenciál a mrzení z toho, že tvůrci zřejmě nedokázali pochopit pravou esenci Addamsovy rodiny. Tim Burton si částečně splnil sen, Jenna Ortega má opět nakročeno o kousek výš k velmi úspěšné kariéře a samotný seriál má lepší epizody, kdy některé z nich mají skutečně několik působivých momentů. Jenomže v celku Wednesday dvakrát nefunguje a s mysteriózním konceptem si dvakrát vyhrát nedokáže. Samotné obsazení Addamsovy rodiny poté nemá chybu, je ovšem těžké říct, zda má samotná Wednesday v tomto podání nějakou světlou budoucnost.... () (méně) (více)

JohnnyD

Miestami je to parádne (kompletný casting rodiny Addamsovcov na čele s fenomenálnou Jennou Ortega, úsečné hlášky Wednesday a rozkošná Enid) ale celé to obopína typická netflixovská priemernosť. Za tých skoro 8 hodín tu nie je toľko originálnych imaginácií, ako sa nachádza v ľubovoľnej polhodinke Beetlejuice. Akadémia je úplne povrchne spracovaná, nie je tu čo objavovať a celý tento akože obskúrny svet sa vyčerpá v prvej epizóde. A ostáva len jalový nezaujímavý príbeh o nejakom mŕtvom pilgrimovi. Budem sa opakovať: Addamsovci najlepšie fungujú v epizodickom formáte, kedy groteskná rodina naráža na mantinely normálneho sveta a všetky pokusy o veľké príbehy išli vždy mimo. Ak už chceli tvorcovia skúsiť niečo nové, mohli pritlačiť na pílu (SPOILER: prečo sú Addamsovci fascinovaní vraždami ale okúňajú sa priznať k jednej, ktorú vykonali?). Najpriemernejší Burton. ()

sheen

Burtonova tvorba trošku pokulhávala poslední filmy a jsem rád, že se vrátil k jeho stále spolupráci s Elfmanem, jeho huba je parádní. Burton se na zpracování tohoto seriálu přímo nabízel a je to pecka zábavné, napínavé a lehce hororové. Musel jsem to dát na jeden zátah, nešlo jinak :) ()

misterz

Jeden z mála seriálov, pri ktorom som nečakal nič svetoborné ale ejha... super zábava! Mix čierneho humoru, sarkazmu, drzosti, zaujímavého krimi pátrania a super hereckých výkonov. Samozrejme, v tomto smere treba vyzdvihnúť najmä Jennu Ortegu, ktorej týmto počinom určite svitá na hviezdne časy, podobne ako napríklad Millie Bobby Brown. A samozrejme, nemôžem zabudnúť na hypnotický tanček na školskej párty, to nemalo chybu. Teším sa na ďalšiu sériu. Silný nadpriemer. 85/100 ()

HAL

Tak dlouho Rowlingová Warnerům odmítala svolit k natočení seriálu z prostředí Bradavic, až si v Netflixu natočili vlastní. A do hlavní role obsadili Wednesday z Adamsovy Rodiny.  Jenna Ortego je jako mladší verze Christiny Ricci vynikající, její sarkastické hlášky nepřestávají bavit a s jejím charakterem v seriálu pracují dobře - ale ona je taky to jediné co tu připomíná Adamsovu Rodinu, jinak je to fakt Potterovka jak vyšitá.  Prostě až moc pro normíky, a to je trochu škoda, potenciál mnou milovaných Addams Family filmů je větší než jak tady jen variovat klasická schémata teenage komedií s trochou ostřejšího koření navíc... ale je to jen těžko překvapení, už tak je pomalu zázrak že to v úplně Netflixu nezvrtali jako jiné kultovky a vzniklo něco takto příjemného. ()

