Carrie

• USA Carrie
USA, 1952, 118 min

Venkovská dívka Carrie se vydá stejně jako před lety její sestra hledat štěstí do Chicaga. Zpočátku bydlí u rodiny své sestry, ale když ji vyhodí z práce, přestěhuje se ke svému příteli Charliemu Drouetovi. Ten ji vezme do "vyšší" společnosti do restaurace U Fitzgeralda, kde se seznámí se sympatickým Georgem Hurstwoodem. Brzy se do sebe zamilují. George kvůli ní opustí rodinu a ukradne peníze spolumajiteli restaurace. Musí je však vrátit, a tak přichází o všechno. Žije s Carrie v chudobě, ale šťastně, dokud nepřijdou další problémy... V hlavních rolí se objevili Laurence Olivier a Jennifer Jones. (Tery16)

megajalec

Decentná romantika z päťdesiatych rokov. Príbeh o mladej dievčine z vidieka, ktorá sa vydá hľadať šťastie do veľkomesta. Škoda, že film neukázal viaceré zaujímavé pasáže resp. ich nerozvil (ako sa Carrie nedarilo nájsť prácu, ako nevychádzala so sestrou a jej mužom, ako hrala divadlo v Chicagu - tam si získala srdcia oboch mužov...). Nedalo sa určite zaradiť všetko. Hlavným hrdinom a symbolom sa (podobne ako v knihe) stáva pán Hurstwood, i keď vo filme je vykreslený ako ten "dobrý". Ale okej, celkovo bola hlavná myšlienka podaná fajn (aj keď trochu inak), príjemná atmosféra dobová s kostýmami a uhladenými spôsobmi gentlemanov a dám dokresľuje pocity z filmu. Silná je druhá polovica filmu, aj keď k nej mám paradoxne výhrady (George sa upínal viac na seba, na Carrie začal myslieť, až keď ho opustila). Záver sa mi páčil, aj keď aj ten bol trochu iný ako v knihe, ale pointu vystihol. ()

pollstro

Temně melodramaticky odvyprávěný příběh o sestupu bohatého muže na takřka neexistující životní úroveň, ve které ztratil veškeré své jistoty, zázemí a v neposlední řadě životní lásku, kvůli které vše obětoval. Obrovský potenciál nesoucí se v sociální kritice tehdejší doby je nepochybně stěžejním prvkem celého filmu, který má možnost zasáhnout. Wyler je i přesto v oblasti vyprávění málo přesvědčivý a občas neobratný, přičemž v těch nejsilnějších dramatických momentech mu jednoduše dochází síla, kterou by dokázal držet divákovo pozornost a nabídl mu tak hlubší a emocionálnější prožitek. Po celou svoji dobu lehce nekonzistentní, ale i přesto v sociální rovině neustále silné. ()

majo25

Košatý príbeh plný trpkého osudu v typicky Wylerovskom spracovaní. Spočiatku sa príbeh javí ako bežná romanca, miestami až silne romantizujúca - naivné vidiecke dievča nachádza vo veľkomeste svoju lásku, ktorá však po čase prechádza do rozbujnelých vzťahov a silných konfrontácií s realitou. Najmä záver je na toto americké obdobie až nečakané trpký. Z hercov by som vypichol Oliviera, ktorý to drží pevne v rukách a na ktorého sa už v tom období dalo viac ako spoľahnúť. Aj keď treba povedať, že rola elegána mu svedčala viac ako to, čo prišlo v závere. ()

classic

William Wyler je velikánom klasického hollywoodu, ja som videl od neho, už 15. film, ktorý ma opäť nesklamal, asi aj preto, že je tu OLIVIER, s ktorým už režisér spolupracoval na Wuthering Heights z roku 1939, k obsadeniu, sa pridáva, mnou zbožňovaná - Jen Jones, a mám vymalované ! Je to melodráma, poprepletaná vzťahmi, kde sa miesi láska i nevraživosť, pričom všetko to má, na svedomí, postava - Carrie, ktorá prichádza do Chicaga za očividným šťastím... Rozducháva situáciu, ktorá sa vyhrotí. Začína si romancu so starším mužom, ktorému sa tým začne ničiť život. To je všetko, čo prezradím, hľa, film videlo málo divákov, a to je chyba, lebo môže sa zdať málo známy, ale keď príde ku korenu veci, film je fenomenálny, rozohrá zaujímavú partiu, ktorá FASCINUJE ! Treba, aby si to pozreli ďalší, potenciálni diváci, ktorí sa zatiaľ nehrnú ako huby po daždi... ()

Flego

Najprv to tak nebolo, ale s odstupom jedného dňa som sa stotožnil so záverom. Po zhliadnutí mi pripadal divný, možno som len prepadol myšlienke na happy end ako sa patrí a sluší na podobnú romancu. Wyler veľmi dobre vedel, čo robí a som mu za to vďačný. Pred divákmi rozprestrel jednoduchý príbeh mladej naivnej ženy, ktorá sa nechala vtiahnuť do osídiel lásky so starším mužom ( vynikajúci Laurence Olivier ). Je to práve postava Georgea, ktorá robí zo snímky poctivú romantickú drámu hodnú k zhliadnutiu. Prvý komentár. ()

• Film vychádza z novely Theodora Dreisera s názvom "Sister Carrie"Aby si ľudia nemysleli, že ide o film o mníške, tak ho pomenovali jednoducho Carrie. (EleKtris)
  • Film sa mal pôvodne natáčať v 40. rokoch a hlavnú rolu si mala zahrať Ginger Rogers. Neskôr bola pre túto rolu príliš stará. (EleKtris)