Vančura

Jennu Ortegu jsem si už před časem zamiloval v seriálu You, takže už jenom kvůli ní jsem to chtěl vidět (dalším lákadlem je pak samozřejmě jméno Tima Burtona, byť ten už mě dnes rozhodně tak nebere jako kdysi; možná též stojí za zmínku, že jsem zcela nedotčený jak původním seriálem z 60. let, tak Sonnenfeldovými komediemi z 90. let). A musím říct, že mě fakt bavila snad v každém záběru a koukat na ni je prostě čistá radost - neuvěřitelný herecký talent! Z herců se mi ještě líbila Christina Ricci a Emma Myers, jinak mi zbytek castu přišel dost katastrofální a vyvolával ve mně silnou averzi. Navíc mi to celé přišlo strašně teenagerské, s povrchním a předvídatelným dějem, a i když mě to celkem bavilo, za nic světoborného to rozhodně nepovažuji, a v bídné produkci Netflixu je to jen lehký závan něčeho trochu lepšího. ()

pornogrind

Ale jo tak nakonec je z toho taková oddechovka na pohodu plná sarkastickýho humoru. Je to takovej dobře fungující mix žánrů. Od mysteriózního hororu přes fantasy kriminálku až po černou komedii. Jedinou větší výtku mám k obsazení Gomeze Addamse. Luis Guzmán je sice poměrně známej xicht ale do role Gomeze se absolutně nehodil. Tohle byl velkej přešlap. Na druhou stranu to zas až takovej zásadní vliv nemá jelikož v seriálu moc prostoru nedostane. Výjimkou je snad jen pátej díl ale to se dá přežít. Naštěstí to není seroš o rodině Addamsovic ale o Wednesday, která si zaslouženě všechnu svoji pozornost strhává pro sebe. Kde je ona tam je i zábava a spousta sarkastickejch hlášek. Jak jsem kritizoval obsazení Luise Guzmána do role Goméze tak na druhou stranu i já musím vyzdvihnout všemi opěvovanou Jennu Ortega, která si roli Wednesday střihla na výbornou. Tohle byla pro změnu trefa do černýho a tady snad ani lepší herečku do téhle role nešlo vybrat. Shrnu to velmi výstižně. Bavil jsem se... ()

mzss1

[58%] Původní dva filmy Addamsové rodiny mě nijak extra neuchvátily, ale ani neurazily a navíc je to už dlouho, co jsem je viděl naposledy – ani se na ně už moc nepamatuju. Tato nová netflix verze složená z 8 epizod mě nalákala především kvůli hlavní herečce - Jenna Ortega, která mě sem tam v některých rolí zaujme, naposledy v pátém Vřískotu. Zde zahrála svou roli docela dobře a vlastně byla jediný důvod proč jsem tuhle minisérii dokoukal. Dějově mě to skoro vůbec nebavilo, řešení všelijakých záhad atd – to vše bylo celkem nudné. Ale přesto mě sem tam nějaké scénky zaujaly, a to především ty naštvané, zamračené pohledy Jenny. První epizoda mě docela zaujala, pak už to bylo takové průměrné, někdy podprůměrné. Ve finále 7 epizody to mělo aspoň solidní pointu, kterou jsem nečekal. Takže na 1 vidění to jen tak tak šlo, ale znova bych si to už nepustil a ani bych nešel do případné druhé série. ()

k212

Na Netflixu bych čekala důkladnější topení se v bahně bizáru. Na druhou stranu je tu Tim a jeho zde lehce umírněná vizuální poetika, která je těžce vyšperkovaná nabroušeně sarkastickým jazykem a minimalistickou mimikou hlavní hrdinky. Takže vlastně chápu ten masový úspěch, protože Wednesday jen lehce a občasně hrábne za hranu společenské normy černým a morbidním humorem, ale ve skutečnosti nechce rozhodně za tu hranici padnout. Jako dobrý, fakt jsem se pobavila a zasmála hodně. Hlavně ne další série, woe! Spoiler: Počet skutečných úsměvů hrdinky - 2. ()

Omnibus

"Vrána k vráně sedá, exota si hledá." V Addamsově rodině jsem vyrůstal a i díky nim ze mě je to, co je, čili hravá dablzrůda. Byl to láskyplný svět černočerného humoru a té správně morbidní rodinné pohody, tak trochu jinak žijících milých monster. Třicet let uteklo jak černá voda a najednou... mám příležitost ukázat, jak mladého ducha mám a že umím jít s dobou. Nebudu srovnávat, ohrnovat nos či lopatou kopat seriálu hrob, to nechám tuctům csfd ptakopysků, uskladněných ve skříni, v pytlích vedle strýčka Nick-Nacka. Já si budu pochvalovat. Že je Wednesday osamělá morbiďačka, která by možná chtěla... a ve své zasmušilosti je děsně šik a sexy. Že její, scenáristy opuštěný (a nemučený) bráška Pugsley je utajený levoboček Benicia Del Tora (ty oči, ta mimika) a že Morticia má nový pohled, tajnosnubný i ostrý jak Zorrův kord. Že i všichni ostatní (lykantropické koťátko... vaúúú), ruku v Ruce či dráp v chapadlu, důstojně kráčejí v morbidních stopách svých předchůdců. Až na jednoho.  Ano, mluvím o tom obscénním orangutanovi, čili Luisi Guzmánovi. Ach jo. Původní Gomez Addams byl temný aristokrat, gentleman každým coulem. Vážně bylo nutné jeho postavu takhle zprasit, takovým žoviálně se pitvořícím hňupem? Myslím, že i casting u nás v Plzni, mezi bezďáckýma květákama nebo v zoo, v pavilonu opic, by dopadl líp. Nemohu jinak, odebírám hrst hlíny a jen čtyři hážu na rakev. ()

Snorlax

Je evidentní, že cílovou skupinou je prepubertální a pubertální divák. A je hodně fajn, že kromě Pottera, který je velmi nudný, existuje pro mládež i něco zábavného. Já jsem se příliš nebavila, ale rozhodně nejsem rozčarována. Na můj vkus je seriál málo černohumorný a od šesté epizody začíná i nudit. ()

dr.horrible

Už dvanásť rokov dúfam, že budem môcť napísať “Najlepší Burton od Ospalej diery”, ale i tento raz je to iba najlepší Burton od Alenky. Starý Burton už sa nevráti. Budú sa vracať jeho postavy (už sa vracajú), v rôznych variáciách, ale zároveň sa budú vracať aj jeho príbehy (už sa vracajú, skoro dve dekády). Všetky tie zhruba tri príbehy, ktoré dokola opakuje. Väčšina podarenosti (nechcem napísať kvalít) Wednesday je vlastne v tom, že sa jedná o seriál. Má skvelé postavy, super vybraných hercov, detsko-hororovú atmosféru. Keby to bol film, opäť by sa v nich Burton stratil, ale pri osemhodinovej stopáži sa strácať môže, má totiž dosť času na odpútanie pozornosti od faktu, že scenár opäť slúži len ako nevyhnutné zlo na rozhýbanie jeho figúrok. Najlepšie to vidno na odfláknutom, resp. nasilu na príbeh našróbovanom prepájaní s minulosťou, dokonalej predvídateľnosti postavy Christiny Ricci a hlavne na nepodarenej piatej epizóde, kde proste zobrali stokrát ohratú storku, poskladali ju do tisíckrát videných scén, a čakali, že s Burtonovými postavami a trademarkami si to divák nevšimne. Koľkokrát vôbec to už použil on sám? S Wednesday mu to vyšlo, pretože tie postavy sú vďačné a herci sympatickí. Jemne sa prikláňam k hlasom, ktoré Burtona obviňujú z vykrádania Rowlingovej, ale úprimne? Moc mi to  nevadí. Rowlingová vo filme už roky len  dojí vlastnú značku a Harry Potter tu zatiaľ chýba. Najlepšie na tom celom ale je, že Ortega prerazila. Jej Wednesday je skrátka cool a spolu s Emmou Myers hrajúcou Enid - jej nadšeno-vyšinutým protipólom, tvoria rozhodne najviac cute seriálovú dvojku tohoto roku. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Vřískot opouští i Jenna Ortega

Vřískot opouští i Jenna Ortega

22.11.2023

Ne, nevidíte dvojmo. Obsazení sedmého Vřískotu skutečně odpadává rychleji, než kdyby herečky likvidoval samotný zabiják Ghostface. Pouhých několik hodin po zprávách, že populární hororovou sérii po… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty